مقالات علمی

عوارض احتمالی پس از اقدامات زیبایی دندان

امروزه موضوع  زیبایی در دندانپزشکی از موضوعات مطرح و جامعه نگر است و در این راستا اعمال مختلفی جهت رسیدن به این مهم توسط دندانپزشکان انجام می گیرد که دارای نتایج خوب و یا بدی است . باید به این نکته توجه ویژه بشود که استفاده از مواد و روش های زیبا نمودن دندانها و ایجاد لبخندی زیباتر و نمایی بهتر توسط مواد مصنوعی صورت می گیرد ولی این مواد مصنوعی مثل کامپوزیتها یا سرامیک ها لازم است با اصول و بستری سالم و همچنین زیرساختی سازگار با بافت زنده و حساس اطراف دندانها که عمدتاً لثه و تا حدودی تیغه های استخوانی اطراف دندانها است صورت پذیرد.

انواع لیزر در دندانپزشکی و کاربرد آنها

از دیرزمان در علم پزشکی، محققان در پی راهی برای کاهش آسیب های جانبی درمان ها به ویژه درمان با جراحی بوده اند. هر درمانی در کنار فوایدش برای اندام ها آسیب های جانبی نیز برای بدن به همراه دارد. از آنجا که این آسیب ها در بسیاری از مواقع نتایج درمان را تحت تاثیر قرار می دهد، پژوهشگران از زمان های گذشته به دنبال راه حلی برای کاهش تهاجم ها و آسیب های جانبی در درمان های پزشکی بوده اند. یکی از این راه حل ها استفاده از لیزر در حوزه پزشکی است.

علم پریودنتولوژی یا پریودنتیکس چیست؟

پریودنتیکس یا پریودنتولوژی علمي است در دندانپزشكي كه مربوط به جراحي لثه می شود. به عبارت ديگر شاخه‌اي از دندانپزشكي است كه به درمان انواع بيماري‌هاي لثه مي‌پردازد. از نظر معنای  لغوی  پریو  به معنای  زیرین یا  زیرساخت  یا همان  واژه  لاتین  فونداسیون  و دانتیکس  به معنای  در ارتباط  با  دندان است.  بنابراین  پریودنتیکس یا پریودنتولوژی علم و عمل‌هایی است که متمرکز بر ساختمان‌های زیرساختی دندان‌ها است.

چگونه عمل های ترکیبی، عمر ایمپلنت را افزایش می دهند؟

این موضوع مربوط می شود به اینکه چگونه عمل های ترکیبی در ارتباط با ایمپلنت ها، عمر ایمپلنت را افزایش می دهد. عموما از سال های پیش، ایمپلنت ها جایگزین های بسیار شایسته ای برای دندان های طبیعی بوده و هستند و در حاشیه آن، جهت تبلیغات و اشاعه این عملکرد و یا تشویق افراد برای استفاده از این تکنولوژی، عمل های مختلفی از نظر آگاهی رسانی و یا پژوهش های مختلف انجام گرفته است، اما نکته مهمی که در مورد آن زیاد بحث نشده است اینکه آیا ایمپلنت به تنهایی و به عنوان یک عمل واحد می تواند تمامی خصوصیات مثبت جایگزینی را داشته باشد یا خیر؟

نکاتی درباره جراحی لثه و کاشت دندان

در بعضی موارد لیزر‌ها می‌توانند به‌ تنهایی درمان‌کننده بیماری‌ها باشند، اما بخش مهمی از کاربرد لیزر‌ها در رشته لثه و انساج اطراف دهان، پیشگیری از ادامه بیماری و جلوگیری از تخریب انساج و اعضای مختلف محیط دهان است. این در واقع از رسیدن بیماری به مرحله‌ای که به‌ناچار شخص باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد، جلوگیری می‌کند.

پریودنتیت چیست و چرا اتفاق می افتد؟

پریودنتیت یا پریودنتایتیس به بیماری عفونی لثه اطلاق می شود. واژه ای است که گستره بزرگی از بیماری های لثه عفونی را شامل می شود، اما ذاتا پریودنتیت یا پریودنتایتیس ادامه جینجیوایتیس یا التهاب عمومی لثه است که خیلی از افراد التهاب دارند ولی اطلاعی از آن ندارند. معمولا لثه در ابتدا التهابی می شود سپس میکروب های مسوول این بیماری مخصوص وارد لثه می شوند و اکثرا هم همان میکروب هایی هستند که بدون اکسیژن فعال و مخرب اند، به عمق لثه می روند.

آیا بوی بد دهان می تواند نشانه بیماری خاصی باشد؟

در دهان هر اتفاق غیرعادی رخ دهد می تواند باعث بوی بد شود، چون در طول روز دهان محل عبور و مرور ذرات مختلف است اگر این ذرات از محیط بیرون بروند و به مدت طولانی در محیط باقی نمانند محیط دهان مرتب خود را شستشو می دهد و

مزیت های ایمپلنت دندان

با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، روش‌هایی متفاوت برای درمان و ترمیم دندان پیش روی پزشک و بیمار قرار گرفته است. یکی از روش‌های موفق و شناخته‌شده که می‌توان با استفاده از آن دندان‌های ازدست‌رفته را به شرایط عادی برگرداند، ایمپلنت دندان است.

روش های انجام بلیچینگ دندان

بلیچینگ سطح مینای دندان را دچار تغییرات شیمیایی می کند یعنی یک نوع یونیزه شدن را در سطح مینای دندان ایجاد می کند.

اگر بخواهیم مثال بزنیم بلیچینگ دقیقا مانند مایع سفیده کننده ای (وایتکس) است که برای لباس های لک دار استفاده می شود و آنها را سفید می کند دقیقا سفید کردن دندان هم همین است، در بافت سطحی مینا تغییراتی را از نظر شیمیایی ایجاد می کند که رنگ روشنی را به سطح مینا می دهد که به آن سفید شدن یا روشن می گویند.

طرح لبخند زیبا با متناسب کردن لثه ها

لثه هایی که نمای زیادی در لبخند دارند که معزل بزرگی است. امروزه این لثه ها را به دو روش می توان درمان کرد:

بعضی از لبخندهای لثه ای ریشه استخوانی – اسکلتی دارند، یعنی شخص دارای استخوان ضخیم و بلندی است که باعث می شود لثه بلندی داشته باشد. اینها را با روش های عادی ایجاد طرح لبخند یا زیبایی لبخند لثه ای نمی توان اصلاح کرد اما خیلی از افراد از لحاظ اسکلتی نرمال هستند فقط لثه بلند است، یعنی لب هنگام لبخند بالاتر از حد نرمال می رود یا گوشه های آن بالاتر قرار می گیرد و لثه بیشتری را نمایان می کند

Pages