توضیحاتی در خصوص انواع ایمپلنت و جراحی های مرتبط با آن

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن  ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول کشیده، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده  و بر روی پایه  قرار می گیرد.

از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر به سزایی در چهره و مهم تر از آن در روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنت های دندانی میتوان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد بازمی گرداند. کاشت ایمپلنت در خانم ها از سن 15 سالگی و در آقایان از سن 18 سالگی امکان پذیر است.

مزایای ایمپلنت دندانی

  • در عین گران بودن درمان ، مزایا یی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.
  • با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.
  • پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار گرفته و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمیرود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان میشود.
  • به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر است و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

ایمپلنت فوری:

ایمپلنت فوری شیوه ای از درمان ایمپلنت است که در آن تاج موقتی اندکی پس از جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، روی ایمپلنت قرار میگیرد. این دندان جایگزین موقتی معمولا به دقت شکل داده میشود به طوری که در تماس با دندان سمت مقابل قرار نمیگیرد و صرفا برای زیبایی لبخند است تا زمانی که تاج دائمی جایگزین شود.
برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی ۶۰ نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

ایمپلنت فوری فقط برای ۵ دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند

 

ایمپلنت نگه دارنده دست دندان مصنوعی کامل

 

ایمپلنت نگهدارنده دست دندان مصنوعی نوعی از اوردنچر (over denture) است که عامل ثابت و گیر دست دندان به فک بیمار، ایمپلنت های کاشته شده در فک می‌باشند.

ایمپلنت نگهدارنده دست دندان مصنوعی نوعی از اوردنچر (over denture) است که عامل ثابت و گیر دست دندان به فک بیمار، ایمپلنت های کاشته شده در فک می‌باشند.

این ایمپلنت ها موقعی بکار می‌آیند که استخوان فک بیمار تحلیل رفته وگیر دست دندان بقدری کم است که مانع غذا خوردن وحتی صحبت کردن شخص می‌گردد.

البته این تحلیل استخوان نبایستی در حدی باشد که استخوان کافی جهت جایگذاری ایمپلنت موجود نباشد.

ایمپلنت نگهدارنده دست دادن غالباً جهت فک پایین در نظر گرفته می‌شوند چرا که دست دندان فک پایین بیماران لق است و مزاحمت ایجاد می‌کند و این اتفاق برای فک بالا به ندرت پیش می‌آید هرچند این روش درمان جهت هر دو فک امکان پذیر است.

دو روش برای ایجاد گیر توسّط ایمپلنت برای دندان مصنوعی وجود دارد : بال اتچمنت و بار انچمنت انجام جراحی جهت دو روش یکسان است آنچه تفاوت می‌کند نحوه سوار شدن دست دندان رو امپلنتهاست برای هر دو روش حداقل تعداد ایمپلنتهای مورد نیاز ۲ عدد می‌باشد.

بال اتچمنت : هر کدام از ایمپلنتهای کاشته شده در فک توسّط قطعه‌ای دیگر که روی ایمپلنت بسته می‌شود به پروتز (دست دندان) اتصال می‌یابد در اغلب موارد این قطعه رابط به شکل گوی می‌باشد و اصطلاحاً مانند دگمه های زیرورو به حالت نرینگی در مادگی که در پروتز کار گذاشته شده قرار می‌گیرد و با ایجاد یک صدای کلیک باعث اتصال و ثابت پروتز به ایمپلنت می‌شود.

البته این حالت نر و مادگی می‌تواند برعکس هم باشد یعنی قسمت نرینگی در پروتز و قسمت مادگی در ایمپلنت قرار گیرد.

بارانچمنت : یک میله فلزی باریک (بار) متصل کننده ایمپلنتهای قرار داده شده در فک می‌باشد. دست دندان توسّط کلیپسی که در آن تعبیه شده به قسمت بار یا همان میله فلزی اتصال می‌یابد.

سینوس فک بالا و ارتباط آن با جراحی های ایمپلنت دندانی

سینوس فک بالا حفره ای است که در داخل استخوان فک بالا قرار دارد ودر حقیقت قسمتی از مجرای تنفسی است.این سینوس از طریق مجرائی به نام استئا به مجاری بینی متصل می شود.سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا قرار دارد وعفونت های این دندان ها می تواند بر روی این سینوس تأثیر کرده وباعث سینوزیت شود.

البته سینوزیت دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد که یکی از آن ها عفونت این دندان ها است. وقتی دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا کشیده می شود ومدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد واز طرفی سینوس بزرگ می شود.

همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد .برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود.در این روش با بازکردن حفره سینوس وکنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود وبخیه زده می شود.

بدن پس از چند ماه اطراف و دربین مواد جایگزین استخوان ، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود. تصویر رادیو گرافی که در زیر می بینید مربوط به بیماری است که استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در ناحیه سمت راست فک بالا نداشته است .عمل سینوس لیفت برای وی انجام شده و ایمپلنت ها قرار داده شده است.

دقت کنید اگر این تکنیک برای بیمار استفاده نمی شد هیج راهی برای گذاشتن ایمپلنت وجود نداشت وبیمار مجبور بود از پروتز متحرک پارسیل یا همان پلاک استفاده کند. روش سینوس لیفت به طور معمول به دو روش باز وبسته انجام می شود که ان شااله در مقالات بعدی به هرکدام از روش ها شاره می شود.

در صورتی می توان از این روش استفاده کردکه بیمار مشکلی در سینوس های خود نداشته باشد.اگر بیمار دچار مسائلی این چنین باشد باید قبل از این کار مورد درمان قرار گیرد.به طور معمول انجام سی تی اسکن برای مشاهده کامل سینوس قبل از درمان الزامی می باشد.

با انجام این روش زمان درمان وهزینه عمل ایمپلنت اضافه می شود. در این جا باز هم به این نکته اشاره می شود که اگر خواهان استفاده از ایمپلنت برای دندان های از دست رفته خود هستید هرچه زودتر به این کار اقدام کنید تا استخوان فک شما بیش از حد از بین نرود ونیاز به چنین روش هائی کمتر شود.در صورتی که استخوان در نواحی خلفی فک بالا موجود نباشد این جراحی ،روشی مطمئن برای ایجاد استخوان جدید خواهد بود.

 

کیفیت و کمیت استخوان فک از جمله عوامل موثر در موفقیت طرح درمان ایمپلنتدندان می باشد. از  دست دادن استخوان و یا به اصطلاح تحلیل استخوان های نگهدارنده دندان ها منجر به لق شدن دندان ها و در نتیجه از دست دادن دندان ها می گردد زیرا با تحلیل استخوان، استخوان کافی برای نگهداری دندان ها وجود نخواهد داشت. تحلیل استخوان معمولا به دنبال بیماری های حاد لثه، عفونت های حاد، پوکی استخوان، دیابت نوع دوم و از دست دادن طولانی مدت دندان ها رخ می دهد .

از آنجایی که استخوان در دندان ایمپلنت نقش نگهدارنده پایه ایمپلنت را دارد، کیفیت و کمیت استخوان فک از جمله عوامل موثر در موفقیت طرح درمان ایمپلنت های دندانی می باشد. با توجه به آنکه رشد مجدد استخوان تحلیل رفته امر دشواری می باشد، در حال حاضر متداول ترین روش جهت اعاده وضعیت مطلوب استخوان، پیوند استخوان است. برای این منظور، در درمان ایمپلنت، می توان از روش های مختلفی که در ادامه توضیح داده شده اند بهره جست.

پیوند استخوان به روش استئوژنز

روش اول پیوند استخوان به نام روش استئوژنز شناخته شده است. در این روش استخوان از ناحیه ای از بدن خود بیمار (داخل ویا خارج دهان) برداشته شده و به ناحیه مورد نظر پیوند داده می شود. بافت های استخوانی انتقال پیدا کرده، شروع به رشد نموده و به این صورت استخوان های جدید جایگزین استخوان های از دست رفته می شوند.

پودر استخوان ایمپلنت

روش دوم پیوند استخوان دندان به نام روش ایجاد داربست برای بازسازی استخوان شناخته شده است. در این روش از موادی پودری شکل ذرات شیشه زیست فعال که به اصطلاح پودر استخوان ایمپلنت  نامیده می شوند به منظور حمایت کردن غشا و ایجاد داربستی برای رشد سلول های استخوان ساز استفاده می شود. پودر استخوان  ایمپلنت پس از قرار‌گیری در بدن از بین رفته و جای خود را به بافت جدید می‌دهند. در حقیقت، این پودر استخوان بستر مناسبی را برای کشت سلول‌های استخوانی فراهم نموده و بازسازی بافت استخوانی را تسریع می نمایند.

مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت‌ها ، ایمپلنت‌هایی با قطر کمتر از 3 میلیمتر هستند که اکثراً برای درمان موقت به کار می‌روند. در مینی ایمپلنت‌ها بر خلاف ایمپلنت، دیگر نیازی به جراحی لثه نیست و می‌توان آنها را در استخوان فک به راحتی قرار داد. مینی ایمپلنت‌ها به روش پانچ روی لثه قرار می‌گیرند و برای افرادی که مشکلاتی مانند فشارخون، ناراحتي قلبی، دیابت، ناراحتی‌های خونی و... امکان جراحی را از آنها سلب کرده درمان مناسبی به شمار می‌روند.

از مینی ایمپلنت‌ها برای برای اهداف کوتاه مدتی مانند ساخت پروتز دندان موقت استفاده می‌شود، گاهی برای جراحیFull Mouth نیاز است بیمار از قبل پروتز دندان موقت داشته باشد. در این حالت از مینی ایمپلنت‌ها برای فیکس کردن دندان‌های موقت استفاده می‌شود. از طرفی دندان‌های مصنوعی خیلی از سالمندان به خاطر تحلیل رفتن فک حالت ناثابت پیدا می‌کند در این مورد نیز می‌توان با استفاده از 4 مینی ایمپلنت در قدام فک پایین و 6 مینی ایمپلنت در قدام فک بالا دندان مصنوعی را روی فکین ثابت کرد و حرکت ان را از بین برد. همچنین در این روش دیگر نیازی به وجود سقف برای دندان‌های مصنوعی نیست که پیشرفت قابل توجهی به شمار می‌آید زیرا بیمار به راحتی می‌تواند طعم و حرارت غذا را حس کند و حتی باعث بهبود رفلکس تهوع هم می‌شود.

در مینی ایمپلنت‌ها همانطور که اشاره شد پروتز نهایی بسیار زودتر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و نتیجه دهی آن سریع است. همچنین به دلیل عدم نیاز به جراحی، هزینه‌ای بسیار کمتر از ایمپلنت دارد و با وجود این که کارایی خوب و قابل قبولی هم دارد گزینه‌ی مناسبی در زمینه‌ی دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم دندان‌های از دست رفته به نظر می‌رسد.