طرح لبخند زیبا با متناسب کردن لثه ها

لثه هایی که نمای زیادی در لبخند دارند که معزل بزرگی است. امروزه این لثه ها را به دو روش می توان درمان کرد:

بعضی از لبخندهای لثه ای ریشه استخوانی – اسکلتی دارند، یعنی شخص دارای استخوان ضخیم و بلندی است که باعث می شود لثه بلندی داشته باشد. اینها را با روش های عادی ایجاد طرح لبخند یا زیبایی لبخند لثه ای نمی توان اصلاح کرد اما خیلی از افراد از لحاظ اسکلتی نرمال هستند فقط لثه بلند است، یعنی لب هنگام لبخند بالاتر از حد نرمال می رود یا گوشه های آن بالاتر قرار می گیرد و لثه بیشتری را نمایان می کند، قبلا روش های جراحی برای این موارد به کار برده می شد ولی خیلی عوارض جانبی به همراه داشت، اما امروزه لیزرهایی به بازار آمده که حتی می تواند باعث تغییر شکل استخوان شود، لثه را کوتاه کند، مقداری از لثه را بالا ببرد، به صورت یکپارچه و در یک ویزیت با نقاهت بسیار کم (حدود دو هفته) تا به پوزیشن طبیعی لثه برسد. بین 4-2 میلی متر می تواند لثه را کوتاهتر کند تا دندان ها بلندتر شود.

– بعضی از اشخاص دارای دندان های نهفته، یعنی در واقع لثه ای که روی سطح مینای دندان های را پوشانده لثه نسبتا بلندی است، وقتی با لیزر و بدون هیچ گونه مشکلی برداشته می شود به همراه نمای بلند دندان لبخند هم زیبا می شود، یعنی دندان ها از حالت مربعی به مستطیلی و بلند تبدیل می شوند که زیبایی لبخند را ایجاد می کند.

در بعضی افراد حتما علاوه بر لثه استخوان هم با لیزر برداشته می شود بعد از آن حتما باید بر روی دندان ها کار زیبایی انجام داد که یکی از روش های زیبایی می تواند روکش های سرامیکی، لامینیت ها و کامپوزیت های رنگ دندان و زیبایی باشد.

موادی که بر روی دندان ها گذاشته می شود مثل سرامیک ها آیا می تواند باعث از بین رفتن و یا تحلیل دندان شود و ما مجبور شویم که همیشه آنها را داشته باشیم؟

عموما برای استفاده از هرگونه عامل خارجی (نه صرفا در زیبایی) یا هرگونه ماده خارجی و مصنوعی که در دهان استفاده می شود حتما باید روش های بهداشتی از طرف شخص اعمال شود و حتما باید با یک روش اصولی و بهداشتی طراحی شود. عمده کسانی که با انجام زیبایی لبخند دچار مشکلات لثه ای می شوند دلیل آن این است کار زیبایی که برای دندان توسط شخص انجام دهنده اتفاق افتاده است توجهی به محیط بهداشتی آن نشده است. این خیلی مهم است که روکش ها حتما در مرزی با لثه ها قرار بگیرند که شخص به راحتی بتواند آنجا را با مسواک پاک کند و اگر اینطور باشد هیچ وقت هیچ مشکلی به وجود نمی آید. این یک اشتباه ذهنی است که افراد فکر می کنند روکش، دندان را از زیر پوسیده می کند، که اینطور نیست. اگر شخص بداند که Border  یا مرز روکش را در کجا بگذارد، نسبت آن با لثه و ریشه کجا باشد و در جایگاه خودش بدون حرکت و تغییر باقی بماند و شخص هم بهداشت را رعایت کند، سال های سال این روکش بدون هیچ تغییری برای شخص باقی خواهد ماند.