آیا پس از قرار دادن لمینت احساس درد خواهیم کرد؟

باید و نباید های مراقبت از لمینت دندان

هنگامی که لمینت ها در جای خود قرار گرفتند، تقریباً می توانید هر کاری را انجام دهید. شما می توانید بلافاصله غذا بخورید، آن را بجوید و حتی لبخند بزنید. اگر برای قرار دادن لمینت در دهان به شما داروی بی حسی تزریق شده، چند ساعت طول می کشد تا اثر آن از بین برود. بنابراین در این مدت باید مراقب باشید.

زمانی که دهان شما بی‌حس می باشد، گاز گرفتن نسبت به موقعیت طبیعی دشوارتر بوده و ممکن است دندان ها برای گاز گرفتن و جویدن به درستی روی هم قرار نگیرند. اگر بعد از از بین رفتن داروی بی حسی، همچنان احساس می‌کنید که روکش دندان بالا بوده و حتی بعد از چند روز جویدن نیز در موقعیت خود قرار نمی گیرد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا روکش های لمینت را تا سطح مناسب صیقل دهد. همچنین ممکن است پس از از بین رفتن ماده بی حسی در دهان، کمی زبری در قسمت های مختلف لمینت احساس کنید.

البته در این شرایط، معمولا این زبری ها پس از چند روز خوردن و جویدن، خود‌به‌خود صاف می شوند، اما در صورتیکه این مشکل حل نشد، با مراجعه به دندانپزشک از او بخواهید که سطوح ناصاف را صیقل دهد.

درگیری عصب دندان چیست؟

آیا پس از قرار دادن لمینت احساس درد خواهم کرد؟

پاسخ این سوال منفی است. البته گاهی اوقات ممکن است کمی درد در ناحیه اطراف لثه که لبه‌های آن صاف شده است، احساس کنید یا شاید لثه کمی حساس شده باشد، اما این درد باید نهایتا پس از گذشت چند روز به حالت عادی برگردد. اگر درد شدیدتر باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد بررسی شود.

بعد از لمینت دندان چه اقداماتی را باید انجام دهم؟

در اینجا دستورالعمل هایی را برای محافظت از روکش‌های لمینت به بیماران ارائه خواهیم داد:

1. استفاده از آتل یا اسپلینت

اگر بیشتر با دندان های آسیاب خود غذا را می جوید، از آتل یا اسپلینت استفاده کنید. اگر عادت دارید دندان هایتان را به هم فشار ‌دهید، باید اسپلینت را در دهان خود قرار دهید، اما اگر دندان خود را روکش کرده اید یا هر کار دندانپزشکی دیگری برای لمینت انجام داده اید، ساختن (و پوشیدن) اسپلینت به مراتب مهم‌تر خواهد بود. این کار از آسیب دیدن لمینت در هنگام خواب جلوگیری می کند.

2. پرهیز از غذاهای سفت

  • غذاهای سفت مانند سیب را مصرف نکرده و مصرف شکلات‌ را کمتر کنید. لمینت دندان به اندازه دندان های طبیعی قوی نبوده و باید بیشتر مراقب آن ها باشید.
  • هنگام مصرف مواد غذایی مختلف، مراقب استخوان ها، هسته های میوه، آجیل و غیره باشید.

3. عدم استفاده ابزاری از دندان

از دندان های خود برای باز کردن بسته مواد غذایی یا بطری های نوشی استفاده نکنید (به هیچ وجه) می دانم که برخی از شما این کار را انجام می دهید!

4. از جویدن غذا با دندان های جلویی خود پرهیز کنید.

شاید در ابتدا خواندن این مطلب کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر در قسمت عقب دهان خود دندانی نداشته باشید، به ناچار با دندان های جلویی خود غذا را می جوید. برش دادن غذا با دندانهای پیشین انجام شده و جویدن آن به کمک دندانهای آسیاب و آسیاب کوچک انجام می شود. بنابراین، اگر دندان های عقبی شما وضعیت مناسبی ندارند، بهتر است نسبت به ترمیم آنها اقدام نموده و سطوح جویدنی مناسبی را برای جویدن غذا در دهان خود ایجاد کنید. در حالت ایده‌آل، این کار باید قبل از قرار دادن لمینت دندان، برنامه‌ریزی و انجام شود.

5. جویدن ناخن و یخ ممنوع

از جویدن ناخن و جویدن اجسام سفت و سخت مانند مداد یا یخ با دندان های جلویی خودداری کنید.

6. مراقبت از لمینت دندان هنگام فعالیت ورزشی

از فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در آنها احتمال ضربه و آسیب به روکش ها و دندان های شما وجود دارد، اجتناب کنید. اگر احتمال وارد شدن ضربه به صورت شما زیاد است (مانند ورزش راگبی یا هنرهای رزمی ترکیبی)، بهتر است قبل از استفاده از روکش ها یا درمان های زیبایی گسترده در ناحیه دهان و دندان، ورزش را به پایان برسانید. یک ضربه شدید می تواند به طور فاجعه باری به دندان های شما آسیب وارد کرده و هزینه بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد. به سادگی می توان گفت که ارزشش را ندارد! اگر در فعالیتی شرکت می کنید که ممکن است این اتفاق بیفتد، از یک محافظ دهانِ با کیفیت که توسط دندانپزشک ساخته شده، استفاده کنید.

چگونه از لمینت دندان خود مراقبت کنم؟

در این قسمت چیز جدیدی وجود ندارد، فقط کاری که باید انجام دهید به شرح زیر است:

بعد از قرار دادن لمینت دندان، نگهداری درست از دندان ها از اهمیت بیشتری برخوردار است – بهتر است روزانه دو مرتبه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک زده و هر شب از نخ دندان استفاده کنید. این نوع مراقبت ها مانع از از پوسیدگی دندان و انواع بیماری لثه می شود. در نظر داشته باشید که پوسیدگی دندان می تواند ظاهر لمینت دندان های شما را به خطر بیندازد.

  • رژیم غذایی خوب

در حال حاضر بسیاری از ما می دانیم که مواد غذایی نامناسب باعث ایجاد لکه روی دندان می شوند. بنابراین برای اینکه روکش های دندان بهترین حالت ظاهری خود را داشته باشند، بهتر است در مصرف چای، قهوه، شراب قرمز، کولا و البته سیگار، احتیاط شود. الان بهترین زمان برای شروع عادت های غذایی مناسب و ترک عادات بد غذایی است.

دندان‌های بدون لمینت حتی بیشتر مستعد لکه شدن هستند، بنابراین با ترک عادات غذایی نامناسب، به ظاهر بهتر دندان های خود کمک می‌کنید.

  • معاینات منظم

چکاپ و تمیز کردن منظم دندان بدون توجه به سلامت دهان شما و تشخیص هر گونه مشکل در مراحل اولیه ضروری است. هرچه کار بیشتری روی دندان‌هایتان انجام دهید، این معاینات با اهمیت تر میشوند. به این ترتیب می توان قبل از ایجاد آسیب جدی تری با بروز علائم اولیه، مشکلات را برطرف کرد.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری‌های لثه با سابقه 20 سال در رشته ایمپلنت، فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندان‌پزشکی، عضو AAP آمریکا است. دوره دکترای دندان‌پزشکی عمومی در سال‌های 1993-1987 و تخصص در رشته پریودنتولوژی را از سال 1993-1996 گذرانده است و به مدت 2 سال هم در بخش تخصصی بیماری‌های لثه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران مشغول بوده است. وی از اعضای اولیه آکادمی پریودنتولوژی ایران در 15 سال گذشته و همچنین از اعضای آکادمی پریودنتولوژی آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندان‌پزشکی عمومی و جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت بوسیله لیزرتراپی، دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال 1372 (1993 میلادی) فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا