بلیچینگ بهترین راه سفید کردن دندان ها است؟ روشها، قیمت، مزایا و معایب وعوارض بلیچینگ 1402

برچسب‌ها:

بلیچینگ | روشها، مزایا، عوارض، فیلم، عکس،مراقبتها و هزینه

 

برای روش‌های سفید کردن دندان به‌طور کلی، می‌توان از سه روش رایج استفاده کرد. شامل ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیت، لمینت یا روکش سرامیکی دندان و بلیچینگ دندان می‌باشد. هرچند که بلیچینگ ممکن است از تمامی روش‌های دیگر بدون ریسک‌تر باشد، با این حال باید گفت که این روش تغییر رنگی دو-سه درجه‌ای در دندان‌ها ایجاد می‌کند، و به هیچ عنوان به‌اندازه روش لمینت و کامپوزیت نیست. بهتر است برای داشتن موفقیت بیشتر از بلیچینگ دندان، آن را در چند مرحله انجام دهید. دندان‌های سفید همچنین جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می‌کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس شما خواهند شد. البته، روش‌ها و مواد بلیچینگ در دو حالت کلی شامل بلیچینگ در منزل و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی موجود است. در صورتی که مایلید دندان‌های خود را سفید کنید، بهتر است با متخصصان دندانپزشکی مشورت کنید و از این روش‌ها استفاده کنید.

 

تغییر رنگ دندان ها

 

یکی از مسائل رایج در بین بیشتر مراجعان دندانپزشکی، بدرنگی دندان‌هاست. حتی کسانی که فکر می‌کنند دندان‌هایشان سفید و معمولی هستند، با این مشکل مواجه می‌شوند. این مشکل به دلیل تأثیر رنگدانه‌های مواد غذایی بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شود و با گذر زمان، رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند. در مواردی که دندان‌ها به دلیل عوامل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به طور شدید بدرنگ شده‌اند و زیبایی فرد را تحت تأثیر منفی قرار داده‌اند، این مشکل به اهمیت بیشتری دست می‌یابد.

 

برای دستیابی به نتایج مطلوب در بلیچینگ یا سفید کردن دندان، لازم است که دندانپزشک علت بدرنگی دندان را به‌طور کامل شناسایی و تشخیص دهد. این مسئله در موفقیت درمان بسیار حائز اهمیت است، زیرا در روش درمانی مورد نظر با توجه به علت بدرنگی دندان، تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد.

 

مهمترین علل تغییر رنگ دندان ها

 1. تغییرات ژنتیکی
 2. مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید
 3. پوسیدگی دندان
 4. سیگار کشیدن
 5. استفاده از نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه و …
 6.  افزایش سن
 7. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ چیست؟

 

بلیچینگ یکی از روش‌های پرطرفدار و حرفه‌ای برای سفید کردن دندان‌هاست که با از بین بردن لکه‌ها و بدرنگی‌های دندان، آن‌ها را به شکلی جذاب و شفاف تبدیل می‌کند. این روش با کمترین خطر و ریسک، دندان‌های سفید و درخشانی را برای فرد به ارمغان می‌آورد. پس از تشخیص دقیق عامل تغییر رنگ دندان توسط دندانپزشک متخصص، روش مناسب بلیچینگ دندان انجام می‌شود. ماده‌ی اصلی سفیدکننده دندان‌ها پراکسید هیدروژن است که با اکسید شدن رنگدانه‌های رسوب‌کرده بین هرم‌های مینایی، آن‌ها را از بین می‌برد. این ماده با گذر زمان به قسمت‌های زیرین مینا در عاج نفوذ می‌کند و رنگ آن‌ها را روشن تر کرده و دندان‌ها را سفید می‌کند. در بلیچینگ دندان، دو روش کلی وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه‌های بلیچینگ متفاوت هستند و در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مزایای بلیچینگ دندان

موارد زیر را می توانیم از مزیت ها و فواید بلیچینگ دندان در نظر بگیریم:

 1. بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می تواند سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها به شمار بیاید.
 2. در طول روند انجام بلیچینگ هیچگونه درد و ناراحتی برای بیمار وجود ندارد.
 3. این روش هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی کند.
 4. هزینه بلیچینگ در مقایسه با سایر روش های درمانی مشابه، کمتر می باشد.
 5. سفید شدن دندان ها به کمک بلیچینگ اعتماد به نفس را افزایش می دهد.
 6. در صورتی که بلیچینگ با لیزر انجام گیرد، علاوه بر اینکه زمان درمان کوتاه تر می شود، هیچ گونه حساسیتی نیز برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

هزینه بلچینگ دندان

مواد متعددی در هزینه نهایی بلیچینگ دندان تاثیر دارند، اما با این وجود این روش بسیار کم هزینه تر از سایر روش های درمانی مشابه خود می باشد. عواملی از جمله تخصص و مهارت دندانپزشک، نوع روش بلیچینگ، هزینه مواد مورد استفاده و غیره در قیمت بلیچینگ دندان اثر گذار می باشند.

اقدامات قبل از بلیچینگ

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم‌ که بلیچینگ بر روی پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی‌ از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرم گیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو حالت کلی قابل انجام است که در زیر به آن ها اشاره شده است:

مدت زمان انجام بلیچینگ

درمان بلیچینگ در یک جلسه یک ساعته قابل انجام است. اما با توجه به بررسی دندانپزشک متخصص شاید برخی از افراد برای به دست آوردن نتیجه درمانی مورد نظر خود، لازم باشد که طی 2 و یا 3 جلسه به انجام بلیچینگ دندان بپردازند.

دوام بلیچینگ دندان

انجام بلچینگ نزد دندانپزشک متخصص و توجه بیمار به توصیه های دندانپزشک خود می تواند سبب شود که بلیچینگ تا حدود 1 سال دوام داشته باشد. نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ، سیگار کشیدن، استفاده زیاد از نوشابه‌ها و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، مدت زمان دوام بلیچینگ را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که بلیچینگ درمانی است‌ که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندان ها به صورت دائمی سفید بمانند.

چهار نکته در بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

 • کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندانپزشک زیبایی می باشد.
 • فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. رنگ دندان ها ممکن است تغییر کنند و نیاز به تمدید داشته باشند. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و می تواند بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.
 • بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت مطب های دندانپزشکی، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.
 • اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است که هردو روش درمان باید باهم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان هادر مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود. این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد، ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .

معایب بلیچینگ دندان

با وجود اینکه سفید کردن دندان به کمک بلیچینگ مزیت های بسیاری دارد و اگر دندانپزشک متخصص و دارای مهارت این کار را انجام دهد، هیچگونه مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود، اما با ان حال معایبی نیز وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. قرار دادن مواد سفید کننده روی دندان ها در مطب دندانپزشکی، مقداری سوزش برای فرد ایجاد می کند که با توجه به آستانه تحمل درد فرد، روند درمان پیش می رود. البته دندانپزشک متخصص با قرار دادن محافظ لثه و دهان، کمک موثری به کاهش بروز حساسیت ها می پردازد.
 2. حساسیت دندان یکی از شایع ترین مشکل بعد از انجام بلیچینگ دندان است. بعد از انجام سفید کردن دندان، ممکن است دندان های فرد به خوراکی ‌های سرد و گرم حساس ‌شود که‌ این موقتی می باشد.
 3. بلیچینگ دندان نمی تواند دندان ها به میزان بسیار زیادی سفید و درخشان کند و در واقع افراد نباید انتظار لمینت را از بلیچینگ داشته باشند.
 4. به طور کلی، تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان هایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آن ها می گردد. این حساسیت یک حالت گذرا است و جای هیچگونه نگرانی ‌نیست. اگر حساسیت از بین نرفت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان های خود به جهت اینکه دوام و ماندگاری آن را افزایش دهید، لازم است تا به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. حساسیت دندان ها در روز اول انجام بلیچینگ دندان طبیعی بوده و به کمک قرص های مسکن رفع می گردد. همچنین برای کاهش این حساسیت ها می توانید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده داشته باشید که البته برای استفاده از آن ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 2. برای جلوگیری از التهاب و تورم، لثه های خود را با آب گرم شستشو دهید.
 3. در صورتی که در منزل از روش بلیچینگ استفاده می کنید و دچار حساسیت های دندانی شدید، مصرف آن را یک روز در میان کرده و در صورت ادامه داشتن حساسیت ها به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 4. استعمال دخانیات و الکل را کنار بگذارید.
 5. مواد غذایی بسیار داغ و یا بسیار سرد را مصرف نکنید.
 6. مصرف نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای و نوشابه های گازدار می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها گردند. بنابراین مصرف آن ها کمک کنید و بعد از نوشیدن آن ها حتما دهان خود را با آب بشویید.
 7. مواد غذایی اسیدی را مصرف نکنید.
 8. یک هفته بعد از انجام بلیچینگ دندان، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک وضعیت دندان های شما را مورد بررسی قرار دهد.
 9. بهداشت دهان و دندان خود را جدی تر و منظم تر دنبال کنید و حتما بعد از مصرف مواد غذایی رنگی دهان خود را به کمک آب شستشو دهید.

سوالات رایج

 1. کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

  مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشند و دارای غلظت‌های متفاوتی‌ هستند. در بلیچینگ در مطب، از هیدروژن پراکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده می گردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. اساتید و دندانپزشکان زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل می شود که هر دو این روش ها با هم انجام بگیرند. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر، در همزمانی این‌ دو روش حاصل می شود.

 2. آیا سن خاصی برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد؟

  معمولا تمام افراد می توانند از بلیچینگ برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنند، اما معمولا این کار برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود، زیرا عاج و مینای دندان در این سن هنوز به تکمیل رشد نرسیده است.

 3. چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام بلیچینگ دندان نمی باشند؟

  معمولا سفید کردن دندان به روش بلیچینگ برای افراد زیر مناسب نمی باشد:

  • افرادی با داشتن دندان های بیش از اندازه پوسیده
  • افراد دچار سایش های دندانی
  • افراد دارای بیماری های قلبی حاد
  • افراد دچار بیماری های لثه
  • خانم های باردار
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

انواع درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1402 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

بررسی ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه، اندازه و روش اتصال + تصاویر

انواع ایمپلنت دندان براساس دسته‌بندی های مختلف ممکن است تفاوت هایی داشته باشند. به طور کلی، در صحبت از انواع ایمپلنت دندان، ابتدا یکی از پراستفاده ترین دسته بندی ها بیان می شود که عبارت است از: انواع ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه آن نسبت به استخوان فک     اندواستیل یا داخل استخوانی در

جراحی لثه با لیزر چگونه است؟ | همه چیز در مورد جراحی لثه با لیزر

جراحی‌های لثه، و جراحی لثه با لیزر که یکی از آن هاست مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌های جراحی هستند که بر روی بافت لثه انجام می‌شوند و به دو هدف اصلی درمانی و زیبایی صورت می‌گیرند. این جراحی‌ها برای درمان بیماری‌هایی مانند تحلیل لثه یا بهبود سلامتی لثه انجام می‌شوند و یا برای بهبود ظاهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا