بیماری استخوانی و تاثیر آن بر سلامت دهان و دندان

بیماری استخوان چه تاثیری بر سلامت دهان و دندان شما می گذارد؟

محافظت از سلامت استخوان‌ها بسیار حائز اهمیت است و تأثیر اساسی‌ای بر سلامت دهان شما دارد. اگرچه این موضوع در شگفت انگیز به نظر می‌رسد، اما وقتی به استخوان‌هایی فکر می‌کنید که ساختار فک را شکل می‌دهند و دندان‌ها را در مکان خود نگه می‌دارند، نگهداری درست از استخوان‌های خود مشابه نگهداری از دندان‌هایتان می‌باشد. بیماری‌های استخوانی مانند پوکی استخوان تأثیر قابل توجهی بر سلامت دهان و دندان‌ها دارند. پوکی استخوان یک بیماری مزمن است که باعث شکنندگی آسان استخوان‌ها شده و می‌تواند به کاهش تراکم استخوان منجر شود و تأثیر مهمی روی استخوان‌هایی که دندان‌ها را در مکان قرار می‌دهند، بگذارد.

پوکی استخوان یک بیماری مزمن است که باعث می‌شود استخوان‌ها به راحتی بشکنند و می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود و تأثیر زیادی بر روی استخوان فک نگه‌دارنده دندان‌ها بگذارد. علل اصلی پوکی استخوان پیری، یائسگی و کمبود مواد مغذی مانند ویتامین D است.

از دست دادن استخوان دندان

استخوان فک از دندان‌های ما حمایت می‌کند و این استخوان به عنوان فرآیند آلوئولی شناخته می‌شود. بین از دست دادن استخوان آلوئول و افزایش از دست دادن دندان رابطه مستقیمی وجود دارد. این به این دلیل است که وقتی استخوان شروع به ضعیف شدن می کند، دندان ها لق می شوند و حتی ممکن است بیفتند.

پریودنتیت یک عفونت بهداشتی دهان و دندان است که بر لثه ها و استخوان های نگهدارنده دندان ها تأثیر می گذارد. باکتری ها استخوان و بافت همبند که دندان ها را در جای خود نگه می دارند می خورند. از دست دادن استخوان آلوئول و تجزیه تراکم استخوان معدنی، باغث از دست دادن دندان می شود.

شکستگی در تراکم استخوان می تواند ناشی از بیماری های مزمن باشد. رابطه واضحی بین پریودنتیت و سایر بیماری‌هایی که بر تراکم استخوان تأثیر می‌گذارند، مانند پوکی استخوان وجود دارد. اگرچه پوکی استخوان همه افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، زنان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات مربوط به روش های جراحی دهان و دندان هستند.

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که منجر به از دست دادن توده و تراکم استخوان می شود. این می تواند منجر به استخوان های ضعیف شود که شما را در معرض خطر بیشتر شکستگی قرار می دهد.

مانند بسیاری از افراد مبتلا به پوکی استخوان، ممکن است تعجب کنید که آیا این روی دندان های شما تأثیر می گذارد یا خیر. پاسخ کوتاه این است: نه مستقیم. از آنجایی که دندان های شما در واقع استخوان نیستند، پوکی استخوان به خودی خود سلامت یا ترکیب دندان های شما را تغییر نمی دهد.

با این حال پوکی استخوان می تواند تأثیر غیرمستقیم روی دندان های شما داشته باشد. این به این دلیل است که می تواند باعث ایجاد تغییراتی در فک شما شود که می تواند بر نحوه نگه داشتن دندان های شما تأثیر بگذارد. در واقع، به همین دلیل، پوکی استخوان با افزایش احتمال از دست دادن دندان همراه است.

 

دندان ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

اگرچه دندان ها و استخوان ها دارای برخی ویژگی های مشترک هستند، دندان ها و استخوان های شما دقیقاً از مواد مشابهی ساخته نشده اند. استخوان های شما بیشتر کلاژن و ماده معدنی کلسیم فسفات است. از طرف دیگر، دندان ها از لایه های اصلی زیر تشکیل شده اند:

  • مینا بافت سخت کلسیفیه روی (تاج) دندان است که از سلول های زنده ساخته نشده است.
  • سمنتوم نوع دیگری از بافت سخت است که از ریشه دندان محافظت می کند
  • عاج زیر مینا و سیمان قرار دارد و قسمت اعظم فضای داخلی دندان ما را تشکیل می دهد و ساختار آن را تامین می کند
  • پالپ داخلی ترین لایه دندان ما است و شامل اعصاب و عروق خونی است

پوکی استخوان به توانایی استخوان های شما برای تولید بافت جدید برای ساختن داخل اسفنجی آنها آسیب می رساند. افراد ممکن است دندان ها را با استخوان اشتباه بگیرند زیرا مینای سفیدی که تاج دندان های شما را می پوشاند شبیه استخوان است. اما برخلاف استخوان های ما، مینا از بافت زنده ساخته نشده است.

یک نظریه کلیدی برای پیوند این است که با پیشرفت پوکی استخوان، استخوان فک شما نیز ضعیف شده و مقداری از تراکم خود را از دست می دهد. هنگامی که استخوان فک ضعیف می شود، دندان ها شروع به از دست دادن بخشی از ثبات خود می کنند. این تغییرات استخوان فک ممکن است بر روی تراز دندان ها تأثیر بگذارد که ممکن است به ریشه های آنها آسیب برساند و عوارضی برای سلامت دهان و دندان ایجاد کند.

به دندانپزشک خود اطلاع دهید که آیا از یک ماده ضد جذب مانند بیس فسفونات استفاده می کنید، تا بتواند آن را در برنامه درمانی شما قرار دهد به خصوص اگر تحت هر گونه روشی مانند کشیدن دندان هستید. احتمالاً نیازی به قطع درمان پوکی استخوان یا نادیده گرفتن این روش نخواهید داشت، اما دندانپزشک شما ممکن است نیاز به تطبیق هایی داشته باشد.

 

داروهای پوکی استخوان و دندان

اگر برای پوکی استخوان دارو مصرف می کنید، حتما با پزشک خود در مورد اثرات احتمالی آن بر روی دندان های خود صحبت کنید. متأسفانه، داروهایی که استخوان ها را تقویت می کنند گاهی اوقات می توانند باعث آسیب به استخوان فک شما می شود.

درمانی که معمولاً برای افراد مبتلا به پوکی استخوان تجویز می شود، درمان با بیس فسفونات است.

بیس فسفونات ها، که می توانند به صورت خوراکی (از طریق دهان) یا از طریق وریدی تجویز شوند، می توانند به تقویت استخوان ها و جلوگیری از شکستگی های بعدی کمک کنند.

اما هنگام مصرف بیس فسفونات ها خطری برای فک و دندان شما وجود دارد. این نوع درمان با ایجاد یک عارضه دژنراتیو نادر به نام استئونکروز فک مرتبط است.

حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که سلامت استخوان ها و دندان های خود را با حفظ عاداتی که به سلامت کلی آنها کمک می کند، در اولویت قرار دهید.

برخی از عوامل کلیدی عبارتند از:

  1. خوردن یک رژیم غذایی متعادل
  2. اطمینان حاصل کنید که روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین D دریافت می کنید
  3. ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز دریافت کنید.
  4. سیگار نکشید، یا اگر در حال حاضر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید
  5. محدود کردن مصرف الکل

 

سلامت زنان و بیماری استخوان

از آنجایی که زنان بیشتر مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند، جای تعجب نیست که زنان نیز احتمال بیشتری برای داشتن مشکلات دندانی و مشکلات سلامت دهان و دندان داشته باشند.

این امر به ویژه در مورد زنانی که به دلیل عدم تعادل هورمونی وارد مرحله یائسگی شده اند یا در حال حاضر در مرحله یائسگی قرار دارند صادق است. یائسگی می تواند باعث تحلیل استخوان ها شود و باعث کاهش تراکم استخوان شود. این باعث افزایش تحلیل استخوان می شود و حتی می تواند علت بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان باشد.

استخوان ها می توانند متخلخل شوند و خطر شکستگی یا شکستگی استخوان ها را افزایش دهند. زنان می‌توانند با مصرف مکمل‌ها، افزایش مصرف کلسیم، یا با انجام هورمون درمانی برای تشویق تعادل هورمونی به کاهش خطر کمک کنند.

زنانی که از پوکی استخوان رنج می‌برند، پس از جراحی‌های دهان، عمل‌های دندان‌پزشکی یا داشتن پروتزهای نامناسب، با مشکلات بیشتری در بهبودی مواجه می‌شوند.

عوامل خطر مرتبط با پوکی استخوان و بیماری پریودنتال

ارتباط مستقیمی بین پوکی استخوان و بیماری پریودنتال به دلیل تعدادی از عوامل خطر وجود دارد.

استعمال دخانیات – سیگار یکی از علل اصلی مشکلات بهداشت دهان و دندان است که می تواند باعث بیماری های استخوانی و افزایش خطر پوکی استخوان شود.

رژیم غذایی_ فاقد مواد مغذی مناسب مانند ویتامین D و کلسیم می تواند در نهایت باعث بروز بیماری استخوان و اختلالات دندانی شود. علاوه بر این، استفاده از کورتیکواستروئیدها به دلیل عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی یا سطوح پایین استروژن، به اختلال در سلامت استخوان و دندان منجر می شود.

همچنین، مصرف زیاد کافئین می تواند سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار داده و احتمال بروز بیماری های استخوانی را افزایش دهد. بنابراین، برای پیشگیری از پوکی استخوان و مشکلات سلامت دهان و دندان، توصیه می شود رژیم غذایی با کلسیم بالا را رعایت کرده و از مصرف مکمل های مغذی کلسیمی استفاده کنید. همچنین، مصرف غذاهایی مانند کلم بروکلی و کلم پیچ که حاوی کلسیم غنی هستند و همچنین مصرف محصولات لبنی مانند شیر و ماست می تواند مفید باشد.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری‌های لثه با سابقه 20 سال در رشته ایمپلنت، فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندان‌پزشکی، عضو AAP آمریکا است. دوره دکترای دندان‌پزشکی عمومی در سال‌های 1993-1987 و تخصص در رشته پریودنتولوژی را از سال 1993-1996 گذرانده است و به مدت 2 سال هم در بخش تخصصی بیماری‌های لثه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران مشغول بوده است. وی از اعضای اولیه آکادمی پریودنتولوژی ایران در 15 سال گذشته و همچنین از اعضای آکادمی پریودنتولوژی آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندان‌پزشکی عمومی و جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت بوسیله لیزرتراپی، دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال 1372 (1993 میلادی) فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا