هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی | کامپوزیت دندون خرگوشی چیست؟

کامپوزیت دندان خرگوشی!

در حال حاضر، بیشتر افراد به دنبال روش‌های درمانی برای مشکلات دندان خرگوشی بدون نیاز به ارتودنسی هستند. دلایل این تمایل شامل صرفه‌جویی زمان و هزینه می‌باشد. لمینت و کامپوزیت دندان خرگوشی، از جمله روش‌های محبوب برای درمان مشکلات دندانی مانند خرگوشی دندان‌ها است.

دندان خرگوشی چیست؟

دندان خرگوشی (Buck Teeth) نوعی مال اکلوژن است که به‌صورت بیرون‌زدگی دندان‌های جلو فک بالا (در حد 2 تا 3 میلی‌متر یا بیشتر) نسبت به فک پایین خود را نشان می‌دهد. عوامل مختلفی باعث به‌وجود آمدن یا تشدید مال اکلوژن می‌شود که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژنتیک
 • مکیدن مداوم انگشت یا پستانک در دوران کودکی
 • فشار زبان به پشت دندان‌ها

این موضوع تاثیر منفی روی زیبایی صورت به‌خصوص هنگام لبخند زدن دارد. همچنین درصورتی‌که به موقع درمان نشود می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • آسیب به سایر دندان‌ها
 • بروز بیماری لثه
 • اختلالات گفتاری
 • سردردهای شدید
 • مشکلات تنفسی

با این وجود، بعضی از افراد به‌دلیل عدم آگاهی از دندان‌های خرگوشی خود لذت می‌برند و تمایلی به درمان ندارند!

خوشبختانه امروزه علاوه‌بر ارتودنسی، روش‌های درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی مانند کامپوزیت دندان خرگوشی یا لمینت دندان خرگوشی نیز بسیار رایج شده‌اند. زیرا بدون درد و در کوتاه‌ترین زمان ظاهر دندان‌های خرگوشی را بهبود می‌بخشند. مطمئنا دندانپزشک متخصص ارتودنسی پس از بررسی لبخند و موقعیت فک و دندان‌های شما، بهترین راهکار را پیشنهاد می‌کند

.در این مطلب قصد داریم به نحوه انجام کامپوزیت دندان خرگوشی و ویژگی‌های لمینت دندان خرگوشی به عنوان راهی برای درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی اشاره کنیم

انواع کامپوزیت ها کدام اند؟

کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

امروزه استفاده از انواع ونیر یا روکش برای اصلاح طرح لبخند و درمان دندان خرگوشی پرطرفدار شده است. زیرا دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد برای درمان طولانی‌مدت ارتودنسی یا پذیرش خطرات احتمالی جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) نیست.

دندان خرگوشی اغلب در بیماران مبتلا به اوربایت دیده می‌شود. اوربایت وضعیتی‌ست ‌‌که در آن فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین است.

⇐ سوال اینجاست که چه زمانی می‌توان از کامپوزیت دندان برای درمان خرگوشی بودن دندان‌ها استفاده کرد؟

اگر بیرون‌زدگی فک و دندان‌ها خیلی شدید نباشد یا دندان‌های جلو خیلی نامنظم نباشند از این روش استفاده می‌شود.

 

کامپوزیت دندان خرگوشی چطور انجام می‌شود؟

ارتودنتسیت برای اصلاح دندان خرگوشی با کامپوزیت ابتدا اقدام به تراشیدن و کوتاه کردن دندان‌ها می‌کند. در واقع سطح دندان‌های مورد نظر را می‌خراشد تا از حالت صیقلی خارج شوند. بدین شکل، ونیر با قدرت بیشتری متصل می‌شود.

در نهایت، رزین همرنگ دندان که ساختار بتونه‌ای دارد روی دندان‌ها اعمال می‌شود. سپس قالب‌گیری شده و آنقدر صاف می‌شوند تا شکل مشابه دندان بگیرد. تابش نور ماواءبنفش یا لیزر می‌تواند آن را خشک کند. به کل این فرآیند باندینگ یا اتصال مواد مصنوعی رزین کامپوزیت به دندان‌ها گفته می‌شود.

 

مزایای درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت

این نوع روکش ساختار و ظاهری مشابه شکل طبیعی دندان‌ها دارد و می‌تواند چندین سال باقی بماند. در نتیجه کمک زیادی به پوشاندن نقایص دندان‌های زیرین می‌کند. از دیگر مزایای درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنیک کامپوزیت دندان خرگوشی در مقایسه با روش‌های دیگر، ارزان‌تر و مقرون ‌به ‌صرفه‌تر است.
 • روشی راحت است و معمولا در یک جلسه تکمیل می‌شود.
 • محدودیت سنی ندارد و با تکمیل رویش دندان‌های بالغ امکان انجام آن است.
 • می‌توان آن را راهکاری محافظه‌کارانه و غیر تهاجمی محسوب کرد. زیرا برخلاف لمینت دندان خرگوشی، بخش زیادی از ساختار دندان‌های طبیعی حفظ می‌شود. خطر کمی برای آسیب به مینای دندان‌ها وجود دارد.
 • اکثر افراد از طول عمر کامپوزیت راضی هستند و حتی در صورت شکستگی قابل ترمیم است.
 • هنگام لبخند زدن، ظاهر مصنوعی به دندان‌ها و صورت نمی‌دهد.

پیوند لثه به چه صورت است و علت انجام آن چیست؟

کامپوزیت دندان خرگوشی چقدر هزینه دارد؟

هزینه درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت به عوامل مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:

 • موقعیت جغرافیای مطب
 • تعداد‌ واحد‌های مورد نیاز
 • تجربه پزشک
 • نوع و برند کامپوزیت

لمینت دندان خرگوشی چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان نوعی ونیر یا روکش نازک است که اغلب از جنس پرسلن (نوعی سرامیک) یا کامپوزیت ساخته می‌شود. به‌همین‌دلیل، در حال حاضر دو نوع لمینت با عناوین سرامیکی و کامپوزیتی وجود دارد. هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای اطلاع دقیق از تفاوت این دو روش مطلب زیر را مطالعه کنید:

اصلاح دندان‌های خرگوشی با لمینت یکی از کارآمدترین روش‎ها محسوب می‌شود. در جلسه اول معمولا دندانپزشک پس از مشاهده تصویربرداری با اشعه ایکس دندان‌ها و معاینه دقیق، قالب‌گیری می‌کند. چراکه باید هرکدام از روکش‌ها بدون هیچ نقصی روی تک تک دندان‌های مورد نظر بنشینند. بدین شکل، علاوه بر گرفتن جلوه زیبا، احتمال افتادن روکش‌ها خیلی کم می‌شود.

سپس مشابه مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی، دندان‌ها تراشیده می‌شوند تا سطح صیقلی آن‌ها از بین برود. به کمک محلول پاک‌کننده، سطح دندان ها تمیز می‌شود. پس از خشک شدن، روکش موقت روی هر دندان نصب می‌شود. با گذشت 2 تا 3 هفته و آماده شدن روکش اصلی در لابراتوار، دندانپزشک اقدام به نصب آن می‌کند.

مزایای درمان دندان خرگوشی با لمینت دندان 

 • مانند کامپوزیت دندان خرگوشی، برای انجام لمینت نیازی به بی‌حسی نیست.
 • نسبت به سایر روکش‌ها، لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری دارد. در نتیجه احتمال تغییر رنگ یا شکستن آن کمتر است.
 • امکان انتخاب تناژ رنگ وجود دارد و می‌توانید طبق سلیقه خود این کار را انجام دهید.
 • برخلاف ارتودنسی، در طی دو جلسه امکان اصلاح دندان‌های خرگوشی با لمینت وجود دارد. (درحالی‌که، کامپوزیت دندان خرگوشی طی یک جلسه به اتمام می‌رسد)
 • به دلیل ساختار و ظاهر زیبای لمینت، احتمال تشخیص آن از دندان‌های طبیعی خیلی کم است.

درمان لمینت دندان خرگوشی برای چه کسانی مناسب نیست؟

تجربه نشان داده است که لمینت دندان خرگوشی برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که فاصله زیادی بین دندان‌های خود دارند.
 • افرادی که به شدت دندان‌های جلو آن‌ها نامنظم یا شلوغ است.
 • افرادی که بیرون‌زدگی شدیدی در چینش دندان‌ها مشاهده می‌شود.
 • افرادی که دندان‌های کجی در جلو فک بالا دارند.
 • افرادی که به سن مناسب برای انجام لمینت نرسیده‌اند.

این روش از آن جهت برای دندان‌های کج مناسب نیست که پس از قرار دادن روکش، امکان تمیز کردن دندان‌های کج دشوار می‌شود. در نتیجه احتمال بروز عفونت لثه‌ای و دندان وجود دارد. از طرفی، قرار گرفتن یک روکش اضافی مانند لمینت در شرایط بیرون‌زدگی شدید دندان خرگوشی، می‌تواند ظاهر صورت را زشت‌تر کند. این نکته مهم در مورد کامپوزیت دندان خرگوشی نیز صدق می‌کند.

هزینه لمینت دندان خرگوشی چقدر است؟

قیمت لمینت دندان خرگوشی به عوامل مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:

تعداد واحد‌ها، جنس لمینت، مهارت دندانپزشک، نوع لابراتوار، و موقعیت جغرافیایی مطب از اهمیت بالایی در درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت یا لمینت سرامیکی برخوردارند. لمینت سرامیکی دلیل مقاومت، دوام و ظاهر بهتر، معمولاً گزینه‌ی گران‌تری نسبت به روش کامپوزیت است. قیمت متوسط هر عدد لمینت سرامیکی بسته به نوع آن در دندانپزشکی میخک متفاوت است.

درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی، احتمال آسیب به مینای دندان‌ها کمتری دارد و در صورت شکستگی یا پریدن لب روکش، ترمیم امکان‌پذیر است. با این حال، دوام و زیبایی ظاهری کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. همین دلیل، قبل از هر اقدامی درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی، توصیه می‌شود با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید و نظر او را دریافت کنید. همچنین، تعداد واحد‌ها، جنس لمینت، مهارت دندانپزشک، نوع لابراتوار، و موقعیت جغرافیایی مطب نیز عواملی هستند که در انتخاب روش مناسب برای درمان دندان خرگوشی تأثیرگذارند.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری‌های لثه با سابقه 20 سال در رشته ایمپلنت، فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندان‌پزشکی، عضو AAP آمریکا است. دوره دکترای دندان‌پزشکی عمومی در سال‌های 1993-1987 و تخصص در رشته پریودنتولوژی را از سال 1993-1996 گذرانده است و به مدت 2 سال هم در بخش تخصصی بیماری‌های لثه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران مشغول بوده است. وی از اعضای اولیه آکادمی پریودنتولوژی ایران در 15 سال گذشته و همچنین از اعضای آکادمی پریودنتولوژی آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندان‌پزشکی عمومی و جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت بوسیله لیزرتراپی، دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال 1372 (1993 میلادی) فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا