کاهش درد لثه با کمک روش های اثبات شده

برچسب‌ها:

علت احساس درد در لثه چیست؟

بازنویسی شده:

ثه ها می‌توانند از بافت‌های ظریفدن به شمار آورده شوند که حساسیت بالایی به دما، التهاب و عفونت دارند. نشانه‌های شایع بیماری لثه شامل خونریزی، حساس شدن و درد لثه است. مشکلات لثه می‌تواند از مشکلات نسبتاًزئی تا مشکلات جدی‌تری که سلامت دهان و سلامت کل بدن را بهطر می‌اندازد، باشد. برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی‌تر، باید روش‌های درمان درد لثه را یاد بگیرید.

کاهش درد لثه با کمک روش های اثبات شده    

1) استفاده از ژل خوراکی

ژل‌های ضد عفونی کنندهوراکی می‌توانند بهسکین درد لثه کمک کنند. بسیاری از این ژل‌هاامل بی‌حسننده موضعی هستند که می‌توانند درمان درد لثها تسهیل کنند. همچنین، می‌توانید از ژل‌های تسکین دهنده درد دندان کودکان مانند اوراژل یا ژل‌های حاوی بنزوکائین استفاده کنید.

حتماً از این ژلها به میزان توصیهده استفاده کنید و از مصرف بیش از حد آنها خودداری کنید. در صورتیه کودک خردسال دارید، قبل از استفاده از بنزوکائین، بازشک مشورت کنید. این ژل‌ها خاصیت ضد میکروبی ندارند و نمی‌توانند هیچگونهأثیری بر عفونت داشته باشند. همچنین، استفاده از دهانشویه‌های بدون الکل نیز ممکن است درد لثه را تسکین دهد.

2مصرف داروهای مسکن بدون نسخه.

در صورت داشتن درد لثه، می توانید داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (مانند ادویل) را مصرف کنید.

 • دستورالعمل های دندانپزشک خود را در رابطه با نحوه مصرف داروی درمان درد لثه دنبال کنید. اگر تحت مراقبت دندانپزشک نیستید، دستورالعمل های دارو را به دقت بخوانید.
 • در صورت داشتن درد، حتی با گذشت 2 تا 3 روز، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • از حل کردن آسپرین یا سایر مسکن ها در ناحیه لثه دردناک خودداری نمایید.

3دریافت داروی نسخه ای.

اگر با مشکلات جدی لثه یا عفونت یا آبسه دندان روبرو هستید، پزشک ممکن است اقدام به تجویز دارویی جهت کمک به درمان درد لثه کند.

 • حتی ممکن است پزشک به تجویز آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا ژل‌های تقویتی بپردازد که ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها، مواد ضدالتهابی و همچنین ویتامین‌هایی مانند ویتامین A هستند.

مصرف داروهای خانگی جهت درمان درد لثه

1استفاده از تکه های یخ یا کیسه های یخ.

در صورت داشتن درد لثه، بهتر است یخ درمانی را امتحان کنید. تا وقتی که دندان ها و لثه های شما به سرما حساسیت نداشته باشند، می توانید اقدام به قرار دادن یک تکه یخ یا یخ خرد شده روی لثه های خود کنید.

 • چرا که یخ سبب کاهش التهاب شده و با بی حس کردن ناحیه مورد نظر، درمان لثه درد را به همراه خواهد داشت.
 • علاوه بر آن می توانید با خرد کردن مقداری یخ، آن را درون یک بادکنک بریزید. و سپس با بستن انتهای آن، عمل کمپرس را روی لثه های دردناک خود انجام دهید.
 • همچنین می توانید درد لثه خود را با مصرف غذاهای خنک تسکین دهید. زیرا که سرما، تورم را کاهش داده و می تواند کمک شایانی به درمان درد لثه نماید.

طول عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟

2درست کردن دهانشویه.

شما می توانید درد لثه خود را با درست کردن دهانشویه از محصولات مختلف بهبود بخشید. می توانید روزانه از این دهانشویه ها سه تا چهار بار استفاده کنید.

 •  ½ قاشق چای خوری نمک دریا را درون چهار اونس آب گرم حل کنید. سپس این محلول را به مدت 60-30 ثانیه در دهان خود روی لثه دردناک نگه دارید. سپس محلول را از دهان خارج کرده و این کار را 2 یا 3 بار تکرار نمایید. پس از آن لثه ها را با آب گرم بشویید.
 • محلول ساخته شده با پراکسید هیدروژن می تواند کمک شایانی به درمان درد و تورم لثه نماید. به مخلوط کردن مقدار مساوی آب و محلول پراکسید هیدروژن 3% بپردازید. سپس آن را به مدت 30-15 ثانیه در دهان بچرخانید.
 • اقدام به شستشوی لثه های خود با سرکه سیب کنید. برای این کار، ¼ فنجان آب گرم را به همراه سرکه سیب ترکیب کنید. سپس این محلول را به مدت 60-30 ثانیه در دهان خود روی لثه دردناک نگه دارید. بعد از آن محلول را از دهان خارج کرده و این کار را 2 یا 3 بار تکرار نمایید. سپس محلول را با آب گرم بشویید.
 • مریم گلی یک گیاه دارویی است که از آن جهت درمان التهاب استفاده می شود. تهیه چای مریم گلی و سپس چرخاندن آن درون دهان می تواند کمک شایانی به کاهش التهاب و درد لثه نماید.  جهت درست کردن چای مریم گلی می توانید از یک مشت برگ مریم گلی تازه و شسته شده یا یک قاشق چای خوری مریم گلی خشک شده استفاده کنید. سپس 8 اونس آب جوش را به آن اضافه کنید. صبر کنید تا آب خنک شود. در هر بار غرغره کردن، اجازه دهید مایع به مدت 30-20 ثانیه در اطراف لثه دردناک باقی بماند.
 • از دیگر داروهای گیاهی که می توان به آنها اشاره نمود، افسنطین، بابونه و آلوئه ورا می باشد.

3ماساژ دادن لثه ها.

ماساژ لثه ها از دیگر روش هایی است که می تواند درمان درد لثه را سبب شود. برای این منظور، دستان خود را بشویید و به آرامی حرکت دایره ای را با انگشتان خود روی لثه دردناک و تا جای ممکن در کناره های دهان انجام دهید. بدین صورت که لثه ها را با 15 بار عمل چرخش در جهت عقربه های ساعت و سپس 15 بار چرخش دیگر در خلاف جهت عقربه های ساعت مالش دهید.

 • روزانه این ماساژ را حداقل سه تا چهار بار تکرار کنید.
 • ماساژ دادن لثه ها می تواند نقش بسزایی در درمان درد لثه ناشی از درآمدن دندان عقل ایفا کند.

4امتحان کردن کمپرس گرم برای کاهش درد لثه.

کمپرس گرم به ندرت می تواند در درمان درد لثه موثر باشد، ولی در برخی مواقع گزینه خوبی برای بعضی افراد به شمار می آید. در صورتی که به این نتیجه رسیدید که گرما می تواند در این زمینه مؤثر باشد، می توانید با درست کردن یک کمپرس گرم، آن را در طول روز 3 تا 4 بار روی لثه های دردناک خود بگذارید.

 • سعی کنید برای این کار از یک تکه پارچه کوچکی که با آب گرم یا یکی از چای های مذکور خیس شده استفاده کنید.
 • همچنین امکان استفاده از چای کیسه ای گرم نیز جهت انجام این کار وجود دارد. مثلاً می توانید اقدام به خیس کردن یک چای کیسه ای ضد التهابی گیاهی در آب گرم نمایید. سپس با گذاشتن چای کیسه ای روی لثه ها، اجازه دهید حدود 5 دقیقه روی آن باقی بماند. این عمل را در طول روز 2 تا 3 بار تکرار کنید. سعی کنید برای انجام این کار از چای میخک، چای طلایی، چای اکیناسه، چای مریم گلی و چای سبز یا سیاه استفاده نمایید.

5حذف کردن محرک های لثه.

در برخی مواقع، احتمال ایجاد درد لثه به جهت گیر کردن تکه های مواد غذایی بین دندان های شما وجود دارد. جهت تسکین درد ناشی از این مورد، با کمک یک نخ دندان تکه های غذای گیر کرده در نزدیک لثه را خارج کنید.

6استفاده از روغن های ضروری برای ماساژ لثه.

بعضی از روغن ها می توانند تأثیر بسزایی در تسکین درد لثه ایفا کنند. اکثر این روغن ها هم روغن های ضد التهابی و هم روغن های ضد میکروبی محسوب می شوند. جهت تسکین درد و تورم، ماساژ لثه 4 یا 5 بار در روز با روغن های ضروری، گزینه خوبی به شما می رود. بر اساس تجربه، روغن میخک را می توان موثرترین اسانس در درمان درد لثه دانست. البته روغن های ضروری دیگری نیز هستند که عملکرد مؤثری از خود در درمان درد لثه نشان می دهند. سعی کنید لثه های خود را با اضافه کردن چند قطره از روغن هایی که در زیر به آنها اشاره می شود، ماساژ دهید.

 • روغن زیتون
 • عصاره وانیل گرم
 • روغن درخت چای
 • روغن گل میخک
 • روغن نعناع
 • روغن دارچین
 • روغن مریم گلی
 • روغن گلدن سیل
 • روغن نارگیل

7امتحان کردن پیاز، سیر یا زنجبیل برای درمان درد لثه.

سیر، زنجبیل و پیاز را می توان از فاکتورهای ضد التهابی به شمار آورد که به کاهش التهاب لثه کمک می کنند. این مواد، گزینه مناسبی جهت تسکین درد نیز شناخته شده اند.

 • شما می توانید با برش دادن یک تکه پیاز یا سیر و گذاشتن مستقیم آنها روی لثه های دردناک، میزان درد خود را کاهش دهید. همچنین ممکن است قصد امتحان کردن نعناع را داشته باشید یا اینکه بخواهید دندان هایتان را مسواک بزنید.
 • یا می توانید پس از برش یک تکه زنجبیل تازه، آن را روی لثه های دردناک خود بگذارید.

۸درست کردن خمیر ادویه.

زردچوبه و آسفتیدا به عنوان ادویه پخت و پز در غذاهای هندی مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود این، زردچوبه به جهت برخورداری از خواص دارویی دارای ویژگی های ضد میکروبی و ضد التهابی می باشد.

 • برای تهیه یک خمیر ادویه، یک قاشق چای خوری زردچوبه را با ½ قاشق چای خوری نمک و ½ قاشق   روغن خردل ترکیب کنید. به منظور درمان درد لثه، این خمیر را دو بار در روز روی لثه های خود بمالید.
 • ¼ قاشق چای خوری از این پودر را برداشته و پس از مخلوط کردن آن با مقدار کافی آب لیموی تازه، خمیری به دست می آید. سپس خمیر حاصل را مستقیماً روی لثه های دردناک خود بمالید. اجازه دهید حدود 5 دقیقه، خمیر روی لثه شما باقی بماند. این کار را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.
 • طعم تلخ و بوی نامطبوع این خمیر تا حد زیادی با آب لیمو از بین می رود. با وجود این، شاید بهتر است که پس از هر بار استفاده از این خمیر، دهان خود را به خوبی بشویید.

رعایت بهداشت دندان برای جلوگیری از لثه درد

1مسواک زدن.

حتماً دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.  برای این کار از مسواک نرم استفاده کنید. در زمان مسواک زدن، از یک حرکت نرم و ملایم رو به جلو و عقب استفاده نمایید.

 • همچنین، به کار بردن مسواک قدیمی نیز می تواند سبب آسیب رساندن به دندان های شما گردد. در ابتدا موهای مسواک های نو گرد هستند، اما با گذشت چند ماه این موها تیزتر شده و می توانند بیش از آنکه نقش مفیدی را برای دندان های شما ایفا کنند، به آنها ضرر برسانند.
 • علاوه بر آن، یادتان باشد که زبان خود را مسواک بزنید.
 • مقداری خمیر دندان را درون دهان خود بگذارید. کف اضافی تولید شده را بیرون بریزید، ولی دهان خود را با آب نشویید.

2استفاده روزانه از نخ دندان.

روزانه زمانی را برای کشیدن نخ دندان اختصاص دهید. نخ را دور انگشت وسط یک از دستانتان و بقیه آن را دور انگشت وسط دست دیگر بپیچید. نخ را میان انگشت شست و سبابه خود محکم بگیرید.

 • به آرامی نخ دندان را بین همه دندان های خود به جلو و عقب هدایت کنید. در انتهای هر دندان، نخ را خم کنید.
 • پس از قرار گرفتن نخ دندان بین دندان ها، از یک حرکت ملایم بالا و پایین جهت مالش طرفین هر دندان استفاده کنید.
 • بعد از پایان یافتن کار یک دندان، با باز کردن نخ بیشتر از لای انگشتان خود، به سراغ دندان بعدی بروید.
 • توجه ویژه ای به دندان های خود به محض رویش دندان عقل به خرج دهید.

3شستشوی دهان.

نوعی دهانشویه را پس از صرف غذا جهت شستشوی دهان خود در نظر بگیرید. چرا که دهانشویه می توان کمک شایانی به خارج کردن تکه های غذا و سایر ذرات باقیمانده بین دندان ها نماید. این ذرات می توانند پلاک، پوسیدگی دندان، تارتار و همچنین بیماری های لثه را ایجاد نمایند.

 • می توانید دهان خود را با آب یا دهانشویه ای که از موادی مانند پراکسید هیدروژن ساخته شده است، بشویید.

4مراجعه منظم به دندانپزشک.

سعی کنید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند به جرمگیری و تمیز کردن دندان هایتان 1 تا 2 بار در سال بپردازد. جرمگیری های معمول تحت پوشش اکثر بیمه ها قرار دارند.

 • این کار علاوه بر اینکه کمک زیادی به تمیز نگه داشتن دندان هایتان خواهد کرد، بلکه می تواند نقش مؤثری در تشخیص به موقع مشکلات لثه یا دندان، توسط دندانپزشک پیش از اینکه به وضعیت بدی برسد، ایفا کند.

5خودداری از مصرف محصولات حاوی تنباکو.

محصولات حاوی تنباکو می تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری های لثه گردد. این محصولات شامل سیگار، سیگار برگ و تنباکوی جویدنی خواهد بود.

6مصرف ویتامین C و کلسیم به میزان کافی.

از مصرف کافی ویتامین C و کلسیم مطمئن شوید. چرا که کمبود ویتامین C می تواند تورم، خونریزی لثه ها و حتی لق شدن یا از دست دادن دندان ها را به دنبال داشته باشد.

 • منابع غذایی سرشار از ویتامین C عبارتند از: میوه هایی همچون پرتقال و گریپ فروت، کیوی، فلفل دلمه ای، پاپایا، توت فرنگی، کلم بروکلی و طالبی.
 • منابع غذایی سرشار از کلسیم نیز محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و بستنی، ساردین، شیر سویای غنی شده با کلسیم، محصولات سویا و سبزیجات سبز برگ را شامل می شوند.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا