برس بین دندانی و کاربرد ان چیست؟

برس بین دندانی چیست؟

علت و درمان کج درآمدن دندان کودکان

برس بین دندانی یک تمیز کننده دندانی است که موهای کوچکی روی سر خود دارد. آن ها برای این طراحی شده اند که شما راحت تر بین دندان هایتان را تمیز کنید. یک برس بین دندانی به تمیز کردن باقیمانده مواد غذایی کمک بسیار زیادی می کند و از تشکیل پلاک دندانی نیز جلوگیری می کند. تجمع پلاک می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیندازد و بیماری هایی مثل التهاب لثه و پوسیدگی ایجاد کند، اما برس بین دندانی تا حد زیادی از ایجاد پلاک روی دندان های شما جلوگیری می کند و باعث می شود دندان های شما کمتر دچار پوسیدگی شوند.

چرا باید از مسواک بین دندانی استفاده کنیم؟

طبق مطالعات انجام شده برس بین دندانی در تمیز کردن فضاهای بین دندانی، کاهش پوسیدگی بین دندانی و پلاک خیلی بهتر و موثر تر از نخ دندان عمل می کند. تمیز کردن دندان ها با استفاده از نخ دندان های معمولی بیشتر اوقات با سختی همراه است و گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد خونریزی لثه شود. اما مسواک بین دندانی باعث خونریزی لثه نمی شود، به راحتی بین دندان ها را تمیز می کند و مستقیما به لثه آسیب نمی رساند. این برس می تواند فضای خالی بین دندان ها را پوشش دهد و از ایجاد پوسیدگی بین دندانی جلوگیری می کند.

در صورتی که دندان هایتان را ارتودنسی کرده باشید، استفاده از نخ دندان های معمولی برای شما بسیار سخت خواهد بود و شما فقط می توانید نخ دندان را به طور محدودی داخل دهان تان حرکت دهید. به همین دلیل توصیه می کنیم از برس بین دندانی استفاده کنید. همچنین اگر فاصله زیادی بین دندان هایتان است، کشیدن نخ دندان می تواند قسمت محدودی را تمیز کند اما مسواک دندانی می تواند تمام فاصله ها را پوشش دهد. برس بین دندانی می تواند شما را در برابر بیماری های پریودنتال ایمن کند و سلامت لثه شما را بهبود ببخشد.

چگونه از مسواک بین دندانی استفاده کنیم؟

حالا که برای شما مزایای این وسیله را توضیح دادیم بیایید به نحوه استفاده از آن ها بپردازیم. استفاده از برس های بین دندانی بسیار آسان است اما در ادامه چند نکته را برای شما ذکر می کنیم:

  • در صورت لزوم می توانید مسواک را کمی خم کنید.
  • توجه داشته باشید که سر مسواک بین دندانی شما باید درست در کنار لثه ها قرار بگیرد تا دندان هایتان کامل تمیز شوند.
  • مسواک را تا انتهای دهان حرکت دهید و سطوح بین دندانی را چند بار مسواک بزنید.
  • اگر از برس بین دندانی برای کودکان استفاده می کنید و یا تا حالا از آن استفاده نکرده اید ممکن است هنگام استفاده لثه ها خونریزی کنند. شما باید بعد از چند روز کار با آن ها را یاد بگیرید تا لثه هایتان خونریزی نکند.
  • مسواک را به زور سعی نکنید بین دندان های خود قرار دهید. اگر نمی توانید از برس استفاده کنید یا با قرار دادن برس بین دندان هایتان مشکل دارید، بهتر است از برس کوچک تر استفاده کنید.

چه زمانی از مسواک بین دندانی استفاده کنیم؟

شما باید از برس بین دندانی قبل از مسواک زدن دندان هایتان استفاده کنید. معمولا مردم از برس بین دندانی بعد از شام استفاده می کنند. استفاده از برس بین دندانی زمان مشخصی ندارد شما می توانید هر وقت که موقعیت مناسبی داشتید با این مسواک بین دندان های خود را تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار استفاده کنیم؟

از آن جا که این برس جایگزین نخ دندان است، درست مانند نخ دندان حداقل یکبار در روز استفاده کنید. مانند نخ دندان استفاده از مسواک بین دندانی باید جزو برنامه روتین زندگی شما شود. شما می توانید بیشتر از یکبار در روز هم از این مسواک استفاده کنید اما در استفاده از آن زیاده روی نکنید چرا که به دندان های شما آسیب می رساند.

چند بار می توان از برس بین دندانی استفاده کرد؟

اینکه چند بار می توان از مسواک بین دندانی استفاده کرد بستگی به فرسوده شدن موهای مسواک دارد. از آنجا که کیفیت برس ها متفاوت است، در نتیجه هر برسی طول عمر مخصوص به خودش را دارد. می توانید اطلاعات مربوط به مسواک بین دندانی را از روی بسته بندی محصول مطالعه کنید.

هر چند وقت یکبار باید برس بین دندانی خود را عوض کنم؟

زمانی که متوجه فرسودگی موهای برس شدید باید مسواک بین دندانی خود را عوض کنید، اگر نمی توانید تشخیص دهید که موها خراب شده اند یا خیر توصیه می شود هر هفته برس بین دندانی خود را عوض کنید. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از برس بین دندانی ممکن است برای دندان ها مضر باشد.

چگونه سایز مناسب را انتخاب کنم؟

اگر فاصله بین دندان هایتان زیاد نیست سایز کوچک آن ها را استفاده کنید. از آنجایی که همه افراد فاصله دندانی یکسانی ندارند بنابراین اندازه برس ها متفاوت است. اندازه توسط تولید کنندگان روی مسواک ها قرار داده می شود. معمولا کوچک ترین سایز به رنگ صورتی و بزرگترین سایز رنگ مشکی است. با این حال فقط به رنگ مسواک توجه نکنید و حتما هنگام خرید اندازه را از روی بسته چک کنید.

اگر برای شما دسترسی به دندان ها سخت است می توانید برس های بین دندانی با سر زاویه دار خریداری کنید. بعضی از سر های زاویه دار ممکن است قابل تعویض نباشند. در عوض ممکن است داخل یک بسته چند تا برس بین دندانی زاویه دار برای شما گذاشته شده باشد. شما باید با توجه به شرایط خود تصمیم بگیرید که کدام برس بین دندانی برای دندان های شما مناسب تر است. نکته مهم این است که سیم وسط مسواک بین دندانی نباید به دندان هایتان بر خورد کند.

اگر نمی توانید تشخیص دهید که کدام برس برای دندان های شما مناسب است، پیشنهاد می کنیم از کوچک ترین سایز شروع کنید تا بتوانید اندازه ی مناسب را پیدا کنید. ممکن است وقتی سایز را بالا می برید، متوجه شوید که برس، بین دندان های شما به درستی قرار نمی گیرد. این نشان می دهد که اندازه مسواک برای فاصله دندان های شما بزرگ است به همین خاطر شما باید سایز قبلی را ملاک قرار دهید و از سایز کوچک تر برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید.

سایز بر مبنای رنگ

معمولا رنگ های صورتی، قرمز و نارنجی سایز های کوچک مسواک بین دندانی و بنفش، سبز و خاکستری سایز بزرگ مسواک بین دندانی هستند. اگر برای تمیز کردن دندان های مولر ( سه دندان آخر خود در طرفین ) دچار مشکل شدید از برس های زاویه دار استفاده کنید. می توانید از این برس ها برای دندان های جلوی خود نیز استفاده کنید. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که فاصله بین دندان های شما متفاوت است و بعضی از قسمت ها نیاز به تمیز کردن بیشتری دارند.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا