دهانشویه چه فواید و چه مضراتی داره؟ + نحوه استفاده از دهان شویه

انواع دهانشویه

ابتدا به بررسی انواع دهانشویه‌ها می‌پردازم. دهانشویه‌ها انواع گوناگونی دارند:

1. دهانشویه‌های ضدعفونی کننده (آنتی سپتیک): این نوع دهانشویه‌ها شامل محصولاتی مانند کلرهگزیدین و لیسترین است که از جمله مواد موثر در آنها الکل استفاده می‌شود. الکل موجود در این دهانشویه‌ها به عنوان ماده سمی برای باکتری‌ها عمل می‌کند.

2. دهانشویه‌های کنترل کننده پلاک: این نوع دهانشویه‌ها برای کنترل و کاهش تشکیل پلاک دندانی و رسوبات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3. دهانشویه‌های پیشگیری کننده: این دهانشویه‌ها به منظور پیشگیری از بروز مشکلات دهانی مانند ترشحات بدبو، التهاب لثه و تسکین علائم التهاب دهانی استفاده می‌شوند.

همچنین، دهانشویه‌ها یک ماده حل کننده دارند که به طور معمول مواد موثر در آنها در این ماده حل می‌شوند. در بسیاری از موارد، به ویژه در دهانشویه‌های تجویز شده درمانی، الکل به عنوان حلال استفاده می‌شود. این نوع دهانشویه‌ها به عنوان “دهانشویه با بیس الکلی” شناخته می‌شوند. استفاده از الکل در این دهانشویه‌ها باعث افزایش جذب آنها در لثه و مخاط دهان می‌شود و اثربخشی آنها را افزایش می‌دهد.

در صورتی که قصد خرید دهانشویه دارید، حتماً مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید. اگر دهانشویه حاوی الکل باشد، بدون تجویز دندانپزشک و یا به مدت طولانی استفاده نکنید. به عنوان مثال، دهانشویه کلرهگزیدین که یکی از دهانشویه‌های محبوب دندانپزشکان است، حاوی الکل است. استفاده طولانی مدت از این نوع دهانشویه ممکن است باعث خشک شدن محیط دهان و ایجاد بوی نامطبوع شود و همچنین ممکن است منجر به واکنش‌های سرطانزا شود.

مزایا و فواید دهانشویه

دوم اینکه مزایا و فواید دهانشویه چی هست؟

  1. جلوگیری از بوی بد دهان
  2. جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی، اگر از دهانشویه های ضد پلاک دندان استفاده شود.
  3. جلوگیری از تشکیل پوسیدگی، اگر از دهانشویه های فلوراید دار طبق تجویز دندانپزشک استفاده شود.

انتخاب بهترین دهانشویه

سوم اینکه بهترین دهانشویه کدام است؟

دهانشویه موردنیاز شما را باید دندانپزشکتان مشخص کند. دهانشویه های فلوراید دار معمولا برای کسانی که میزان پوسیدگی بالایی دارند، پیشنهاد میشود. که معمولا دو نوع دارند. با مصرف روزانه و یا با مصرف هفتگی (مثل دهانشویه هایی که در مدارس تجویز میشدند.)استفاده خودسرانه و بدون تجویز این دهانشویه ها میتواند اثرات سمی داشته باشد. امروزه به این نتیجه رسیده اند که بهترین شیوه استفاده از فلوراید، افزودن مقدار مجاز آن به آب خوراکی شهری هست.

دهانشویه های درمانی مثل کلرهگزدین و لیسترین و … را هم که تنها با تجویز پزشکتان استفاده کنید.

استفاده مداوم از این دهانشویه ها و دهانشویه های ضدعفونی کننده میتواند باکتریهای مفید دهان را هم از بین ببرد و منجر به قارچ در دهان بشود.

اگر تصمیم به استفاده از دهانشویه های غیر درمانی مثل دهانشویه های ضدپلاک دندان گرفتید، حتما به محتویات آن توجه کنید و باز هم توصیه میکنم از مصرف طولانی مدت آن بپرهیزید.

جراحی فلپ لثه چیست؟

استفاده روزانه از دهانشویه

چهارم اینکه آیا باید روزانه دهانشویه استفاده کنم؟

شاید مجموعه استفاده از مسواک و نخ دندان و گاهی دهانشویه با آب نمک ولرم بسیار رقیق، بهترین پیشنهاد ما برای رعایت بهداشت توسط شما باشد.

دهانشویه به جای مسواک؟

پنجم اینکه آیا میشه به جای مسواک از دهانشویه استفاده کنم؟

نه دوستان. استفاده از دهانشویه ها قبل از زدن مسواک و کشیدن نخ دندان، میتواند باعث واکنش مواد غذایی با دهانشویه شده و محیط دهان را اسیدی کند و فرآیند پوسیدگی را تشدید کند. ضمن اینکه پلاک و مواد غذایی رو از محیط دهان پاک نمیکنه…

چگونه از دهانشویه استفاده کنم؟

ابتدا مسواک و نخ دندان را استفاده کرده و با فاصله نیم ساعت از آن دهانشویه را ۲۰ ثانیه در محیط دهان نگه دارید و سپس دهان خود را خالی کنید و تا یکساعت بعد از آن چیزی میل نکنید.

عوارض مصرف طولانی مدت دهان شویه

دهانشویه کلرهگزیدین دارای عوارضی است که مانع استفاده طولانی مدت آن می شود.

مهم ترین و شایع ترین آنها تغییر رنگ دندانها و مخاطها، دسکوامه شدن مخاط ایجاد سنگ های بزاقی، سوزش و خشکی دهان و اثرات سیستمیک منفی در صورت بلع است.

کلرهگزیدین از گروه آنتی سپتیک ها بوده و از تشکیل پلاک و ژنژویت جلوگیری می کند.

مهمترین عارضه جانبی کلرهگزیدین ایجاد تغییر در رنگ دندان است.

مواد اکسید کننده (پراکسید هیدروژن)، پربورات ها وکاربامید پراکسید برای سفید کردن دندانها بکار می رود.

کاربرد دهانشویه کلرهگزیدین حاوی سدیم پربورات باعث کاهش قابل ملاحظه ای در میزان رنگ پذیری شده اما تأثیری بازدارنده بر خاصیت کاهش پلاک و التهاب لثه کلرهگزیدین ندارد.

آیا بلیچینگ بهترین راه زیبایی است؟

چوب مسواک جایگزینی برای دهان شویه

دهان شویه ی کلرهگزیدین به عنوان استاندارد طلایی جهت کنترل پلاک دندانی و التهاب لثه مطرح است.

علاوه بر آن کلرهگزیدین دارای عوارضی است که مانع استفاده ی طولانی مدت آن می شود.

به همین دلیل لزوم استفاده از یک دهانشویه جایگزین که به طور روزانه بتواند مورد استفاده قرار گیرد و فاقد عوارض جانبی باشد احساس می گردد.

از این رو سازمان بهداشت جهانی به منظور غلبه بر عوارض جانبی داروهای شیمیایی توصیه کرده است که تحقیقاتی برای یافتن مواد طبیعی مناسب مانند عصاره گیاهان به عمل آید.

“چوب مسواک یا پرسیکا سالوادرا” یکی دیگر از مواد مؤثر در بهداشت دهان و دندان است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از آن را توصیه و ترغیب نموده است.

تأثیر چوب مسواک بر پاتوژن های عامل پوسیدگی دندان ثابت شده است.

سایر اثرات فارماکولوژیک چوب مسواک ازجمله اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی ترمیم کننده زخم و اثرات آرام بخشی آن به اثبات رسیده است.

آلوئه ورا یک ماده ژله مانند و شفاف از قسمت داخلی برگ آلوئه ورا با خواص ضد التهابی، ضدمیکروبی و اثرات ترمیم کننده زخم است.

هرچند پرسیکا باعث بهبود شاخص لثه می شود اما مطالعات متعدد نشان داده اند که به تنهایی نسبت به کلرهگزیدن برتری نداشته است.

همچنین آلوئه ورا یکی دیگر از موادی است که به صورت ترکیبی و یا مجزا در محلولهای دهانشویه مورد استفاده قرار می گیرد.

تأثیر این داروی گیاهی بر بهبود شاخص لثه در چندین مطالعه نشان داده شده است.

برتری محلول ترکیبی پرسیکا و آلوئه ورا نشان دهنده سینرژیسم این دو ترکیب بر بهبود شاخص لثه می باشد.

هرچند محلول های متنوعی ساخته شده اند که حاوی ترکیبات گیاهی گوناگون هستند اما اثرات آن ها به صورت تجربی مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن + بهترین زمان کشیدن نخ دندان

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن چیست؟ بیماری لثه از خط لثه و بین دندان‎ها شروع می‌شود. نخ کشیدن روزانه بخش مهمی از رعایت بهداشت دهان و دندان است که در زدودن پلاک از ناحیه‌هایی موثر است که مسواک به آنجا دسترسی ندارد. برای این که بیشترین فایده را از نخ دندان ببرید، باید به روش

درگیری عصب دندان چیست؟ +مهم‌ترین علائم درگیری عصب

5 تا از مهم‌ترین علائم به عصب رسیدن دندان چیست؟ همه افراد باید بدانند علائم به عصب رسیدن دندان چیست زیرا دندان‌ها مهم‌ترین عنصری هستند که در چهره هر فردی باعث زیبایی یا زشتی چهره می‌شوند. ما از دندان‌ها برای جویدن غذا، صحبت‌کردن و لبخندزدن استفاده می‌کنیم. به همین دلیل مهم است که دندان‌هایی سالم

فوبیای دندانپزشکی چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟

مقابله با فوبیای دندانپزشکی برای اغلب افراد که فوبیای دندانپزشکی دارند، صدا یا بوی دندانپزشکی کافیست تا رفتن به دندانپزشکی را پشت گوش بیندازند و از رسیدگی به سلامت دندان های خود سر باز زنند. ترس از دندانپزشکی یکی از ترس های شایع میان اکثر افراد است و همین دلیل باعث شده است تا مثلا یک درمان پوسیدگی سطحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا