راهنمای انتخاب خمیردندان مناسب برای دندان ها

برچسب‌ها:

مشخصات خمیر دندان خوب؟

می‌توانید خمیر دندان‌ها را بر اساس شکل ظاهری، کاربرد و رنگ تیوپ به دسته‌های مختلف تقسیم کنید. آشنایی با این دسته‌بندی‌ها به شما در خرید خمیر دندان مناسب کمک خواهد کرد.

طول عمر دندان عصب کشی شده؟

انواع خمیر دندان براساس شکل ظاهری

·  خمیری:اغلب خمیر دندان‌ها بدین شکل و در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند.

·  ژله‌ای:خمیر دندان‌های ژله‌ای بیشتر برای کودکان و در طعم‌های مختلف تولید می‌شوند.

·  مایع:این نوع خمیر دندان از دو دسته دیگر جدیدتر بوده و مناسب کودکان است.

انواع خمیر دندان براساس کاربرد

براساس کاربرد می‌توان خمیر دندان‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

خمیر دندان سفید کننده

همان طور که از اسم این خمیر دندان مشخص است، برای سفید کردن دندان‌ها و رفع زردی آن‌ها به کار برده می‌شود. این خاصیت را بدلیل داشتن مواد اکسایشی مانند پراکسید هیدروژن داشته که در مدت زمان طولانی می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان و بروز حساسیت شود. پس در استفاده از این خمیر دندان‌ها نهایت دقت را داشته باشید.

خمیر دندان زغالی

خمیر دندان زغالی، یک خمیر دندان خوب برای سفیدی دندان محسوب می‌شود که با زغال فعال موجود در ترکیبات خود که از ساینده‌های قوی محسوب می‌شود، زردی دندان‌ها را از بین می‌برد. البته این خمیر دندان نیز مانند نوع سفید کننده می‌تواند مینای دندان را از بین برده و از آن جایی که حاوی فلوراید نیست، هیچ مقاومتی در برابر پوسیدگی نیز ندارد.

خمیر دندان برای افراد سیگاری

بهترین خمیر دندان برای سیگاری‌ها باید دارای مواد باشد که رنگدانه‌های ناشی از تنباکو و سیگار را به خوبی از بین برده، دندان‌ها را سفید کرده و بوی سیگار را نیز با بوی خوشی جایگزین کند و خمیر دندان‌هایی که دارای فلوراید سدیم و فسفات فعال هستند، این ویژگی‌ها را دارد.

 

خمیر دندان ضد پلاک

ماندن مواد غذایی روی دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد پلاک روی دندان شود و خمیر دندان‌های ضد پلاک با داشتن مواد ضد میکروبی مانند تری کلوزان این پلاک‌ها را از بین می‌برند.

خمیر دندان برای ارتودنسی

افرادی که ارتودنسی دارند، باید بیشتر از افراد دیگر خود را درگیر مسواک زدن کرده و زمان زیادی را صرف تمیز نگه داشتن براکت‌های خود بکنند. بهترین خمیر دندان برای ارتودنسی همان خمیر دندان‌های حاوی فلوراید هستند و اگر در این بین دندان‌ها دچار حساسیت شدند، استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت پیشنهاد می‌شود. توجه داشته باشید که خمیر دندان سفید کننده اصلا یک خمیر دندان خوب برای ارتودنسی محسوب نمی‌شود؛ چون باعث دو رنگ شدن دندان می‌شوند.

خمیر دندان ضد جرم

برای از بین بردن جرم دندان‌ها باید از خمیر دندان‌هایی استفاده کنید که دارای موادی مانند پیروفسفات‌ها هستند. این نوع خمیر دندان‌ها که بهترین خمیر دندان جرم گیر محسوب می‌شوند می‌توانند به راحتی رسوبات دندان‌ها را از بین ببرند.

خمیر دندان برای رفع بوی بد دهان

بوی بد دهان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و اکثر خمیر دندان‌ها دارای مواد خوشبوکننده در ترکیبات خود هستند که بد بویی دهان را از بین می‌برد؛ اما اگر این مشکل به صورت همیشگی و آزاردهنده باشد، بهتر است برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید.

خمیر دندان برای دندان‌ها و لثه‌های حساس

منظور از حساسیت، دندانی است که مواد سرد یا گرم و ترش یا شیرین واکنش نشان می‌دهد و یک خمیر دندان خوب برای این نوع دندان‌ها، دارای موادی همچون پتاسیم نیترات، استرانسیوم استات و استرانسیوم کلراید است. این مواد به راحتی در عاج دندان رسوب کرده و پایانه عصبی را برای انتقال درد مسدود می‌کند.

بهترین خمیر دندان برای کودکان

توصیه می‌شود برای کودکان، خمیر دندان‌های بدون فلوراید را انتخاب کنید. اگرچه فلوراید در مقادیر مناسب برای حفظ سلامت دندان‌ها مفید است، اما در صورت مصرف بیش از حد، می‌تواند باعث مسمومیت و بروز عوارض نامطلوب در کودکان شود.

برای کامپوزیت و لمینت، بهتر است از خمیر دندان‌هایی استفاده کنید که قادر باشند رنگدانه‌های موجود بر روی دندان‌ها را به خوبی از بین ببرند و خودشان نیز دارای رنگدانه نباشند. خمیر دندان‌هایی که برای حفظ طول عمر و زیبایی کامپوزیت و لمینت بهینه شده‌اند، مناسب خواهند بود.

در صورتی که لثه‌های شما حساس هستند، بهترین خمیر دندان باید دارای مواد ضدمیکروبی مانند تریکلوزان باشد. تریکلوزان می‌تواند به کاهش التهابات لثه کمک کرده و به حفظ سلامت لثه‌ها کمک کند. در انتخاب خمیر دندان برای لثه‌های حساس، به وجود تریکلوزان در ترکیبات آن توجه کنید.

مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین مشاوره پزشک دندانپزشک خود را نیز در نظر بگیرید تا بهترین خمیر دندان برای شرایط خاص خود را پیشنهاد دهد.

ویژگی های خمیر دندان خوب

 1. آسیبی به مینای دندان وارد نکند.
 2. به میزان قابل قبولی دارای فلوراید باشد.
 3. خمیر دندانی را انتخاب کنید که تایید ADA را داشته باشد.
 4. بهتر است با مشورت پزشک خود یک خمیر دندان خوب را انتخاب کنید.
 5. از خمیر دندانی استفاده کنید که مواد سایشی آن حداقل باشد.
 6. از پوسیدگی دندان پیشگیری نماید.
 7. باعث افزایش بزاق در دهان شود.
 8. خاصیت جرم زدایی و ضد پلاک داشته باشد.
 9. توجه کنید در خمیر دندان ترکیبات شیرین کننده و قند وجود نداشته باشد.
 10. بهترین ماده ساینده برای دندان‌ها جوش شیرین موجود در ترکیبات خمیر دندان است.
 11. برای کودکان حتما خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید.

خرید خمیر دندان خوب

خمیر دندان یکی از ارکان اصلی سلامت دهان و دندان است که باید در انتخاب آن دقت کافی به خرج دهید. خمیر دندان‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک نوع دندان مناسب هستند. برای خرید یک خمیر دندان خوب بهتر است اول نوع دندان و انتظار خود را از خمیر دندان مشخص کنید و سپس برای خرید اقدام کنید. در این بین کمک گرفتن از پزشک نیز می‌تواند برای شما موثر واقع شود. در نهایت سعی کنید خمیر دندانی را انتخاب کنید که دارای فلوراید باشد و از پوسیدگی جلوگیری کند، به مینا آسیب وارد نکند، مواد سایشی کمی داشته باشد و در آن از مواد قندی استفاده نشده باشد.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری‌های لثه با سابقه 20 سال در رشته ایمپلنت، فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندان‌پزشکی، عضو AAP آمریکا است. دوره دکترای دندان‌پزشکی عمومی در سال‌های 1993-1987 و تخصص در رشته پریودنتولوژی را از سال 1993-1996 گذرانده است و به مدت 2 سال هم در بخش تخصصی بیماری‌های لثه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران مشغول بوده است. وی از اعضای اولیه آکادمی پریودنتولوژی ایران در 15 سال گذشته و همچنین از اعضای آکادمی پریودنتولوژی آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندان‌پزشکی عمومی و جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت بوسیله لیزرتراپی، دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال 1372 (1993 میلادی) فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا