علت درد دندان بعد از روکش دندان چیست؟

برچسب‌ها:

روکش های دندانی به عنوان یک راه حل دندانپزشکی زیبایی بسیار محبوب برای بهبود ظاهر دندان ها و ایجاد لبخندی خوش تر مورد استفاده قرار می گیرند. این پوسته های نازک که در لابراتوارها ساخته می شوند، به شما این امکان را می دهند تا دندان های خود را به راحتی تغییر دهید، عیوب را پنهان کنید و لبخندی زیبا داشته باشید. همچنین در برخی موارد روکش ها می توانند به استحکام دندان هایی که عصب کشی شده اند کمک کنند. با این حال، علیرغم مزایای بی شماری که روکش های دندانی دارند، برخی از افراد ممکن است پس از تغییر روکش دندانی درد دندان تجربه کنند که نگران کننده است.

مشکلات بعد از روکش دندان

مشکلاتی ممکن است پس از نصب روکش دندانی به وجود آید، اما این مشکلات بسیار نادر هستند و اغلب موارد به طور موثر قابل مدیریت کردن هستند. برخی از مشکلات پس از نصب عبارتند از:

 1. حساسیت دندان

بعضی افراد پس از نصب روکش دندانی در برابر گرما، سرما، فشار یا مواد شیرین دچار حساسیت دندانی می شوند. این مشکل معمولا موقتی است و با خوردن مسکن برطرف می شود.

 1. تحریک لثه

برخی از افراد ممکن است پس از نصب روکش دندانی دچار تحریک لثه یا التهاب لثه شوند. این مشکل با مراقبت های منظم دندانپزشکی و بهداشت دهانی مناسب رفع می شود.

 1. ناهماهنگی بایت

در برخی موارد ممکن است باعث ناهماهنگی بایت (تراز دندان ها) شوند، که باعث بروز مشکلاتی در استحکام دندان ها می شود. در این صورت، دندانپزشک باید تنظیمات لازم را انجام دهد.

 1. واکنش های آلرژیک

در موارد نادر، افراد به مواد مورد استفاده در روکش دندانی واکنش های آلرژیک نشان می دهند. این واکنش ها ممکن است با تغییر مواد استفاده شده در روکش ها رفع شود.

چرا دندان ها بعد از روکش درد می کنند؟

گاهی اوقات درد پس از روکش دندان رخ می دهد و چندین عامل ممکن است در این مورد نقش داشته باشند. برخی از این عوامل عبارتند از:

۱- درد بلافاصله بعد از روکش دندان و دوران نقاهت

این مورد به عوامل مختلفی بر می گردد. در زیر به بعضی از عوامل شایع که ممکن است منجر به درد بلافاصله بعد از روکش دندان شوند، اشاره خواهیم کرد:

 • فشار دست پزشک: دندانپزشک هنگام نصب روکش دندان، فشار روی دندان وارد می کند. این فشار ممکن است باعث دندان درد بلافاصله پس از نصب شود.
 • تراش دندان: در برخی موارد، دندانپزشک باید دندان را تراش دهد تا روکش به درستی روی آن نصب شود. تراش دندان باعث تحریک‌ دندان شده و درد ایجاد کند.
 • استفاده از مواد چسبناک: معمولا برای نصب روکش دندانی از چسب های خاص استفاده می شود. این مواد اعصاب دندان را تحریک کرده و باعث درد می شوند.
 • تغییر حالت جویدن: پس از نصب روکش، شکل و حالت جویدن ممکن است تغییر کند و عضلات دهان و فک را تحریک کند و باعث درد و ناراحتی در دهان شود.

در اکثر موارد، این درد بلافاصله پس از نصب روکش دندان به مرور زمان کاهش می یابد و بهبود می یابد. در صورتی‌ که درد بیشتر از ۲ هفته ادامه داشته یا بسیار شدید باشد، یا علائم دیگری از جمله تورم شدید، خونریزی، یا عفونت داشته باشید، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

۲- بلندی روکش دندان از دلایل درد دندان روکش شده

اگر روکش دندان بیش از اندازه بلند یا ضخیم باشد، می تواند به دندان های مجاور فشار زیادی وارد کند. این فشار می تواند به دندان ها و بافت های اطراف آنها آسیب بزند و باعث شکستگی در دندان های مقابل شود.

۳- روکش به درستی روی دندان قرار نگیرد.

وقتی روکش دندان به درستی روی دندان نصب نشود، ممکن است مشکلات متعددی ایجاد شود. این مشکلات شامل درد دندان، حساسیت لثه، تغییر در لبخند طبیعی، تغییر در حالت جویدن و برخورد با دندان های مجاور است. بنابراین، نصب و تنظیم صحیح روکش توسط دندانپزشک با تجربه بسیار حیاتی است تا از ایجاد این مشکلات جلوگیری شود و تاثیرات نامطلوب آنها به حداقل برسد.

۴- درد دندان روکش شده بعد از چند سال

درد دندان بعد از روکش ناخوشایند است. علت احتمالی آن پوسیدگی دندان زیر روکش و نقص در رعایت بهداشت دهان است. رعایت بهداشت دندان روکش شده مهم است و نیاز به مراقبت ویژه دارد.

علائم پوسیدگی دندان روکش شده

 1. درد ممتد دندان
 2. حساسیت دندان به دلیل تحلیل مینای دندان
 3. ایجاد لکه های تیره روی دندان
 4. بوی بد دهان
 5. احساس مزه نامطلوب در دهان
 6. ایجاد سوراخ ها و حفره های ریز و درشت در سطح یا عمق دندان
 7. وجود عفونت در بافت لثه یا بافت نرم داخل ریشه دندان

علت درد روکش دندان بدون عصب کشی

در صورتی ‌که دندان زیر روکش عصب کشی نشده باشد و دندان برای چسباندن روکش تراش داده شود، ممکن است در مرز بین دندان و روکش سوراخی به وجود آید یا دندان پوسیدگی داشته باشد که باعث درد در آن ناحیه شود. این مشکلات و پوسیدگی های دندان زیر روکش قابل مشاهده نیستند و تنها وقتی که فرد درد را احساس می کند، به دندانپزشک مراجعه می کند. به طور خلاصه، دو حالت ممکن است رخ دهد:

 1. اگر فرد دچار درد مداوم باشد، دندان به عصب رسیده است و نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) دارد.
 2. اگر فرد در فاصله های کوتاه دچار درد باشد، احتمالا دندان نزدیک به عصب رسیده است و پس از بررسی های لازم توسط دندانپزشک، ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد.

برای اینکه این مشکلات بوجود نیاید بهتر است قبل از روکش، دندان عصب کشی شود.

علت درد روکش دندان عصب کشی شده

درد پس از روکش دندان ممکن است نشانه ای از عفونت مجدد دندان باشد. همچنین، شکستگی بخشی از ترمیم یا روکش دندان نیز می تواند عاملی در ایجاد درد باشد. علت اصلی درد پس از دندان عصب کشی شده، پوسیدگی گسترده و لطمه به اعصاب اطراف دندان، لثه یا استخوان فک است. در این حالت، عفونت گسترده شده و از لثه و استخوان فک پخش می شود. با توجه به شدت عفونت و وضعیت دندان، درمان مجدد ریشه و در شرایط خطرناک، کشیدن دندان ممکن است لازم باشد. درد پس از روکش دندان علل دیگری نیز ممکن است داشته باشد، مانند عدم درمان ریشه دندان قبل از روکش. اگر قبل از روکش دندان، ریشه به طور کامل درمان نشود و پالپ دندان به طور کامل پاکسازی نشود، عفونت ممکن است دراز مدت گسترش یابد.

علت تحلیل لثه و درد دندان پس از روکش

یکی از علت های تحلیل رفتن لثه و درد دندان پس از روکش این است که در هنگام روکش دندان، لثه ها ممکن است آسیب ببینند. ممکن است آسیب هایی مانند التهاب، ترمیم ناقص یا نفوذ میکروب ها رخ دهد. همچنین، در برخی موارد ممکن است روکش دندان در ارتباط با بالا رفتن ناصحیح دندان ها و تغییر تناژ لثه باشد. در صورتی که تحلیل لثه و درد دندان بعد از روکش رخ داده است، بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت دقیق این عوارض را بررسی کند و درمان مورد نیاز را تعیین کند.

علائم تحلیل لثه پس از روکش دندان عبارتند از:

 1. خونریزی: اگر لثه های شما پس از روکش دندان خونریزی کنند شایع ترین علت، شکل نرم و آسیب پذیری لثه است.
 2. التهاب و تورم: لثه ها ممکن است پس از روکش دچار التهاب یا تورم شوند. علت آن آسیب یا عفونت در منطقه اطراف آن می باشد.
 3. حساسیت: اگر لثه ها در اثر روکش دندان دچار حساسیت شوند ممکن است علت آن، استفاده از مواد شیمیایی قوی در روکش و ایجاد تغییرات در فیزیولوژی لثه باشد.
 4. قرمزی و تغییر رنگ: لثه هایی که در نزدیکی روکش دندان قرار دارند، ممکن است قرمز شده و تغییر رنگ دهند که نشانه‌ التهاب و عفونت است.

آیا دندان قروچه باعث درد دندان روکش شده می شود؟

دندان قروچه (یا خوردن ناخواسته دندان ها به یکدیگر) می تواند باعث درد دندان پس از روکش دندان شود. این عمل غیر طبیعی ممکن است به روکش های دندانی و حتی به خود دندان ها آسیب برساند. دندان قروچه معمولا در طول روز و یا در زمان های استراحت و خواب رخ می دهد و می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله استرس، اضطراب، فشار عصبی، یا عادات نادرست خوردن. افرادی که به دندان قروچه مبتلا هستند، ممکن است دندان های خود را به هم فشار دهند که منجر به سایش، شکستگی، یا آسیب به روکش های دندانی می شود. این خوردن ناخواسته دندان ها به یکدیگر می تواند باعث درد و حساسیت دندانی شود، به خصوص در دندان هایی که پیشتر روکش شده اند. در این موارد، درمان دندان قروچه و محافظت از دندان ها با استفاده از نایت گارد می تواند به کاهش درد دندان و حفاظت از روکش های دندانی کمک کند. همچنین، مشاوره دندانپزشکی برای مدیریت استرس و اضطراب می تواند مفید باشد.

درد دندان بعد از عصب کشی و روکش دهی

علت درد دندان بعد از عصب کشی و روکش ها به عوامل مختلفی برمی گردد. درد ممکن است ناشی از یک ترمیم ناقص باشد و در نتیجه عفونت در اطراف دندان عصب کشی شده رخ دهد. ترمیم ناقص می تواند منجر به ورم و التهاب بافت های اطراف دندان شود که باعث درد می شود. علت دیگر ممکن است بدلیل این باشد که پس از عصب کشی و روکش، دندان تحت فشار بیشتری قرار گیرد باعث ایجاد درد و حساسیت در دندان شود. همچنین، در برخی موارد، اگر در طول عمل عصب کشی عفونت وجود داشته باشد، ممکن است بعد از درمان، درد و عفونت ادامه داشته باشد.

برای جلوگیری از درد دندان روکش شده چه کنیم؟

جلوگیری از درد دندان پس از روکش دندان به وسیله انجام مراقبت های دندانی منظم و رعایت بهداشت دهانی امکان پذیر است. در ادامه چند نکته برای جلوگیری از درد دندان پس از روکش دندان آورده شده اند:

 • شستشوی منظم دهان: دندان های خود را به ‌طور منظم دو بار در روز با مسواک بشویید. رعایت تکنیک صحیح شستشوی دهان از تشکیل پلاک جلوگیری و به کاهش خطر التهاب دندان ها کمک می کند.
 • استفاده از نخ دندان: از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید. (نحوه صحیح نخ دندان کشیدن)
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: برنامه ریزی مراجعات منظم به دندانپزشک برای بررسی دندان ها و روکش های دندانی از اهمیت بالایی برخوردار است. دندانپزشک می تواند مشکلات را به موقع تشخیص دهد و درمان لازم را انجام دهد.
 • جلوگیری از عوامل تحریک کننده: اگر دچار دندان قروچه هستید، نایت گارد به عنوان وسیله ای محافظتی می تواند مفید باشد.

درمان درد دندان بعد از روکش

تنظیمات درست و اصولی درمان ریشه و روکش دندان، رعایت بهداشت و مراقبت منظم از دندان ها پس از نصب روکش بسیار مهم هستند تا به حفظ سلامت دندان های شما کمک کنند و از درد و پوسیدگی آنها جلوگیری کنند.

درمان خانگی و موقت درد دندان روکش شده

درمان خانگی و موقت درد دندان می تواند در مواردی که پزشک در دسترس نباشد یا در صورت نیاز به تسکین سریع درد استفاده شود. البته باید توجه داشت که این روش ها تنها برای کاهش موقتی درد بوده و به عنوان جایگزینی برای مراجعه به پزشک محسوب نمی شوند.

 • آب نمک گرم: یک فنجان آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. این محلول را به آرامی در دهان خود قرار دهید و در ناحیه درد دندان نگه دارید. آب نمک گرم می تواند التهاب را کاهش دهد.
 • کمپرس یخ: یک بسته یخ را در داخل یک کیسه پلاستیکی جای دهید و روی ناحیه درد دندان قرار دهید. این کمپرس یخ می تواند درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهد.
 • استفاده از دهانشویه ضد عفونی: دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین را برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. به کنترل عفونت و کاهش التهاب کمک می کند.
 • استفاده از داروهای ضد درد: مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن نیز می‌تواند در کاهش درد دندان موثر باشد.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا