آشنایی با انواع روش‌های درمانی پروتز

برچسب‌ها:

آشنایی با انواع روش‌های درمانی پروتز

منظور از پروتز، ساخت دندان مصنوعی و یا تعمیر دندان آسیب‌دیده می‌باشد. انواع پروتز در علم دندانپزشکی وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به استفاده از روکش ساده برای کمک به ترمیم دندان و پروتزهای کامل دندان که به‌منظور جایگزینی تمامی دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع متحرک و ثابت اغلب با توجه به دلایل پزشکی و زیبایی استفاده می‌شوند.

یکی از مراکزی که بهترین خدمات را در این زمینه به بیماران خود ارائه می‌دهد مطب دکتر وحید عارفی می‌باشد. تمامی خدمات ارائه‌شده در این مرکز از کیفیت و قیمت مناسب و پایین برخوردار هستند. در ادامه با انواع روش‌های درمانی که در این مرکز به بیماران ارائه می‌شوند بیشتر آشنا خواهیم شد.

پروتز
پروتز

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان امروزه در بین مردم با عنوان روکش دندان شناخته می‌شود. این روش درمانی خود به دو نوع طبقه‌بندی می‌شود:

روکش تک واحدی دندان

دندان‌های فرد به‌طور معمول زمانی که به دلیل ساختار ضعیف نیاز به حمایت و حفاظت با استفاده از روکش داشته باشند می‌توان از روکش روی آن‌ها استفاده کرد. این روش درمانی همچنین با هدف زیبایی دندان‌ها انجام می‌گیرد. در برخی مواقع نقص عملکرد دندان باعث می‌شود تا به روکش نیاز پیدا کنید. در این مواقع روکش به سیستم جویدن و مضغ فرد تا حد زیادی کمک خواهد کرد.

بریج دندانی

یکی دیگر از انواع پروتز ثابت بریج دندانی می‌باشد. این روش بیشتر با عنوان نوع ثابت دندانی در بین افراد جامعه شناخته‌شده است. در حقیقت این روش درمانی زمانی استفاده می‌شود که فرد یک یا چندین دندان خود را از دست داده باشند و در جلو یا عقب دندان از دست رفته هنوز یک دندان وجود داشته باشد. در این شرایط با تراشیدن دو دندان مجاور در ناحیه خالی و بدون دندان، بین دندان‌های پایه یک پل زده می‌شود تا ناحیه‌ای که در آن دندان وجود ندارد پر شود تا فرد توانایی جویدن و زیبایی خود را دوباره به دست آورد.

پروتز متحرک

در برخی مواقع امکان استفاده از پروتز ثابت به‌منظور جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته برای فرد وجود ندارد. در این شرایط می‌توان از نوع متحرک آن استفاده کرد. همان‌طور که از نام این روش درمانی مشخص است این مدل به‌راحتی در داخل دهان قرار داده شده و همچنین برداشتن آن نیز بسیار ساده و راحت است. سه نوع از این روش درمانی وجود دارد:

انواع پروتز
انواع پروتز

پروتز دندانی پارسیل

این نوع از روش پروتز در بین مردم با عنوان دندان تکه‌ای شناخته‌شده است. این روش نیز دارای انواع متفاوت می‌باشند که در ادامه به بررسی مختصر آن‌ها خواهیم پرداخت.

پارسیل تمام آکریل

این روش درمانی به‌عنوان درمان موقت در موارد زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پارسیل کرم کبالت

این روش درمان  از گذشته‌های دور با عنوان درمان بی‌دندانی با انتهای آزاد شناخته‌شده است. در صورتی که دندان‌های خلفی یا عقبی خود را از دست داده باشید و برای پایه پروتز ثابت دندانی در دهان وجود نداشته باشد از این روش درمانی استفاده می‌شود. همچنین اگر بنابه دلایل مختلف تمایلی به استفاده از نوع ثابت آن نداشته باشید می‌توانید از نوع کرم کبالت استفاده نمایید. ترکیب آکریل و آلیاژ فلزی در این روش درمانی مورداستفاده قرار گرفته است که بخش عمده آن را کرم و کبالت تشکیل می‌دهد. در این روش گیره‌ها فلزی هستند از این رو دارای ظاهر ناخوشایند هستند. این امر باعث شده است تا امروزه انواع دیگر پارسیل طراحی شوند که بخش فلزی آن‌ها همرنگ دندان است و پروتز پارسیل نامیده می‌شود.

کامل

بدون شک تاکنون دست دندان‌های پدربزرگ یا مادربزرگ خود را مشاهده نموده‌اید. این نوع پروتزهای متحرک اغلب برای افرادی کاربرد دارند که تمامی دندان‌های خود را از دست داده باشند. پیدایش ایمپلنت دندانی استفاده از این روش پروتز را تا حدودی کم کرده است. اما این روش درمان هنوز به‌عنوان کم‌هزینه‌ترین روش شناخته می‌شود. پروتز کامل نیز به دو نوع معمولی و لثه نرم طبقه‌بندی می‌شود. این روش درمانی، دندان مصنوعی به‌طورکلی از دو بخش تشکیل شده است. بخش سفید آن را دندان‌ها و بخش صورتی را نیز لثه تشکیل می‌دهد. بخش لثه باید از استحکام نسبتاً خوبی برخوردار باشد تا کارایی لازم را داشته باشد.

مزایای پروتز
مزایای پروتز

در حقیقت لثه نرم یک لایه با ضخامت 1 تا 2 میلی‌متری در زیر لثه سخت می‌باشد که برای مدت‌زمان کوتاه کاربرد دارند. این امر التهاب و تورم لثه بیمار را رفع کرده و برای دریافت این روش درمانی با لثه سخت بستر مناسب را فراهم می‌سازد. در صورت استفاده از این نوع درمان با لثه نرم به‌صورت دائم، استفاده از آن در ابتدا راحت خواهد بود. اما متأسفانه نه تنها کارایی کمی دارد بلکه بافت لثه باقیمانده در دهان فرد را نیز تخریب می‌کند. نگهداری از پروتزهای قابل انعطاف دشوار است و در خلل و فرج آن احتمال رشد انواع باکتری و قارچ وجود دارد.

اوردنچر

نوع دیگر پروتز متحرک، اوردنچر می‌باشد که در حقیقت یک دست دندان کامل است که روی دو پایه دندان و یا چند پایه ایمپلنت قرار می‌گیرد. در مقایسه با نوع کامل راحت‌تر می‌باشد اما از آنجا که به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی متحرک شناخته می‌شود راحتی آن در مقایسه با نوع ثابت کمتر است.

از مهم‌ترین مزایای پروتز می‌توان به بهبود وضعیت ظاهری، عمل جویدن، گاز گرفتن و نحوه صحبت کردن اشاره کرد. در صورتی که به دنبال پروتز سفارشی بر اساس شکل و اندازه دهان خود هستید که تا حد امکان طبیعی به نظر برسید می‌توانید به دکتر وحید عارفی اعتماد کرده و در اولین فرصت ممکن برای انجام این روش درمانی از ایشان وقت بگیرید.

این روش درمانی از فرسایش، سایش، شکستگی و آسیب دندان‌های باقیمانده جلوگیری به عمل می‌آورد و بدون آن ممکن است دندان‌های طبیعی جابجا و یا کج شوند.

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مقالات مرتبط

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

به لایه نازکی که پس از قالب‌گیری در لابراتوار ساخته‌شده و روی دندان نصب می‌گردد لمینت دندان گفته می‌شود. این لایه به‌قدری محکم و مقاوم می‌باشد که به‌راحتی شکسته نخواهد شد و برداشتن آن از روی دندان به‌راحتی امکان پذیر نخواهد بود. از طریق این روش درمان می‌توان عیوب ظاهری موجود روی دندان را رفع

آشنایی با دلایل و مراحل کشیدن دندان

آشنایی با دلایل و مراحل کشیدن دندان

کشیدن دندان در شرایطی که دندان فرد قابل ترمیم نباشد و یا درمان ریشه امکان‌پذیر نباشد توصیه می‌شود. همچنین در مواقعی که دندان فرد دچار شکستگی یا پوسیدگی عمیق شده باشد که قابلیت درمان آن وجود نداشته باشد، کشیدن دندان به‌عنوان یکی از گزینه‌های درمان به بیمار پیشنهاد می‌شود. این روش درمان اغلب به‌عنوان روشی

کاربرد لیزر دندان و انواع آن

کاربرد لیزر دندان و انواع آن

بدون شک یکی از اختراعات شگفت‌انگیز بشر، لیزر می‌باشد که در صنایع و حیطه‌های پزشکی بسیار زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیزر دندان در دنیای دندانپزشکی جایگاه خود را یافته است و روزانه شاهد حضور بیشتری از کاربردهای آن در دنیای دندانپزشکی هستیم. لیزر درمان در عصر جدید یک رویا نیست بلکه حقیقتی است که به

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالا بروید