کاربرد لیزر دندان و انواع آن

برچسب‌ها:

کاربرد لیزر دندان و انواع آن

محتوا پنهان

بدون شک یکی از اختراعات شگفت‌انگیز بشر، لیزر می‌باشد که در صنایع و حیطه‌های پزشکی بسیار زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیزر دندان در دنیای دندانپزشکی جایگاه خود را یافته است و روزانه شاهد حضور بیشتری از کاربردهای آن در دنیای دندانپزشکی هستیم. لیزر درمان در عصر جدید یک رویا نیست بلکه حقیقتی است که به وقوع پیوسته است.

لیزر دندان
لیزر دندان

لیزر به‌واقع نور تقویت شده‌ای می‌باشد، این نور تقویت شده دارای خصوصیات منحصر به فرد است و طول موج و کارایی‌های متنوعی را از کنترل تا جراحی به شما ارائه می‌دهد. آنچه که امروزه با نام لیزر دندان در دنیای دندانپزشکی شناخته شده است، طول موج‌های قرمز و مادون قرمز می‌باشند. این طول موج‌ها بسیار ایمن هستند به نحوی که خطر جهش ژنتیکی و سرطان‌زا در آن‌ها وجود ندارد.

انواع لیزر در دندانپزشکی

انواع لیزر دندان در دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

لیزرهای کم توان که به‌منظور فعال‌سازی فرایندهای ترمیم سلول و یا درمان ضد التهابی دندان‌ها کاربرد دارند. این لیزرها در دنیای دندانپزشکی به‌طور دقیق مشابه لیزرهای مورداستفاده در فیزیوتراپی‌ها می‌باشند.

لیزرهای پرتوان که در حقیقت لیزرهایی می‌باشند که برای انجام انواع روش‌های جراحی و روش‌های درمانی کاربرد دارند.

کاربرد لیزر دندان در دندانپزشکی

در این بخش قصد داریم تا با انواع تکنولوژی‌های لیزر بیشتر آشنا شویم و بررسی کنیم که امروزه لیزر دندان در کدام بخش‌ها به ما کمک می‌کند.

 

همچنین در وبلاگ دکتر وحید عارفی بخوانید:

هر آنچه باید در رابطه با جراحی لثه با لیزر بدانید

انواع روش‌های زیبایی در دنیای دندانپزشکی

مهم‌ترین مزایای درمان با لیزر در دنیای دندانپزشکی

 

تشخیص پوسیدگی با مقیاس عددی

از طریق پدیده فلورسانس و با استفاده از لیزرهای آرگون و لیزر دیود کم توان امکان تشخیص انواع پوسیدگی دندان با مقیاس عددی وجود دارد. نور لیزر با برخورد با باکتری‌های پوسیدگی دندان باعث تولید نور فلورسانس قابل ردیابی می‌شود. به‌طور معمول این مقدار روی دستگاه با استفاده از یک مقدار عددی نمایش داده می‌شود. دستگاه دیاگنودنت قوی‌ترین دستگاه موجود در حال حاضر در این زمینه می‌باشد که مهم‌ترین مزیت آن نمایش پوسیدگی دندان با مقیاس عددی می‌باشد. از مهم‌ترین معایب آن نیز می‌توان به پاسخ‌های مثبت و کاذب آن در سطح جونده دندان‌ها، در شرایطی که دندان بیش از حد خشک شده است و یا جرم و پلاک روی دندان‌ها وجود دارد، اشاره کرد. در این موارد ممکن است پوسیدگی دندان مشاهده نشود اما دستگاه به اشتباه وجود پوسیدگی دندان را تشخیص دهد. از این رو حتی در صورت استفاده از دستگاه روش‌های قدیمی تشخیص پوسیدگی دندان‌ها را نباید کنار گذاشت.

کاربرد لیزر دندان
کاربرد لیزر دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان

دو نوع لیزر دندان گران‌قیمت Nd:YAG و CO2 امکان پیشگیری از پوسیدگی دندان را برای شما فراهم می‌آورند. این دو لیزر دندان با ذوب کردن کریستال‌های مینا دندان و کریستاله کردن آن‌ها برای بار دیگر، باعث کاهش نفوذپذیری دندان‌ها شده و در نهایت از ورود میکروب‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

تراش دندان با لیزر

لیزرهای اربیوم که اخیراً وارد دنیای دندانپزشکی شده‌اند قادر به تراش دادن بافته‌ای سخت از جمله دندان و استخوان هستند. در صورت انجام این فرآیند توسط فرد متخصص و آشنا به علم روز، این فرآیند به‌عنوان یک فرآیند ایمن شناخته می‌شود؛ اما این روش لیزر دندان نیز با معایبی همراه می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بالا نبودن سرعت کار این دستگاه‌ها به اندازه توربین اشاره کرد. از این رو می‌توان گفت زمان تراش دادن دندان با استفاده از این لیزر دندان طولانی است. همچنین قیمت این دستگاه‌ها بسیار بالاست و به‌منظور استفاده از آن‌ها باید هزینه زیادی پرداخت گردد؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت تراش دندان با استفاده از این نوع لیزر برای افرادی که از صدای وسایل چرخنده دندانپزشکی می‌ترسند مناسب می‌باشد. در آینده دستگاه‌های لیزر دندان مدرن و پیشرفته وارد دنیای دندانپزشکی خواهند شد که باعث می‌شود دیگر نیازی به تحمل صدای ناهنجار و بی‌حسی در دندانپزشکی نداشته باشیم.

لیزر سفید کننده دندان ( بلیچینگ با لیزر)

یکی دیگر از کاربردهای لیزر دندان، استفاده از آن به‌منظور افزایش سرعت انجام فرایند بلیچینگ می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که در بلیچینگ دندان با لیزر، علاوه بر لیزر به دیگر تجهیزات نیز نیاز خواهید داشت؛ اما در فرایندهایی از قبیل بلیچینگ دندان که در حقیقت یک فرایند زمان‌بر و سخت است، لیزر دندان در افزایش سرعت درمان به شما کمک خواهد کرد. در صورت استفاده از لیزر دندان می‌توان یک فرایند 2 ساعته را تنها در ده دقیقه به پایان رساند؛ اما از آنجا که به استفاده از ژل‌های مخصوص برای سفید کردن دندان‌ها نیاز دارید و همچنین هزینه بر بودن شارژ دستگاه‌های لیزر دندان، هزینه این فرایند در مقایسه با روش‌های عادی بسیار بالاتر است. برای سفید کردن دندان‌ها به‌طور معمول از لیزر دندان آرگون و یا لیزرهای دیود و دیود استفاده می‌شود.

مزایای لیزر دندان
مزایای لیزر دندان

جرم‌گیری دندان با لیزر

به‌طور معمول انجام فرایند برداشتن جرم توسط لیزر دندان امکان پذیر نیست؛ زیرا در صورتی که بخواهید جرم دندان را با استفاده از لیزرهای بافت سخت بردارید ممکن است دندان‌های شما آسیب ببینند. البته لازم به ذکر است که امروزه انجام جرم‌گیری دندان با لیزر دندان هنوز غیرممکن است اما احتمالاً در آینده لیزرهایی طراحی و تولید خواهند شد که قادر به برداشتن بافت‌ها به صورت انتخابی باشند. پس از جرم‌گیری دندان با استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک یا پیزوالکتریک و لیزرهای دندان می‌توان کورتاژ لثه و یا ضدعفونی پلاکت‌ها را به صورت مؤثر و کاملاً ایمن انجام داد.

رفع حساسیت دندانی با لیزر دندان

افراد زیادی با مشکل حساسیت دندانی مواجه هستند و همیشه از این موضوع شکایت دارند که دندان‌های آن‌ها هوا می‌کشد و یا خوردن آب سرد یا میوه‌های خنک آن‌ها را تحریک می‌سازد. پس از جرم‌گیری دندان از طریق لمینت، در اکثر موارد دندان‌ها حساس می‌شوند. برای از بین بردن حساسیت‌های دندانی بهترین گزینه استفاده از لیزر دندان می‌باشد.

کاربرد لیزر دندان در ایمپلنت

لیزر دندان در تمامی زمینه های دندانپزشکی کاربرد دارد و از مهمترین کاربردهای آن می توان به روش های کاشت دندان و یا ایمپلنت اشاره کرد. امروزه اندیکاسیوون های کلینیکی متعددی در دندانپزشکی ایمپلنت برای جراحی با لیزر وجود دارند. سیستم های لیزری نیز قابل استفاده برای بافت های نرم و سخت می باشند. سیستم های لیزری در ایمپلنتوری مدرن به منظور درمان ضایعات پری ایمپلنت و ضد عفونی سطوح ایمپلنت تاثیر قابل توجهی دارند.

لیزر دندان
لیزر دندان

در مرحله جایگذاری ایمپلنت، دوره نقاهت و مرحله  دوم ایمپلنت که شامل فرم دهی بافت نرم است استفاده از لیزر دندان توصیه می شود. همچنین برای ضدعفونی کردن سطوح ایمپلنت در پری ایمپلنتیس استفاده از این لیزرها استفاده می شود. لیزر دندان یکی از جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی محسوب می شود که زمان، درد و میزان خونریزی دندان را در طول ایمپلنت تا حد زیادی کاهش می دهد. دنیای ایمپلنت دندان گسترده است اما از آنجا که با جراحی همراه است و در صورت ایجاد عفونت امکان عدم موفقیت عمل و عدم پذیرش پایه تیتانیومی وجود دارد، به روش های کاشت جدید، کم خطر و کامل در کنار این روش نیاز خواهیم داشت.

استفاده از لیزر دندان درد و تورم پس از عمل را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد  و دوره  ترمیم زخم جراحی را نیز کوتاه می سازد.

دلایل استفاده از لیزر دندان برای انجام ایمپلنت

نتایج ایمپلنت که با استفاده از لیزر دندان انجام شده است بهتر خواهد بود. از مهمترین کاربردهای این نوع لیزر برای انجام ایمپلنت می توان به تراشیدن بافت نرم، حذف بافت متورم و ملتهب، بافت هایی که در مکان های مناسب شروع به رشد نموده اند، اشاره کرد.

کارایی درمان با استفاده از لیزر تا حد زیادی افزایش می یابد و هزینه آن در طولانی مدت را نیز کاهش خواهد داد. لیزر دندان امکان انجام بسیاری از  عمل ها را فراهم می سازد. استفاده از لیزر دندان به منظور انجام ایمپلنتور اوردنچر امروزه تا حد بسیار زیادی افزایش داشته است.

استفاده از روش های نوین و تکنولوژی روز دنیا دانش ایمپلنت را تا حد زیادی افزایش خواهد داد به نحوی که دیگر بیماران نسبت به نتیجه درمان، موفقیت درمان، درد و تورم ایمپلنت دندان هیچ گونه نگرانی نخواهند داشت.

آیا استفاده از لیزر دندان برای انجام ایمپلنت عوارض دارد؟

در صورت عدم رعایت نکات ایمنی لازم و دقت کافی در زمان انجام  ایمپلنت چشم شما آسیب جدی خواهد دید. این آسیب در برخی موارد ممکن است به دلیل جذب انرژی لیزر توسط شبکیه یا قرنیه چشم باشد. از این رو در زمان انجام ایمپلنت با استفاده از لیزر حتما باید چشمان بیمار با استفاده از عینک پوشانده شود. دندانپزشکی که برای انجام ایمپلنت از لیزر استفاده می کند از ریسک های احتمالی آن باید به طور کامل آگاه باشد. همچنین آموزش های کامل را برای استفاده از دستگاه دیده باشد و دوره های مخصوص آن را نیز گذرانده باشد.

مزایای لیزر دندان
مزایای لیزر دندان

هزینه ایمپلنت با استفاده از لیزر

هزینه ایمپلنت تا حد زیادی به نوع ایمپلنت بستگی دارد. اما تا حد امکان بهتر است برای انجام ایمپلنت دندان از سیستم های شناخته  شده مورد تاییر سازمان معتبر دندانپزشکی استفاده کرد. در صورتی که برای انجام ایمپلنت از سیستم های غیر استاندارد و ارزان قیمت استفاده کنید ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی را متحمل شوید. از مهمترین مزایای ایمپلنت استاندارد می توان به طول عمر نامحدود آن ها اشاره کرد. از دیگر عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت دندان می توان به تجهیزات و مواد مورد استفاده برای انجام آن اشاره کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تنیک های جدید ایمپلنت در مقایسه با دیگر انواع پروتز بیشتر نیست به نحوی که هزینه یک واحد ایمپلنت با یک بریچ سه واحدی ایده آل برابر است.

مزایای لیزر دندان برای ایمپلنت

برای جایگزینی دندان های از دست رفته، ایمپلنت دندان انتخاب فوق العاده ای می باشد. برای استفاده از لیزر دندان در کاشت دندان بهتر است ابتدا به مشورت با پزشکان متخصص در لیزر بپردازید. استفاده از لیزر برای کاشت دندان مزایای قابل توجه بسیار زیادی نسبت به استفاده از چاقو و تیغ جراحی دارد. از مهمترین این مزایا می توان به کنترل دقیق دندانپزشک و راحت تر بودن بیمار در طول جراحی اشاره کرد.

عملکرد فوق العاده و کمتر تهاجمی لیزر، به بیماران درمان سریع تر را پیشنهاد می دهد و جایگزین قابل قبولی برای تجهیزات سنتی دندانپزشکی می باشد. لیزر این امکان را به دندانپزشکان می دها تا عمل های جراحی پیچیده را با حداقل خونریزی، بهبود سریع ناحیه جراحی شده، کاهش عفونت زخم و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبود انجام دهند. با استفاده از لیزر بیمار در مدت زمان خیلی کوتاه تر به زندگی عادی خود باز خواهد گشت. از این رو استفاده از تکنولوژی دندانپزشکی و لیزر در کنار یکدیگر مزایای بسیار زیادی را برای بیمار و دندانپزشک به همراه خواهد داشت.

کاربرد لیزر دندان
کاربرد لیزر دندان

مهمترین مزایای لیزر دندان برای انجام ایمپلنت شامل موارد افزایش هماتوسیس، بهبود سریع محل عمل، کاهش آسیب بافت های اطراف، کاهش تورم، کاهش عفونت به دلیل تاثیر استریلیزاسیون و کاهش احساس درد در بیمار هستند.

لیزر دندان برای انجام ایمپلنت چگونه عمل می کند؟

تمامی لیزرها برای ارائه عملکرد صحیح انرژی را به نور تبدیل می کنند. زمانی که از لیزر برای انجام عمل های جراحی و روش های درمان استفاده می شود اغلب به عنوان ابزار برش  مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر قادر به متمرکز ساختن نور مرئی با قدرت بالا روی بافت های در حال درمان است. نور لیزر در طول موج مشخص و در طیف کوچک تشدید می شود و در نهایت نور با انرژی بالا را تولید می کند. از این رو لیزر را می توان با دقت بسیار بالا روی ناحیه ای کوچک متمرکز ساخت. لیزر این امکان را به دندانپزشک می دهد تا بافت مورد نظر را با ظرافت خاص و دقت بسیار بالا دریل کند و همچنین امکان برش بافت را نیز به دندانپزشک می دهد. این نکته را به خاطر داشته باشید که امکان استفاده از تمام طول موج های لیزر در ایمپلنت وجود ندارد. از این رو آگاهی کامل از ویژگی های طول موج های متفاوت لیزر در کاربرد آن ها برای موقعیت های خاص بسیار مهم است.

کاربرد لیزر در درمان آفت دهان

در صورتی که آفت دهان دردناک شما را آزار می‌دهد دیگر نیازی به تحمل این درد نخواهید داشت. تنها کافی است با دکتر وحید عارفی تماس بگیرید تا زخم دهان شما را برای همیشه التیام بخشد. در مطب دندانپزشکی دکتر وحید عارفی با بهره‌گیری از لیزر دندانپزشکی آفت دهان تنها در یک جلسه و به روش بدون درد درمان خواهد شد.

لیزر درمانی
لیزر درمانی

در صورتی که آفت دهان شما گرمای ملایم را احساس کند دیگر دردناک و ملتهب نخواهد بود و با اطمینان خاطر می‌توانید کلینیک ما را ترک کنید. پس از مراجعه به دندانپزشک متخصص وحید عارفی تنها ظرف دو روز دهانی سالم و عاری از زخم خواهید داشت. بهترین زمان برای درمان آفت دهان و تسکین آن مراحل اولیه بیماری می‌باشد. در صورتی که آفت را در دهان خود احساس کردید در اولین فرصت از دکتر وحید عارفی وقت بگیرید تا در این زمینه درمان و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

آشنایی با آفت دهان و کاربرد لیزر برای درمان آن

به زخم‌های کوچک و کم‌عمقی که ممکن است در داخل دهان ایجاد شوند آفت دهان گفته می‌شود. این زخم‌ها صحبت کردن و غذا خوردن افراد را با مشکل مواجه می‌سازد. به طور کلی می‌توان گفت آفت دهان یک واکنش خود ایمنی می‌باشد که باعث آسیب دیدن پوست داخل دهان می‌شود. این زخم دارای مرکز سفید و یا زرد رنگ است در صورتی که اطراف آن لبه‌های قرمز رنگ وجود دارد. امکان مشاهده این زخم داخل لب‌ها یا گونه‌ها، زیر و یا بالای زبان و در نهایت پشت گلو قابل مشاهده هستند. این زخم‌ها ممکن است در اندازه‌های کوچک تا بزرگ ایجاد شوند و دلیل اصلی ایجاد آن‌ها استرس و یا سولفات لاریل سدیم است که در برخی از خمیردندان‌ها وجود دارد. این مشکل در موارد نادر ممکن است ارثی باشد. آفت دهان زخم‌های دردناکی هستند که ممکن است در چند ناحیه از دهان ایجاد شوند.

لیزر درمانی آفت دهان
لیزر درمانی آفت دهان

آفت دهان به طور میانگین دو هفته در دهان باقی می‌ماند و احتمال افزایش آن‌ها بسیار زیاد است. در صورتی که توصیه‌ها دندانپزشک را رعایت نمایید می‌توانید از ایجاد مجدد آن‌ها تا حد زیادی پیشگیری کنید. لازم به ذکر است که آفت دهان ممکن است پس از گذشت چند هفته و یا چند ماه دوباره ایجاد شود. امروزه روش‌های مختلف بسیار زیادی برای درمان این مشکل وجود دارند که از کاربرد لیزر برای درمان این زخم‌ها نمی‌توان غافل شد.

درمان آفت دهان با استفاده از لیزر

در صورتی که برای درمان آفت دهان خود از لیزر استفاده کنید، درد ناشی از آن در طول چند روز به طور کامل از بین خواهد رفت. به طور معمول این زخم‌ها بدون نیاز به درمان در طول یک تا دو هفته بهبود می‌یابند. در برخی مواقع دندانپزشک برای کاهش درد و سوزش این زخم‌ها دهانشویه ضد میکروبی و یا پماد کورتیکو استروئید را تجویز می‌کند. همچنین برای درمان این زخم‌ها می‌توان از محلول‌های تجویزی یا غیر تجویزی استفاده کرد.

با این وجود لیزر درمانی یک روش سریع و مستقیم درمان این مشکل می‌باشد. با استفاده از این روش درمان ناراحتی ناشی از این زخم‌ها در مدت زمان کوتاه‌تر تسکین می‌یابند. این روش برای درمان این مشکل به عنوان روشی ارزان و مؤثر شناخته شده است. از طریق انرژی نورانی و تحریک زیستی ناراحتی بیمار تا حد زیادی تسکین خواهد یافت، همچنین با مسدودسازی پایانه‌های عصبی روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. با استفاده از این روش می‌توان این زخم‌ها را بدون نیاز به بی‌حسی درمان کرد.

مزایای استفاده از لیزر برای درمان آفت دهان

از مهمترین مزایای درمان آفت دهان با استفاده از لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنها روشی که کارآمد بودن آن برای درمان آفت دهان و تسکین دردهای آن با سرعت بالا اثبات شده است، لیزر درمانی می‌باشد. دلیل اصلی ایجاد بسیاری از آفت‌های دهان ویروس است از این رو با استفاده از لیزر و از طریق تحریک زیستی می‌توان ویروس‌ها را از بین برد و زخم‌های باز را سوزاند. در نهایت از ایجاد عفونت جدید جلوگیری به عمل خواهد آمد. سوزاندن زخم‌ها با استفاده از لیزر مانند دیگر روش‌های انجماد با درد زیادی همراه نیست و درد را با سرعت بیشتری تسکین خواهد بخشید. در نهایت بیمار کلینیک دندانپزشکی را با امید به بهبود سریع و بدون درد ترک خواهد کرد.

درمان آفت دهان با لیزر
درمان آفت دهان با لیزر

با استفاده از این روش درمان التیام زخم‌های دهان تنها دو روز به طول می‌انجامد. همانطور که عنوان شد افت دهان به طور معمول برای دو هفته در دهان باقی می‌ماند اما در صورت لیزر درمانی این زخم‌ها در طول دو روز به طور کامل بهبود خواهند یافت.

پس از لیزر درمانی احتمال ایجاد آفت دهان تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. برخی از بیماران ممکن است آفت دهان را چندین بار و تنها در یک نقطه از دهان خود تجربه کنند که دلیل اصلی این امر ممکن است سایش دندان مصنوعی و یا بریس باشد. ایجاد این زخم‌ها به صورت مکرر نمایانگر فعال بودن ویروس در پایانه عصبی خاص و یا وجود محرک‌های تنش‌زا در آن ناحیه از دهان می‌باشد. از این رو با استفاده از لیزر درمانی، سوزاندن و از بین بردن ویروس‌های تجمع یافته در یک پایانه عصبی احتمال ایجاد این زخم‌ها در دهان برای همیشه از بین خواهد رفت. زخم‌های دهانی که به دلایل غیر ویروسی ایجاد شده‌اند را نیز می‌توان با استفاده از لیزر از بین برد. لیزر پایانه‌های عصبی را مهر و موم خواهد کرد و این امر باعث خواهد شد تا مغز دیگر نتواند تحریک را ثبت نماید از این رو تحریکی احساس نخواهد شد و در نهایت زخمی نیز ایجاد نخواهد شد.

دوران بهبود درمان آفت دهان با استفاده از لیزر چقدر طول می‌کشد؟

در اکثر بیماران بلافاصله پس از لیزر درمانی درد دهان تسکین می‌یابد و دیگر نیازی به روش‌های درمانی مختلف نخواهید داشت. دوران بهبود آفت دهان در این روش درمان در مقایسه با دیگر روش‌ها بسیار کمتر است به طوری که ممکن است این دوره تنها یک شبانه‌روز باشد. در صورت درمان این مشکل با استفاده از روش‌های درمانی مختلف احتمال بازگشت این زخم‌ها وجود خواهد داشت، اما لیزر درمانی فاصله زمانی بین ایجاد این زخم‌ها را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. با استفاده از این روش درمان آفت دهان با موفقیت درمان خواهد شد و با گذشت زمان این زخم‌ها دیگر باز نخواهند گشت.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی برای رفع بدرنگی‌های لثه و ضایعات هرپس

لیزر درمانی در دنیای دندانپزشکی به عنوان یکی از روش‌های فوق‌العاده موثر شناخته می‌شود. با استفاده از این روش درمان می‌توان بسیاری از مشکلات بافت سخت و نرم لثه را رفع کرد. در حقیقت به نور تقویت شده توسط تحریک انتشار اشعه‌ها، لیزر گفته می‌شود. این نور در زمان برخورد با بافت‌ها واکنش ایجاد خواهد کرد و تغییر شکل و یا از بین رفتن بافت مورد نظر را برای شما مجاز می‌سازد.

لیزر درمانی
لیزر درمانی

طول‌موج‌های قرمز و مادون قرمز امروزه با عنوان لیزر وارد دنیای پزشکی شده‌اند. ایمنی و عدم وجود خطرات جهش ژنتیکی و سرطان‌زایی در این طول‌موج‌ها به اثبات رسیده است.

استفاده از لیزر برای برداشتن بدرنگی‌های لثه( دپیگمانتاسیون لثه)

لیزر دندانپزشکی برای درمان بدرنگی‌های لثه به منظور تبخیر و از بین رفتن لایه نازک با بافت تیره لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این کار سلول‌های تولیدکننده ملانین که عامل اصلی تغییر رنگ لثه هستند به طور کامل از بین خواهند رفت. در نهایت بافت جدید روی لثه ایجاد خواهد شد که با گذشت زمان بهبود خواهد یافت. بافت جدید دارای رنگ صورتی و سالم خواهد بود. این روش درمان بدرنگی‌های لثه به عنوان یک روش بدون درد شناخته شده است. این روش درمان امروزه به عنوان یکی از موثرترین روش‌های درمان لثه‌های تیره محسوب می‌شود.

لیزر دایود و اربیوم در رفع بدرنگی‌های لثه بسیار موثر هستند. همانطور که رنگ پوست افراد متفاوت است، رنگ لثه نیز ممکن است در افراد تفاوت داشته باشد. اما در لثه برخی از افراد رنگدانه هایی وجود دارند که باعث تیرگی لثه آن‌ها می‌شود. بدون شک این رنگدانه ها و تیرگی‌ها تاثیر قابل‌توجهی در ظاهر افراد دارند. این رنگدانه ها ممکن است در لایه‌های سطح لثه تجمع یابند و مشکلات بسیار زیادی را برای افراد ایجاد کنند. در موارد زیادی با کشیدن سیگار توسط فرد نیکوتین و آمین‌های حلقوی به عمق لثه نفوذ خواهند کرد و رنگدانه های بیشتری تولید خواهند شد. از این رو این مشکل بیشتر در افراد سیگاری قابل مشاهده است. البته لازم به ذکر است که امکان بازگشت این رنگدانه ها با گذشت زمان وجود دارد اما خیلی نادر است.

کاربرد لیزر در درمان بدرنگی‌های لثه
کاربرد لیزر در درمان بدرنگی‌های لثه

از دیگر عوامل موثر بر مشکل وجود رنگدانه ها در لثه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژنتیک
 • تحریک یا آسیب
 • وضعیت‌های پزشکی
 • درمان
 • دارو
 • برخی مشکلات مربوط به غدد

در طول این روش درمان دندانپزشک رنگدانه های اضافه را از روی سطح لثه بر خواهد داشت. در نتیجه باعث روشن‌تر پوست لثه شما خواهد شد. این روش درمانی به عنوان یک روش سریع و ساده شناخته شده است که در مدت زمان کوتاه این مشکل شما را به طور کلی رفع خواهد کرد.

عصب‌کشی دندان

لیزر به ضدعفونی شدن کانال‌های لثه تا حد زیادی کمک می‌کند. در صورتی که دندان شما عفونت داشته باشد و باکتری‌ها به عمق عاج دندان نفوذ کرده باشند هیچ یک از مواد شستشو دهنده به کمک شما نخواهند آمد. در اینجاست که می‌توان از لیزرها استفاده کرد. به طور کلی می‌توان گفت منظور از عصب‌کشی دندان با استفاده از لیزر به معنای درمان ریشه با استفاده از این روش درمانی نیست. اما در طول انجام این فرآیند لیزر تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

کاربرد لیزر در درمان ضایعات هرپس(درمان تب‌خال با لیزر)

لیزر پرتوان وقتی تب‌خال شما حالت وزیکولر داشته باشد به کمک شما خواهد آمد و به طور کامل ضایعه ایجاد شده را برخواهد داشت. این روش درمانی بار عفونی ضایعه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و احتمال بازگشت این ضایعات را کاهش خواهد داد. وقتی تب‌خال شما به حالت پوسته برسد با استفاده از لیزرهای کم‌توان می‌توان سرعت فرآیند ترمیم و بهبود را افزایش داد.

کاربرد لیزر در درمان هرپس
کاربرد لیزر در درمان هرپس

درمان پیوستگی فرنولوم زبان

برخی از افراد که دارای فرنولوم ضخیم هستند می‌توانند با استفاده از این روش درمانی مشکل خود را به طور کامل رفع کنند. در صورتی که چین پوست موجود در بخش زیرین بخش جلوی زبان به کف دهان چسبیده باشد دارای فرنولوم ضخیم خواهید بود. این مشکل بیشتر در کودکان با مشکل عدم توانایی در شیر خوردن و یا دارای توان انسداد گفتاری مشاهده می‌شود. با استفاده از این روش درمانی می‌توان این مشکل را به طور کلی رفع کرد.

از این روش درمانی برای موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

 • از بین بردن چین و لایه اضافه بافت نرم
 • مشاهده بافت‌ها
 • درمان تومورهای خوش‌خیم
 • رفع مشکل آپنه انسدادی خواب
 • رفع TMJ
 • بازسازی اعصاب
 • درمان زخم‌های سرد

مهمترین مزایای این روش درمانی

از مهمترین مزایای لیزر درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این روش درمانی نیاز به بخیه زدن بافت نرم لثه را تا حد زیادی کاهش داده است.
 • این روش درمانی خونریزی بافت‌های نرم درمان شده را تا حد زیادی کاهش خواهد داد زیرا به تقویت لخته شدن خون کمک می‌کند.
 • عدم نیاز به بی‌حسی در این روش درمانی
 • کاهش احتمال عفونت باکتریایی به دلیل ضدعفونی کردن ناحیه مورد نظر
 • افزایش سرعت بهبود زخم‌ها و امکان بازسازی بافت‌ها
 • کاهش آسیب بافت‌های اطراف در این روش درمانی

معایب لیزر درمانی در دندانپزشکی

هرچند این روش درمانی با مزایای بسیار زیادی همراه می‌باشد، اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که این روش معایبی نیز دارد. از مهمترین معایب این روش درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان جایگزینی کامل این روش درمانی با روش‌های سنتی وجود ندارد.
 • عدم امکان استفاده از این روش درمانی روی دندان‌هایی که انواع خاصی از پر کردن دارند همچون آمالگام فلزی
 • نیاز به داروی بی‌حسی در برخی از روش‌های لیزر درمانی

هزینه دندانپزشکی با لیزر

قیمت خدمات مختلف که با استفاده از لیزر در دندانپزشکی ارائه می‌شوند به عوامل مختلف بسیار زیادی وابسته می‌باشد. به منظور کسب اطلاع از قیمت این روش درمان ابتدا باید مشکلات دهان و دندان شما توسط دندانپزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرند. همچنین شما می‌توانید به منظور کسب اطلاع از قیمت این خدمات با مطب دکتر وحید عارفی تماس بگیرید. به منظور انجام ارزیابی‌ها و بررسی‌های مورد نیاز نیز می‌توانید به مطب دکتر وحید عارفی مراجعه نمایید. اگر مشکلات دندان و دهان دارید وقت را هدر ندهید و همین حالا از دکتر وحید عارفی وقت مشاوره بگیرید.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا