هر آنچه باید در رابطه با جراحی لثه با لیزر بدانید

برچسب‌ها:

جراحی لثه با لیزر به منظور حذف بافت های آلوده لثه انجام می گیرد. در برخی از بخش های لثه بافت های آلوده و میکروبی بسیار زیادی وجود دارند که جراحی لثه با لیزر به حذف این بافت ها کمک زیادی می کند. از دیگر کاربردهای جراحی لثه با استفاده از لیزر می توان به درمان بیماری پریودنتال اشاره نمود.

از مهمترین مزایای جراحی لثه با لیزر به منظور پیوند لثه می توان کاهش عمق حفره های موجود در بافت لثه اشاره نمود. برای اتصال مجدد بافت لثه به سطح ریشه دندان می توان از پیوند استخوان و یا موارد جایگزین در زمان انجام جراحی لثه استفاده کرد.

از آنجا که جراحی لثه با لیزر با هیچ گونه دردی همراه نیست، این روش به چرخه مدرن دندانپزشکی افزوده شده است. جراحی لثه با استفاده از لیزر درد و ناراحتی بیمار را تا حد بسیار زیادی کم کرده و از خونریزی لثه بیمار تا حد زیادی جلوگیری به عمل می آورد. لازم به ذکر است که استفاده از این روش نتیجه کار بسیار تمیزی خواهد داشت و جراحی با استفاده از لیزر اغلب با دقت بسیار بالا انجام می گیرند.

کاربرد جراحی لثه با لیزر چیست؟

با استفاده از جراحی لثه با لیزر می توان بافت نرم لثه را به طور سطحی برداشت. در صورت استفاده از این روش بافت های اطراف لثه آسیب نخواهند دید. همچنین تورم، درد و اسکار پس از عمل جراحی نیز به حداقل می رسد. استفاده از این روش جراحی همچنین باعث انقباض عروق خواهد شد که در نهایت کاهش خونریزی لثه را به همراه خواهد داشت.

از مهمترین کاربردهای جراحی لثه با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان ضایعات دهانی
 • جراحی با تیغ
 • کرایو

مهمترین مزایای جراحی لثه با لیزر

در صورتی که برای رفع مشکلات لثه خود از روش جراحی لثه با لیزر استفاده کنید از مزایای بسیار زیادی بهره مند خواهید شد. از مهمترین مزایای جراحی لثه با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برداشت بافت آسیب دیده لثه با حداقل آسیب به بافت سالم اطراف لثه
 • ترمیم زخم به نحو عالی با کمترین زخم یا اسکار
 • دستیابی به نتایج خوب و عملکرد عالی
 • درمان بافت های آسیب دیده در مدت زمان کوتاه
 • کاهش خونریزی، درد و تورم پس از عمل
 • عدم نیاز به درمان دارویی
 • عدم نیاز به بی حسی در بیش از 90% موارد
 • به دلیل عدم برش لثه به بخیه زدن آن نیز نیازی نخواهیم داشت.
 • تعداد جلسات درمانی کمتر در مقایسه با روش های درمان قدیمی

معایب جراحی لثه با لیزر

خوشبختانه جراحی لثه با استفاده از لیزر هیچ گونه معایبی به همراه ندارد. به طور کلی می توان گفت در این روش درمان، بیمار هیچ گونه درد و خونریزی را تجربه نخواهد کرد. دوره ترمیم بافت های لثه بسیار کوتاه تر است و برای درمان لثه در این روش بیماری به تعداد جلسات کمتری نیاز خواهد داشت.

این روش درمانی چگونه انجام می گیرد؟

مجموعه ای از روش ها و تکنیک های جراحی که به منظور درمان و یا زیباسازی بافت لثه انجام می گیرد، جراحی لثه گفته می شود.

در صورتی که در لثه شما عقب افتادگی اتفاق افتاده باشد با استفاده از این روش می توان بافت های آلوده را حذف کرد و امکان بازسازی و ترمیم لثه را به راحتی فراهم کرد. همچنین با انجام این جراحی بافت ها به جایگاه اصلی خود و ناحیه ای که در ابتدا به آن تعلق داشتند باز خواهند گشت.

 

همچنین در وبلاگ دندانپزشکی دکتر وحید عارفی بخوانید:

انواع روش‌های زیبایی در دنیای دندانپزشکی

مهم‌ترین مزایای درمان با لیزر در دنیای دندانپزشکی

 

چرا بیماران جراحی لثه با لیزر را بیشتر ترجیح می دهند؟

در صورتی که در محیط دهان خود برای جراحی دندان عقل نهفته، به جراحی نیاز داشته باشید بهتر است روش لیزر را انتخاب نمایید. زیرا در این روش پس از برش با استفاده از لیزر به بخیه زدن نیازی نخواهید داشت.

گاهی اوقات برای انجام این جراحی به تزریق داروی بی حسی نیاز نخواهید داشت، از این رو با انتخاب این روش درمان به تزریق مواد بی حسی دیگر نیاز ندارید.

منبع انرژی پرتو لیزر لخته شدن سریع خون در رگ های بریده شده را به همراه دارد از این رو با انتخاب این روش درمان خونریزی تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت. به طور کلی می توان گفت با انتخاب این روش درمان در پایان طعم بد خون را در دهان خود احساس نخواهید کرد.

عفونت های موجود در دهان پس از انجام جراحی لثه با لیزر کاهش خواهد یافت زیرا انرژی نور لیزر باعث از بین رفتن میکروب ها خواهد شد و به استریل شدن دهان تا حد زیادی کمک خواهد کرد. این روش درمان از بروز مشکلات مختلف از جمله تبخال، آفت و عفونت زخم ها و زیر دندان تا حد زیادی جلوگیری می کند.

قیمت این روش درمانی

قیمت جراحی لثه با لیزر در مقایسه با روش های قدیمی درمان حدود 10 تا 40% بیشتر است. علت بالا بودن قیمت این روش درمان، گران قیمت بودن دستگاه لیزر است. از آنجا که نگهداری و مراقبت از دستگاه لیزر، تیپ ها و قطعات مورد استفاده برای بیماران هزینه زیادی دارد، قیمت جراحی لثه با استفاده از لیزر نیز نسبت به دیگر روش های درمانی اندکی بیشتر است.

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از این دستگاه به مراقبت های خاصی نیاز دارد و در صورتی که در زمان انجام جراحی لثه با استفاده از این دستگاه خطایی صورت گیرد، دستگاه آسیب خواهد دید این روش درمانی هزینه نسبتا بالایی دارد. خوشبختانه در صورت بروز خطا در هنگام استفاده از این دستگاه خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد.

اغلب پس از معاینه دقیق بیمار توسط متخصص و ارزیابی عکس های دندان، قیمت جراحی لثه با استفاده از لیزر مشخص خواهد شد. در صورتی که بیمار به آزمایشات خاصی نیاز داشته باشد نیز متخصص برای او این آزمایشات را تجویز خواهد کرد.

از مهمترین دلایلی که باعث می شود قیمت بالای لیزر درمانی برای بیماران قابل قبول باشد موارد زیر هستند:

 • عدم وجود درد
 • عدم نیاز به تزریق بی حسی
 • عدم خونریزی پس از یافتن روش درمان

همچنین از آنجا که این روش درمان به تعداد جلسات کمتر نیاز دارد از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشد.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری‌های لثه با سابقه 20 سال در رشته ایمپلنت، فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندان‌پزشکی، عضو AAP آمریکا است. دوره دکترای دندان‌پزشکی عمومی در سال‌های 1993-1987 و تخصص در رشته پریودنتولوژی را از سال 1993-1996 گذرانده است و به مدت 2 سال هم در بخش تخصصی بیماری‌های لثه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران مشغول بوده است. وی از اعضای اولیه آکادمی پریودنتولوژی ایران در 15 سال گذشته و همچنین از اعضای آکادمی پریودنتولوژی آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندان‌پزشکی عمومی و جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت بوسیله لیزرتراپی، دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال 1372 (1993 میلادی) فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا