لومینیزر دندان چیست؟ مقایسه ونیر با لومینیزر دندان

برچسب‌ها:

لومینیزر دندان چیست؟

لومینیزر دندان در حقیقت نوعی روکش زیبای دندان است که به عنوان روکش‌های متحرک دندان (لمینیت دندان متحرک) شناخته می‌شود. این روکش‌ها در صورت نیاز قابل برداشتن می‌باشند. به طور کلی می‌توان گفت این روکش‌ها صفحات بسیار نازک از جنس سرامیک هستند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. تنها با استفاده از لنزهای چشمی می‌توان ضخامت این صفحات را اندازه‌گیری نمود.

لومینیزر دندان
لومینیزر دندان

از مهمترین مزایای لومینیزر دندان می‌توان به عدم نیاز به آماده‌سازی دندان اشاره کرد. با استفاده از مواد ویژه می‌توان این صفحات را به صورت مستقیم روی مینای دندان چسباند. لازم به ذکر است که برای نصب این صفحات روی دندان به آماده‌سازی جزئی نیاز خواهیم داشت. از این رو در صورت نیاز امکان برداشتن لومینیزر وجود دارد که به عنوان روکش‌های متحرک طبقه‌بندی می‌گردند. برای برداشتن این روکش‌ها باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا این امر در کلینیک ایشان انجام گیرد.

کاربردهای لومینیزر دندان

به طور کلی می‌توان گفت لومینیزر دندان در شرایط زیر مورد نیاز می‌باشد:

  • ترک خوردن و ورقه شدن سطوح دندان
  • تیره شدن و ایجاد لک روی مینای دندان
  • وجود دیاستم و ترم روی دندان‌ها
  • پر کردن دندان به روش‌های قدیمی با ظاهر نامناسب
  • فرسایش مینای دندان به صورت شدید

مهمترین مزایای لومینیزر دندان

انجام لومینیزر دندان با مزایای قابل‌توجه بسیار زیادی همراه می‌باشد. از مهمترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایمنی نسبتا بالای لومینیزر دندان

ضخامت بسیار کم لومینیزر دندان برای نصب شما را از برداشتن بخشی از مینای دندان بی‌نیاز می‌سازد. از این رو دندان‌ها در زیر لومینیزر کاملا سالم و زنده باقی خواهند ماند. در نتیجه در صورت نیاز در هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را بردارید.

حفاظت از دندان‌ها توسط لومینیزر دندان

در فرآیند نصب لومینیزر، این صفحات با استفاده از اتصالات محکم به سطوح مینا متصل خواهند شد. روی سطوح دندان لایه محافظ اضافه ایجاد خواهد شد. این لایه محافظ از ورود باکتری به دندان جلوگیری به عمل می‌آورد. ماده‌ای که برای تثبیت لومینیزر روی سطوح دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل مقادیر زیاد فلوراید می‌باشد. از این رو تقویت و بهبود دندان‌ها را به همراه دارد.

مزایای لومینیزر دندان
مزایای لومینیزر دندان

استحکام

برای تولید مواد تشکیل‌دهنده لومینیزر از فناوری ویژه استفاده می‌شود. به این صفحات کریستال‌های ویژه با استحکام نسبتا بالا افزوده می‌شوند.

طول عمر نسبتا بالا

نصب خوب و جنس بادوام لومینیزرها باعث افزایش این روکش‌ها تا حدود 20 سال شده است.

ظاهر طبیعی

سرامیک مورد استفاده برای ساخت لومینیزر دندان دارای تنوع رنگ بسیار بالایی است. برای تولید رنگ‌های مختلف و دستیابی به رنگ دلخواه و طبیعی می‌توان از جوهرهای مخصوص استفاده کرد.

نصب بدون درد

از آنجا که برای نصب لومینیزر دندان به تراش مینای دندان نیازی نداریم نصب این صفحات هیچ‌گونه ناراحتی و دردی را ایجاد نمی‌کند.

معایب لومینیزر

هرچند این روش درمان با مزایای بسیار زیادی همراه است اما باید این نکته را به خاطر داشت که معایب بسیار کمی نیز دارد.

از آنجا که برای تولید صفحات سرامیکی این روش درمان از فناوری با حق ثبت انحصاری استفاده شده است و صدور مواد مورد استفاده در آن از ایالات متحده، این روش درمان به عنوان گران‌ترین روکش ترمیمی دندان شناخته می‌شود.  هرچند ضخامت لومینیزر دندان بسیار کم است اما اگر دندانی از ابتدا خیلی بزرگ باشد پس از نصب لومینیزر روی آن حجیم به نظر خواهد رسید. رعایت تمام موارد توصیه شده توسط متخصصان و مراقبت صحیح باعث خواهد شد تا لومینیزر دوام نسبتا طولانی داشته باشد.

لومینیزر چگونه انجام می‌شود؟

برای تراز کردن دندان‌ها در طول فرآیند نصب لومینیزر دندان مراحل مختلفی باید انجام گیرند. در نخستین جلسه دندانپزشک متخصص باید آماده‌سازی‌های مورد نیاز را انجام دهد. این مرحله ممکن است درمان و یا جرمگیری را شامل شود. در مرحله بعد دندان‌های بیمار قالب‌گیری خواهند شد. دندانپزشک در مرحله بعد با استفاده از فناوری سه بعدی و تکنولوژی رایانه‌ای، برای دندان‌های بیمار شکل ظاهری مورد نظر را طراحی می‌کند. در مرحله بعد باید منتظر بمانید تا صفحات لومینیزر بر اساس قالب‌گیری‌های در نظر گرفته شده تولید شوند. نصب و اتصال صفحات لومینیزر در جلسه دوم با استفاده از چسب‌های ویژه انجام خواهند گرفت.

مقایسه ونیر با لومینیزر دندان

هر دو روکش با استفاده از فناوری کاملا متفاوت تولید شده‌اند و از مواد مختلف در تولید آن‌ها استفاده شده است. با توجه به شرایط و هدف خود در استفاده از روکش زیبایی دندان می‌توانید بررسی کنید که کدام روش برای شما مفیدتر است.

معایب لومینیزر دندان
معایب لومینیزر دندان

هرچند ظاهر و کاربرد ونیر و لومینیزر دندان یکی است اما ضخامت ونیز نسبتا بیشتر است. از این رو برای نصب ونیر به تراشیدن مینای دندان و آماده‌سازی آن نیاز خواهید داشت. احتمال ضخیم شدن دندان‌ها و طبیعی به نظر نرسیدن آن‌ها در ونیر وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت قبل از نصب ونیر مینای دندان باید کاملا تراش بخورد تا امکان نصب آن فراهم شود. اما برای نصب لومینیزر دندان به این کارها نیازی نخواهید داشت. پس از تراش خوردن مینای دندان به حد بسیار زیاد بیمار به استفاده از ونیر برای همیشه نیاز خواهد داشت. زیرا در این روش درمان دندان‌ها مینای قبل خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند.

تفاوت دیگر ونیر و لومینیزر دندان طول عمر و دوام آن‌ها می‌باشد. هرچند ونیر دارای طول عمر و دوام نسبتا بالایی است اما به طور کلی می‌توان گفت دارای دوام محدود است. از این رو پس از پایان این مدت زمان باید آن‌ها را تعویض کرد و روکش دیگری را نصب کرد. اما در لومینیزر این مشکل وجود نخواهد داشت زیرا سطوح دندان‌ها تغییر نخواهند کرد. از این رو می‌توان گفت امکان برداشتن لومینیزر بدون هیچ گونه آسیب برای شما وجود خواهد داشت. در نهایت می‌توان گفت لومینیزر نسبت به ونیر بیشتر ترجیح داده می‌شود.

مراقبت‌های مورد نیاز پس از لومینیزر

لومینیزر با مراقبت صحیح برای بیش از 10 سال دوام خواهد داشت. همچنین می‌توان گفت رعایت نکات مراقبتی به شما کمک خواهد کرد تا ظاهر آن‌ها را مانند روز اول حفظ کنید. با رعایت نکات زیر لومینیزر دندان شما حداکثر دوام را خواهند داشت.

  • حفظ بهداشت دهان و دندان به صورت مناسب
  • تعویض خمیر دندان
  • پرهیز از مصرف غذاهایی که ممکن است به لومینیزر آسیب برسانند.
  • ترک عادت‌های بد
  • مراجعه به دندانپزشک به صورت منظم

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود

آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

این سوال همیشه هست که آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود ؟ ایمپلنت به طور قطعی با سرطان دهان مرتبط است؟ انواع مختلفی از سرطان در خانواده من وجود دارد و من رویکردی پیشگیرانه برای محدود کردن خطر خود در پیش گرفته ام. من با پزشکم برای ویزیت های سالانه پیگیری می کنم، سیگار را

آیا دندان ایمپلنت خراب می شود ؟

آیا دندان ایمپلنت خراب می شود ؟

ایمپلنت دندانی به گونه‌ای ساخته می‌شوند که سخت باشند و برای ده‌ها سال دوام داشته باشند، اغلب برای تمام عمر. ایمپلنت‌ها معمولاً از فلز و چینی ساخته می‌شوند تا دندانی ایجاد کنند که ظاهر و عملکرد طبیعی داشته باشد و اما آیا دندان ایمپلنت خراب می شود؟ اولین ایمپلنت دندان مدرن یک عمر دوام آورد.

خطرات ایمپلنت برای لثه

خطرات ایمپلنت چه چیزهایی می تواند باشد؟

ایمپلنت دندان جایگزینی طولانی مدت برای دندان از دست رفته است. خود ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که جراح دندان‌پزشک آن را به استخوان فک می‌پیچد. در طی چند هفته، ایمپلنت و استخوان فک با هم ترکیب می شوند. پس از جوش خوردن، ایمپلنت می تواند از یک دندان مصنوعی یا تاج پشتیبانی کند. طبق گزارش آکادمی دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
به بالا بروید