لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

برچسب‌ها:

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

محتوا پنهان

به لایه نازکی که پس از قالب‌گیری در لابراتوار ساخته‌شده و روی دندان نصب می‌گردد لمینت دندان گفته می‌شود. این لایه به‌قدری محکم و مقاوم می‌باشد که به‌راحتی شکسته نخواهد شد و برداشتن آن از روی دندان به‌راحتی امکان پذیر نخواهد بود. از طریق این روش درمان می‌توان عیوب ظاهری موجود روی دندان را رفع کرده و دندان‌های یکدست و براق با لبخندی جذاب داشت.

لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

پوسته‌های ظریف و شیشه‌ای شکل که از استحکام نسبتاً بالایی برخوردار می‌باشند و به‌منظور پوشش و بهبود سطح روی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد لمینت دندان گفته می‌شود. به‌طور معمول جنس لمینت از مواد همرنگ دندان می‌باشد. اغلب به‌منظور اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و بستن فاصله موجود بین دندان‌ها و اصلاح شکستگی‌ها و در نهایت لب پریدگی دندانی از لمینت استفاده می‌شود. لمینت روی سطوح دندان به‌صورت لایه‌های نازک قرار گرفته و عیب‌های دندانی را پوشش می‌دهد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در انواع مختلف انجام می‌گیرد که در ادامه قصد داریم به‌صورت مختصر به بررسی انواع لمینت بپردازیم.

لمینت دندان سرامیکی

لمینت دندان سرامیکی اغلب از جنس سرامیک است و پرسلن ونی نیز نامیده می‌شود. به‌طور کلی پوسته‌ای نازک از جنس سرامیک که با قطر 0.5 میلی‌متر در لابراتوار ساخته می‌شود لمینت نامیده می‌شود. ضخامت این لایه تقریباً دو برابر ضخامت پوست تخم‌مرغ می‌باشد. لمینت به‌طور معمول با استفاده از باندهای رزینی مختلف روی سطوح دندان تراش می‌خورند و چسبانده می‌شوند.

لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت دندان کامپوزیتی به‌طور معمول با استفاده از مواد همرنگ دندان در مطب ساخته می‌شود. این نهایت در طول یک تا دو جلسه روی دندان‌ها نصب می‌شود. لمینت کامپوزیتی از جنس پلیمر می‌باشد از این رو در اکثر کشورهای دنیا از آن به‌عنوان ترمیم پلاستیکی یاد می‌شود. برای نصب این نوع لمینت به قالب‌گیری و لابراتوار نیازی نخواهید داشت. در این نوع لمینت به تراش دندان نیز نیازی نخواهید داشت. با استفاده از اشعه و به‌صورت مستقیم کامپوزیت روی دندان نصب خواهد شد. این نوع لمینت در حقیقت به‌صورت لایه محافظ روی مینای دندان قرار می‌گیرد.

مراحل لمینت دندان
مراحل لمینت دندان

لمینت دندان بدون تراش

لمینت دندان بدون تراش به‌قدری نازک است که برای نصب آن به تراش دادن مینای دندان نیازی نخواهید داشت. در حقیقت این نوع لمینت از طریق فرایند غیر تهاجمی به دندان پیوند می‌خورد. این نوع لمینت در ایران تولید نمی‌شود از این رو رنگ و قالب مورد نظر شما باید توسط لابراتوار به نمایندگی‌های موجود در کشورهای همسایه انتقال داده شود. ساخت این نوع لمینت حدود 3 تا 4 هفته به طول می‌انجامد. بیمار در این روش به استفاده از لمینت موقت نیاز نخواهد داشت زیرا مینای دندان تراشیده نمی‌شود. در این روش لمینت در جلسه دوم که حدود یک ماه پس از قالب‌گیری دندان است روی دندان نصب خواهد شد.

همچنین در وبلاگ دکتر وحید عارفی بخوانید:

آشنایی با دلایل و مراحل کشیدن دندان

انواع روش‌های زیبایی در دنیای دندانپزشکی

ارائه خدمات مشاوره به منظور تشخیص بیماری‌های دهان و دندان

آشنایی با روش‌های مختلف عکس‌برداری دندان

آشنایی با روش‌های نوین کنترل بهداشت دهان

 

لمینت دندان چگونه انجام می‌شود؟

یکی از روش‌های بی‌خطر در دندانپزشکی زیبایی لمینت دندان می‌باشد که برای انجام آن به دو جلسه دندانپزشکی نیاز خواهید داشت. به‌طور کلی مراحل لمینت دندان شامل موارد زیر می‌باشد:

بررسی

بیمار در نخستین ملاقات خود با متخصص دندان‌پزشک ابتدا معاینه خواهد شد و به‌طور معمول وضعیت دندان‌ها با استفاده از اشعه ایکس بررسی خواهد شد. دندان‌پزشک متخصص پس از معاینه پوسیدگی دندان و بیماری لثه به‌صورت دقیق، یک طرح درمانی دقیق را ارائه داده و تعداد دندان‌ها که به لمینت نیاز دارند را مشخص می‌سازد.

پاک‌سازی دندان

پس از معاینه دقیق دندان‌پزشک تخمین از موارد زیر در اختیار شما قرار خواهد داد:

 • تعداد دندان‌هایی که به لمینت نیاز دارند.
 • زمان درمان
 • هزینه لمینت

در مرحله بعد برای رهایی از پلاک موجود روی سطوح دندان، دندان‌ها پاک‌سازی و جرم‌گیری خواهند شد.

آماده سازی دندان

این مرحله از لمینت دندان شامل تراش دادن بخشی از مینای دندان می‌باشد. در این مرحله به فضای مورد نیاز برای قرار دادن لمینت دست خواهید یافت. این کار با استفاده از یک دریل دندانپزشکی کوچک انجام خواهد گرفت. این عمل با درد و تأثیر منفی روی دندان‌های طبیعی همراه نخواهد بود. در این مرحله به‌طور معمول دندان‌پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد. پس از آماده شدن دندان، قالب توسط دندان‌پزشک متخصص ساخته خواهد شد.

طراحی روکش لمینت دندان

قالب دندان که دندان‌پزشک از دندان‌های شما تهیه کرده، به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال خواهد شد. روکش لمینت در آزمایشگاه دندانپزشکی متناسب با فرم دندان‌های اشخاص ساخته می‌شود. این مرحله از درمان ممکن است حدود دوهفته‌ای به طول بیانجامد. در مدت زمان انتظار مشتری قادر به استفاده از روکش‌های موقت می‌باشد.

انواع لمینت دندان
انواع لمینت دندان

پیوند روکش لمینت به دندان

پس از این‌که روکش‌های لمینت در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شد، دندان‌پزشک آن‌ها را روی دندان شما نصب خواهد کرد. دندان‌پزشک باید اطمینان حاصل کند که روکش‌های لمینت سرامیک به‌خوبی روی دندان‌ها قرار گرفته است. انجام این مراحل بخش مهمی از مراحل لمینت دندان را شکل می‌دهد. لمینت باید به نحوی روی دندان‌ها قرار گیرد که فاصله‌ای بین خطوط لثه و روکش لمینت ایجاد نگردد. در صورتی که بین خط لثه و لمینت فاصله وجود داشته باشد باکتری‌ها در آنجا تجمع خواهند کرد. این امر بیماری لثه و شکست لمینت سرامیکی را به همراه خواهد داشت. از این رو همواره توصیه می‌شود در انتخاب متخصص دندان‌پزشک زیبایی در این روش درمان نهایت دقت را به خرج دهید.

مرحله پایانی

برای تنظیمات بعدی ممکن است به ملاقات دوباره با دندان‌پزشک خود نیاز داشته باشید. در غیر این صورت به شما آموزش داده خواهد شد تا از لمینت دندان خود در خانه مراقبت نمایید تا قادر به افزایش طول عمر لمینت خود باشید.

برای انجام لمینت دندان بهتر است به یک متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه نمایید که بتوانید به او اعتماد کنید. عدم قرارگیری صحیح روکش لمینت علاوه بر افزایش هزینه ممکن است از نظر سلامت دندان صدمات جبران ناپذیری را به دندان و لثه شما وارد نماید. دکتر وحید عارفی یکی از متخصصین دندان‌پزشک زیبایی قابل اعتماد می‌باشد که شما می‌توانید با خیال راحت به ایشان اعتماد نموده و دندان‌های خود را به ایشان بسپارید.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از روش‌های زیبایی دندان محسوب می‌شوند که باعث افزایش زیبایی و ایجاد تغییر در ظاهر دندان‌های شما می‌شوند. در هر دو روش درمان لایه نازک روی دندان‌های جلو نصب می‌گردد که باعث تغییر رنگ، اندازه و شکل دندان‌ها می‌شود. تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر در جنس لایه مورد استفاده می‌باشد. جنس متفاوت هر دو روش درمان باعث ایجاد تفاوت‌هایی در مراحل انجام روش‌های درمانی و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها شده است. در ادامه قصد داریم تا به مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از لحاظ هزینه، مواد کاربردی، دوام، استحکام، ظاهر، اصول نگهداری، ترمیم‌های مورد نیاز، دقت و نیاز و یا عدم نیاز به تراش دندان قبل از آغاز روش درمانی بپردازیم.

لمینت
لمینت

لمینت سرامیکی چیست؟

به لایه‌ای نازک با جنس پرسلن که با توجه به دندان‌های شما در لابراتوار دندانپزشکی تولید می‌شود و سطح خارجی دندان را پوشش می‌دهد لمینت سرامیکی گفته می‌شود. شفافیت لمینت سرامیکی به این روکش‌ها جلوه‌ای کاملاً طبیعی بخشیده است.

کامپوزیت ونیر چیست؟

رزین سفید مهندسی شده که به صورت مستقیم روی سطح خارجی دندان را پوشش می‌دهد کامپوزیت ونیر نامیده می‌شود. رنگ رزین مورد استفاده در این روش درمان مشابه رنگ دندان است از این رو کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از لحاظ کاربرد

لمینت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونیر فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. از این رو در تمامی موارد ( نقایص جزیی تا شدید) که استفاده از روکش توسط دندانپزشک توصیه می‌شود قابل استفاده هستند. در صورت استفاده از این نوع لمینت روی دندان‌های ردیف بالا و پایین دیگر به سفید کردن دندان‌ها نیازی نخواهید داشت.

اما کامپوزیت ونیر فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و در شرایط زیر امکان استفاده از آن  برای شما وجود نخواهد داشت.

 • وجود فاصله زیاد بین دندان‌ها
 • کوتاه بودن طول دندان‌ها
 • شکاف و یا شکستگی در بخش بزرگی از دندان

استفاده از کامپوزیت ونیر در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • زیبایی جزیی همانند ترک‌های کوچک
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • عدم انطباق جزیی دندان‌ها

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از لحاظ مراحل آماده‌سازی

برای انجام لمینت سرامیکی حداقل به دو بار مراجعه به مطب دندانپزشک متخصص نیاز خواهید داشت. در مرحله نخست دندان‌ها باید آماده شده و قالب‌گیری شوند. قبل از چسباندن لمینت سرامیکی دندانپزشک متخصص باید سطح مینای دندان شما را تراش دهد تا برای روکش فضای کافی ایجاد شود. روکش‌های سفارشی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده و حدود 2 هفته به طول می‌انجامد. در طول این دو هفته بیمار به استفاده از روکش‌های موقت نیاز خواهد داشت.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

اما کامپوزیت ونیر به آماده‌سازی زیادی نیاز نخواهد داشت و در طول یک روز در مطب دندانپزشک متخصص انجام خواهد شد. از این رو در این روش درمان بیمار به استفاده از روکش موقت نخواهد داشت. این روش درمان دوره انتظار ندارد. همچنین در این روش به آزمایشگاه و یا تغییر اندازه دندان نیازی نخواهید داشت. در این روش درمان تراشه‌های آماده رزین به صورت مستقیم تراش داده شده و به صورت لایه‌لایه روی سطوح دندان را پوشش می‌دهند. از این رو این روش درمان گاهی اتصال مستقیم کامپوزیت نیز نامیده می‌شود.

مقایسه این دو روش درمان از لحاظ برگشت‌پذیری، لکه پذیری و جلای طبیعی

از لحاظ شفافیت و خاصیت بازتابش نور لمینت سرامیکی شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد. رنگ آن‌ها نیز پایدار می‌باشد و از آنجا که با لعاب پوشانده شده‌اند مقاومت نسبتاً بالایی در برابر لکه‌ها دارند و غیر قابل نفوذ نیز می‌باشند. اما لازم به ذکر است که مراحل این روش درمانی برگشت‌ناپذیر است.

جنس کامپوزیت‌ها رزین است و بافت آن‌ها نسبتاً متخلخل است از این رو به راحتی لک می‌شوند. این موضوع بیشتر برای افراد سیگاری و افراد علاقه‌مند به نوشیدنی‌های رنگی اتفاق می‌افتد. سایه رنگ کامپوزیت ونیر نزدیک به رنگ طبیعی دندان بیشتر انتخاب می‌شود که این امر در رابطه با کامپوزیت مدرن بیشتر مشاهده می‌شود. از مهمترین مزایای کامپوزیت ونیر می‌توان به برگشت‌پذیری آن اشاره کرد از این رو امکان جایگزینی و برداشتن آن در زمان دلخواه وجود دارد.

مقایسه این دو روش درمان از لحاظ کیفیت و ماندگاری

لمینت سرامیکی دارای قدرت و انعطاف‌پذیری برابر با مینای طبیعی دندان می‌باشد. در صورت مراقبت صحیح از نوع سرامیکی آن می‌توان دوام این روش درمان را 10 تا 15 سال افزایش داد. روکش‌های سرامیکی به ندرت دچار ترک‌خوردگی می‌شوند و دارای رنگ پایدار هستند. البته لازم به ذکر است جنس آن‌ها شکننده است. پس از چسبیدن این روکش‌ها به دندان‌ها دوام آن‌ها تا حد زیادی افزایش می‌یابد. در صورت آسیب‌دیدگی امکان ترمیم آن‌ها وجود ندارد.

دوام کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینت سرامیکی کمتر است و از آنجا که امکان ورقه شدن آن‌ها وجود دارد به مراقبت بیشتر و دقیق‌تر نیاز دارد. طول عمر کامپوزیت ونیر حدود 5 تا 7 سال می‌باشد و پس از این مدت به طور معمول به تعویض و یا تعمیر آن‌ها نیاز خواهید داشت. استحکام کامپوزیت ونیر در مقایسه با  لیمنت های سرامیکی کمتر است و احتمال خرد شدن آن‌ها نیز وجود دارد. اما مهمترین مزیت آن قابلیت تعمیر آن می‌باشد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت
مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت

مقایسه آن‌ها از لحاظ هزینه

هزینه لمینت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت بیشتر است. به طور کلی می‌توان گفت این نوع لمینت به زمان، دقت، منابع و تخصص بیشتری نیاز دارد. کامپوزیت ونیر از لحاظ هزینه کاملاً به صرفه است زیرا قیمت آن به طور معمول نصف لمینت های سرامیکی می‌باشد. اما بنا به دلایلی از جمله آسیب پذیر بودن، کم‌تر بودن دوام و نیاز به تعمیر و یا تعویض هر چند وقت هزینه آن ممکن است با لمینت سرامیکی تفاوت چندانی نداشته باشد.

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

در رابطه با انتخاب روش درمانی لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر باید مجموعه معیارهای متفاوت را در نظر بگیرید. پس از بررسی دقیق مزایا و معایب هر یک از روش‌های درمان می‌توان به نتیجه‌ای معقول دست یافت. برای انتخاب یکی از روش‌های درمان باید سطح مورد انتظار خود و بودجه را درر نظر بگیرید. دندانپزشک متخصص نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا در نهایت بتوانید بهترین روش را برای شرایط خود انتخاب نمایید.

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

در صورتی که دندان خرگوشی داشته باشید برای درمان آن می‌توانید از روش درمانی لمینت دندان خرگوشی استفاده نمایید. به طور کلی می‌توان گفت در برخی از افراد فک پایین سر جای اصلی خود قرار گرفته است اما فک بالای آن‌ها اندکی جلوتر قرار گرفته است و دندان‌های جلو فک بالا از حد معمول خود اندکی بالاتر هستند. در این شرایط می‌توان گفت فرد دندان خرگوشی دارد که این امر باعث از دست رفتن زیبایی دندان و کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شود. برای درمان و رفع این شرایط می‌توان از روش زیبایی و درمانی معمول لمینت استفاده کرد.

لمینت دندان
لمینت دندان

لازم به ذکر است که در لمینت دندان خرگوشی ابتدا دندانپزشک متخصص باید دندان‌های شما را مورد بررسی و معاینه قرار دهد تا شدت دندان خرگوشی بودن مشخص گردد. در شرایط شدید بودن این مشکل لمینت ممکن است گزینه درمانی مناسب نباشد و پزشک ناچار به استفاده از دیگر روش‌های درمانی شود. دو روش لمینت سرامیکی و کامپوزیتی برای درمان دندان‌های خرگوشی وجود دارد. انتخاب روش درمانی مناسب به عهده دندانپزشک خواهد بود.

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی

دندانپزشک متخصص برای انجام لمینت دندان خرگوشی در گام نخست باید از دندان‌ها و ساختار فک شما یک اسکن تهیه کند تا با بررسی آن بتواند روش درمانی مناسب را انتخاب نماید. به طور کلی می‌توان گفت لمینت پوسته‌هایی است که از لحاظ رنگ و شکل بسیار به دندان‌های طبیعی شبیه هستند. برای قرار دادن لمینت روی دندان‌ها، دندانپزشک باید آن را شبیه دندان‌های شما درآورد. سپس بر اساس این اندازه‌ها روکش‌های سفارشی تهیه خواهند شد، در مرحله بعد دندانپزشک به دندان‌های شما شکل می‌بخشد تا برای قرارگیری روکش روی دندان‌ها فضای کافی ایجاد شود.

روکش‌های موقت تا آماده شدن روکش‌های دائمی در لمینت دندان خرگوشی باید روی دندان‌ها توسط دندانپزشک متخصص قرار گیرند. دندانپزشک متخصص باید تناسب روکش‌ها با دندان‌های شما را مورد بررسی قرار دهد تا در صورت وجود مشکل روکش‌های دائمی را اصلاح کند. برای قرارگیری روکش‌ها به طور کامل روی دندان‌ها، به صیقل دادن دندان‌ها به طور کامل نیاز خواهید داشت تا سطوح تماس روکش و دندان به اندازه کافی افزایش یابد. برای ثابت کردن روکش‌ها روی دندان‌ها در مرحله بعد لمینت می‌توان از پرتو لیزر استفاده کرد.

چه افرادی نمی‌توانند از لمینت دندان خرگوشی استفاده کنند؟

 • در صورتی که از آن دسته از افرادی هستید که عادت به دندان قروچه کردن دارید لمینت دندان خرگوشی گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. دندان قروچه باعث شکسته شدن لمینت و آسیب دیدگی آن خواهد شد.
 • همچنین در صورتی که دندان‌های پوسیده دارید این روش درمان برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود. ابتدا باید پوسیدگی و یا عفونت موجود در دندان را درمان کرد و سپس از لمینت استفاده کرد.
 • در نهایت می‌توان گفت در صورتی که مینای دندان شما به شدت ساییده شده باشد و یا مینای دندان شما بافت ضعیفی داشته باشد این روش درمانی گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

مهمترین مزایا و معایب این روش درمانی

همانطور که اطلاع دارید لمینت دندان خرگوشی بیشتر دارای جنبه زیبایی و درمانی می‌باشد. از این رو این روش درمانی با مزایا و معایب بسیار زیادی همراه می‌باشد. در ادامه قصد داریم به صورت مختصر به بررسی مزایا و معایب لمینت بپردازیم.

لمینت دندان خرگوشی
لمینت دندان خرگوشی
 • از مهمترین مزایای لمینت دندان خرگوشی می‌توان به مقاومت بسیار بالای آن اشاره کرد.
 • ماندگاری این روش درمانی نیز نسبتاً بالاست.
 • لمینت با درد کمتری همراه است و طول درمان آن نیز در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی کوتاه‌تر است.
 • لمینت زیبایی فوق‌العاده طبیعی به دندان‌های شما می‌بخشد.
 • با لمینت می‌توان به لبخندی زیبا و دلنشین دست یافت.
 • در این روش درمانی از مواد بی‌حسی استفاده نمی‌شود.

معایب لمینت دندان خرگوشی

هرچند لمینت دندان خرگوشی با مزایای بسیار زیادی همراه است اما معایبی نیز دارد که در ادامه به بررسی معایب آن به صورت مختصر خواهیم پرداخت.

 • نیاز به مراقبت و رسیدگی بالا
 • عدم وجود قابلیت بازگشت‌پذیری
 • از آنجا که شکل دندان‌ها پس از انجام این روش درمانی ثابت می‌مانند، امکان تغییر رنگ و یا شکل پس از انجام این روش درمانی وجود نخواهد داشت.
 • عدم وجود قابلیت ترمیم باعث می‌شود که در صورت بروز مشکل ناچار به تعویض آن‌ها باشید.
 • هزینه بالای لمینت دندان خرگوشی از مهمترین معایب این روش درمانی محسوب می‌شود.

در صورتی که به فکر تغییر مجدد ظاهر دندان‌های خود هستید برای زیبایی دندان‌های خود بهتر است به دنبال انجام لمینت نباشید.

نکات مهم در رابطه با لمینت دندان خرگوشی

قبل از انجام لمینت دندان خرگوشی باید تمام جوانب این روش درمانی را در نظر گرفت زیرا تغییرات ایجاد شده برگشت‌پذیر نیستند و این مسئله باعث می‌شود برای برگشت به حالت قبل نیاز به پرداخت هزینه بالا داشته باشید.

همواره توصیه می‌شود قبل از آغاز لمینت دندان خرگوشی، دندان‌های آسیب‌دیده خود را ترمیم کنید. زیرا ممکن است پس از انجام این روش درمانی دندان‌های شما آسیب ببیند که این موضوع اصلاً برای افرادی که لمینت دارند موضوع خوشایندی نیست.

برای انجام لمینت دندان خرگوشی بهتر است به دنبال یک مرکز درمانی معتبر و دندانپزشک زیبایی مجرب باشید. پیشنهاد ما به شما دکتر وحید عارفی می‌باشد. تغییرات لمینت بسیار گسترده هستند از این رو همواره توصیه می‌شود برای هزینه کمتر سلامت دهان و دندان خود را به خطر نیندازید.

مزایای لمینت دندان
مزایای لمینت دندان

پس از انجام لمینت دندان خرگوشی مراقبت‌های مورد نیاز را از دندانپزشک متخصص خود بپرسید و مطابق با گفته‌های پزشک دستورات را انجام دهید.

مراقبت‌های پس از لمینت

همانطور که ذکر شد نگهداری و مراقبت از لمینت دندان بسیار پیچیده است. از این رو افرادی که این روش درمانی را انجام می‌دهند باید به خاطر داشته باشند که اولویت خود را باید بر پایه بهداشت دهان و دندان در نظر بگیرند. نخ دندان و مسواک زدن را نیز هرگز فراموش نکنند. از دیگر نکات مراقبتی پس از انجام این روش درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودداری از مصرف غذاهای سفت همچون ته‌دیگ و آجیل
 • از نوشیدن مایعات خیلی گرم یا سرد به شدت خودداری نمایید.
 • پرهیز از خوردن مایعات و غذاهایی همچون قهوه و چای به مقدار زیاد به منظور پیشگیری از تغییر رنگ لمینت های دندان.

بررسی جامع و کامل مراحل لمینت دندان

یکی از بهترین روش‌های زیبایی و ترمیمی دندان ها، لمینت دندان می‌باشد. این روش درمانی امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد. مراحل لمینت دندان بهتر است تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام گیرد. در صورتی که در دندان‌های خود نواقصی مشاهده کرده‌اید و تمایل به رفع این نواقص برای داشتن دندان‌های زیبا و لبخند جذاب دارید، این روش درمان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در ادامه قصد داریم به صورت کامل و جامع به بررسی مراحل مختلف لمینت دندان بپردازیم.

مراحل لمینت دندان
مراحل لمینت دندان

مرحله اول از مراحل لمینت دندان، مشاوره

در مرحله اول از مراحل لمینت دندان، بیمار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا وضعیت دندان‌های او مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مناسب بودن این روش درمان برای بیمار، تصاویر اشعه ایکس برای بررسی دقیق گرفته می‌شوند.

در مرحله نخست از مراحل لمینت دندان در صورت وجود پوسیدگی در دندان‌ها، عفونت و یا بیماری لثه ابتدا باید مشکلات موجود درمان و رفع شوند. سپس لمینت دندان نصب خواهد شد. در صورت عدم رفع مشکلات موجود نه تنها لمینت دندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود بلکه باعث افزایش بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد.

مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، آماده‌سازی

در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان که شامل آماده‌سازی می‌باشد، برای چسبیدن لمینت روی دندان‌ها زمینه مناسب فراهم می‌شود. در این مرحله مینای دندان تراشیده خواهد شد و اقدامات زیر در این مرحله از مراحل لمینت دندان انجام خواهند گرفت:

در صورت پوسیده بودن دندان‌ها، ابتدا پوسیدگی‌ها باید رفع شوند. در صورت پر شدن پوسیدگی‌ها از قبل با مواد کامپوزیت و سپری شدن بیش از دو هفته از این روش درمان، دندانپزشک متخصص باید مواد کامپوزیت قبل را برداشته و آن را جایگزین مواد جدید نماید. این کار باعث ایجاد پیوند و چسبندگی مناسب در بین سطوح آماده شده خواهد شد. همچنین در چسبندگی لمینت به دندان‌ها تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

در صورتی که دندان‌های شما لب پر شده باشند در این مرحله، لبه آن‌ها باید صاف شده و شکل مناسب به آن‌ها داده شود. در این مرحله از مراحل لمینت دندان مینای دندان باید به میزان لازم برش داده شود. تراشیدگی باید به میزان ضخامت لمینت دندان باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که میزان تراشیدگی به بد رنگی دندان‌ها نیز وابسته می‌باشد.

در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، رنگ لمینت با توجه به سلیقه بیمار انتخاب خواهد شد. در انتخاب رنگ لمینت دندان رنگ دندان‌های طبیعی که قصد روکش کردن آن‌ها را دارید و نظر دندانپزشک متخصص باید در نظر گرفته شوند. موارد زیر همچنین باید هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر گرفته شوند:

 • رنگ پوست و مو بیمار
 • رنگ دندان‌های مجاور

با در نظر گرفتن این موارد به نتیجه طبیعی‌تر و زیباتر دست خواهید یافت.

قالب‌گیری از دیگر اقدامات مرحله دوم لمینت دندان

قالب‌گیری دندان نیز در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان انجام می‌گیرد. قالب‌گیری لمینت باید با استفاده از خمیر مخصوص انجام گیرد. سپس قالب به آزمایشگاه پروتزهای دندانی انتقال داده خواهد شد و بر این اساس لمینت دندان ساخته خواهد شد. به طور معمول آماده‌سازی روکش‌های سرامیکی در آزمایشگاه حدود یک تا دو هفته به طول می‌انجامد. در طول این دوره با توجه به میزان و محل تراشیدگی دندان و ترجیح بیمار، لمینت های موقتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مراحل مختلف لمینت دندان
مراحل مختلف لمینت دندان

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان، اتصال(Bonding)

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان شامل نصب لمینت ها می‌شود. در این مرحله قبل از نصب لمینت ها، باید آن‌ها را روی دندان قرار داد. پس از کسب اطمینان از اندازه، رنگ و شکل نهایی می‌توان اقدام به نصب آن‌ها کرد. رنگ چسب مورد استفاده در لمینت دندان ممکن است رنگ نهایی روکش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نقش دندانپزشک در طول دوره درمان

اگر دندانپزشک مورد نظر تجربه و تبحر بالایی داشته باشد در انتخاب رنگ لمینت دندان می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. مرحله قالب‌گیری از مراحل لمینت دندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در اندازه نهایی لمینت تاثیر قابل‌توجهی دارد. در صورت عدم انجام این مراحل به درستی، روکش سرامیکی به دست آمده در لابراتوار قابل استفاده نخواهد بود. از لحاظ رنگ و اندازه نیز ممکن است رضایت بخش نباشد. لازم به ذکر است که مهارت و ظرافت کافی در نصب لمینت دندان بسیار مهم است.

در صورتی که لمینت ها به درستی نصب نشوند ممکن است بین آن‌ها فاصله ایجاد شود. این امر باعث گیر کردن غذا بین این فضا خواهد شد و در نهایت برای تجمع باکتری‌ها فضای کافی ایجاد خواهد شد. این امر خرابی دندان اصلی شما را به دنبال خواهد داشت. هر یک از این موارد در طولانی شدن جلسات و اصلاح مشکلات ایجاد شده تاثیر قابل‌توجهی دارند. از این رو با انتخاب دندانپزشک متخصص با دقت هیچ یک از این موارد رخ نخواهند داد.

آیا نصب لمینت بدون تراش امکان‌پذیر است؟

برای نصب روکش سرامیکی مقداری از مینای دندان باید تراشیده شود. اما در یک نوع از لمینت دندان به نام لومینیزر به تراشیدن مینای دندان نیاز نخواهید داشت. اما ضخامت کم این روش درمانی باعث شده است تا نتوان آن را به عنوان گزینه مناسب برای سفیدی دندان‌ها در نظر گرفت. دوام و ماندگاری لمینت لومینیزر نیز نسبت به سرامیکی کمتر است.

آیا لمینت دندان روش درمانی دردناکی می‌باشد؟

انجام لمینت دندان به طور کلی بدون درد است. اما تراشیدن دندان که یکی از مراحل مختلف لمینت دندان است ممکن است با درد همراه باشد. بر اساس میزان حساسیت بیمار امکان استفاده از بی‌حسی نیز وجود دارد.

مراحل نصب لمینت دندان
مراحل نصب لمینت دندان

آیا برای تراشیدن دندان به بی‌حسی نیاز داریم؟

تراشیدن مینای دندان که یکی از مراحل لمینت دندان را شکل می‌دهد ممکن است بدون نیاز به بی‌حسی انجام گیرد. اما از آنجا که ممکن است دندان‌های شما نسبت به اسپری آب سرد و دریل حساسیت نشان دهد، برای کاهش احساس درد و ناراحتی دندانپزشک در اکثر موارد از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

آیا تراشیدن دندان بر دوام و ماندگاری لمینت دندان موثر است؟

برای آماده‌سازی دندان‌ها قبل از لمینت دندان به تراشیدن بخشی از مینای دندان نیاز خواهید داشت. این امر باعث ایجاد فضای کافی برای قرارگیری روی لمینت دندان خواهد شد. در این مرحله، مهمترین عامل وارد آمدن حداقل آسیب به مینای دندان می‌باشد. در صورت تراشیدن مینای دندان به نحوی که به عاج دندان آسیب وارد شود، دوام و طول عمر لمینت تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

نکات مهم و اصول مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

یکی از راه‌حل‌های عالی برای داشتن لبخند زیبا و ماندگار و همچنین داشتن دندان‌های زیبا و درخشان لمینت دندان می‌باشد. پس از انجام لمینت به طور معمول پزشک متخصص توصیه می‌کند که در اوایل دوره و پس از گذشت چندین هفته برای ارزیابی بیشتر به مطب مراجعه کنید. در این جلسه اغلب دندانپزشک متخصص لمینت های شما را به طور دقیق مورد بررسی قرار خواهد داد. نحوه مراقبت از دندان‌ها، شرایط بافت لثه و واکنش دهان و دندان‌ها را نیز به خوبی به شما آموزش خواهد داد.

لمینت دندان
لمینت دندان

برای ماندگاری این حس خوب به مراقبت‌های خاصی نیاز خواهید داشت که در ادامه به بررسی مراقبت‌های لازم پس از لمینت دندان خواهیم پرداخت.

استفاده از مسواک و نخ دندان به صورت منظم

پس از لمینت دندان استفاده از مسواک و نخ دندان به صورت روزانه و مرتب را باید در برنامه روزانه خود قرار دهید. دندانپزشکان همواره توصیه می‌کنند که پس از هر بار مصرف مواد غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا مواد غذایی باقیمانده بین دندان شما خارج شود. این امر تا حد زیادی از پوسیدگی دندان نیز پیشگیری می‌کند. برای تمیز کردن دندان‌های خود باید حداقل دو بار در روز از مسواک و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از خمیر دندان مخصوص از مهمترین مراقبت‌های پس از لمینت دندان

پس از لمینت دندان دیگر امکان استفاده از هر نوع خمیر دندانی برای شما وجود نخواهد داشت. بلکه باید از خمیر دندان توصیه شده توسط دندانپزشک متخصص استفاده کرد. در انتخاب خمیر دندان باید نهایت دقت را به کار برد و از غیر ساینده بودن آن اطمینان حاصل کرد. این امر از آسیب دیدن لمینت های شما پیشگیری خواهد کرد. نام، نوع خمیر دندان و مسواک مورد نیاز را بهتر است از پزشک زیبایی خود سوال کنید.

استفاده از دهانشویه از دیگر اصول مراقبت از لمینت دندان

از دیگر اصول مراقبت از لمینت دندان می‌توان به استفاده از دهانشویه طبق پیشنهاد پزشک اشاره کرد. همواره توصیه می‌شود در طول روز یک یا دو بار از دهانشویه های آنتی سپتیک استفاده نمایید. همچنین برای مراقبت از لمینت ها توصیه می‌شود از خوردن و نوشیدن مواد غذایی رنگی به شدت پرهیز نمایید. در این رابطه باید نهایت دقت خود را به کار گیرید تا دهانشویه های بدون الکل را انتخاب نمایید.

الکل باعث از بین رفتن پیوند بین روکش لمینت و مینای دندان با سرعت بالاتر خواهد شد. از بین رفتن این پیوند باعث جدا شدن روکش از روی دندان‌های شما خواهد شد.

چکاپ دندان‌ها به صورت منظم از دیگر اصول مراقبت از لمینت دندان

در برنامه مراقبت از لمینت دندان خود باید مراجعه به دندانپزشک و معاینات دوره‌ای را هر 6 ماه در برنامه خود بگنجانید. این امر تا حد زیادی از بروز مشکلات زیر پیشگیری خواهد کرد:

مراقبت از لمینت دندان
مراقبت از لمینت دندان
 • بیماری‌های احتمالی پریودنتال
 • عفونت یا پوسیدگی دندان و لثه

در صورتی که به صورت منظم به دندانپزشک متخصص خود مراجعه نمایید می‌توانید مشکلات پیش آمده را با سرعت بالا درمان کنید. اگر وضعیت دندان‌ها و لثه در چکاپ انجام شده توسط دندانپزشک متخصص مناسب باشد به ترمیم و تعویض لمینت دندان نیازی نخواهید داشت. همچنین می‌توانید زیبایی ظاهری دندان‌های خود را به خوبی حفظ کنید. از این رو همواره توصیه می‌شود مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص زیبایی را جدی بگیرید.

مراقبت‌های لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان خطر بروز بیماری‌های لثه‌ای را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و از تحلیل لثه پیشگیری می‌کند. در صورت ابتلا به عفونت لثه و بیماری پریودنتال شدید لثه تحلیل خواهد رفت و روی لمینت دندان شما تاثیرات نامطلوب باقی خواهد گذاشت.

بخشی از لثه که با لمینت دندان ارتباط دارد روی ظاهر لبخند شما تاثیر قابل‌توجهی خواهد داشت و باعث افزایش طول عمر لمینت شما خواهد شد. در صورت وجود پوسیدگی دندان برای رفع آن باید اقدامات لازم به سرعت انجام گیرد در غیر این صورت عفونت گسترش خواهد یافت و لمینت ها آسیب خواهند دید.

پرهیز از جویدن مواد غذایی سفت از دیگر اصول مراقبت از لمینت دندان

همواره توصیه می‌شود برای جویدن غذاهای سخت از دندان‌های لمینت شده استفاده نکنید. زیرا این کار شکستگی دندان و روکش آن را به همراه خواهد داشت. در صورتی که از دندان‌های لمینت شده خود برای جویدن غذاهای سفت در طولانی مدت استفاده نمایید با آسیب‌های جبران‌ناپذیری مواجه خواهید شد. از این ‌رو همواره توصیه می‌شود از جویدن مواد غذایی بسیار خشک پرهیز کنید. تنها از این طریق می‌توان طول عمر لمینت دندان را تا حد زیادی افزایش داد. برخی از افراد تصور می‌کنند که لمینت دندان باعث می‌شود در نوشیدن و جویدن برخی از مواد غذایی با محدودیت مواجه شوند. اما حقیقت این است که امکان مصرف تمام مواد غذایی برای شما وجود دارد اما رعایت احتیاط‌های لازم ضروری و حیاتی است. در صورت استفاده از لمینت توصیه می‌شود برای جویدن مواد غذایی سفت از دندان‌های عقبی استفاده نمایید.

خودداری از دندان قروچه کردن

در صورتی که عادت به هم فشردن دندان‌های خود را دارید و یا در طول خواب به دندان قروچه کردن عادت دارید بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. افرادی که به دندان قروچه رفتن عادت دارند و دندان‌های مقابل خود را به یکدیگر با شدت زیاد فشار می‌دهند باید به خاطر داشته باشند که در صورت عدم استفاده از نایت گارد و یا محافظ شبانه در مدت زمان کوتاه با آسیب دیدگی لمینت های خود مواجه خواهند شد.

اصول مراقبت از لمینت دندان
اصول مراقبت از لمینت دندان

همواره توصیه می‌شود قبل از انجام لمینت دندان به مشورت با پزشک خود بپردازید. همچنین عادت شبانه دندان قروچه کردن خود را باید به اطلاع پزشک برسانید. به طور کلی می‌توان گفت دندان قروچه کردن ترک خوردن، شکستگی، افتادن لمینت و ساییدگی آن‌ها را به همراه خواهد داشت. در این صورت زیبایی لمینت های شما از بین خواهد رفت و جذابیت خود را از دست خواهند داد. استفاده از محافظ شبانه فشار وارد آمده به لمینت دندان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

پرهیز از مصرف مواد خوراکی حاوی رنگدانه از دیگر اصول مراقبت از لمینت دندان

در صورت استفاده از لمینت دندان توصیه می‌شود مصرف مواد خوراکی حاوی رنگدانه هایی همچون قهوه و نوشابه را محدود سازید. مواد خوراکی حاوی رنگدانه با گذشت زمان رنگ روکش‌های سرامیکی را تغییر خواهد داد. این مواد علاوه بر لمینت های دندانی، رنگ مینای طبیعی دندان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بهترین برند ایمپلنت در سال 1403 + لیست برندها و مارک

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کدام هستند؟ انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان در ایران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در کل، بهترین ایمپلنت دندان و برترین برندهای ساخت کدام کشور هستند؟ با توجه به گستردگی و تنوع زیاد سیستم‌های ایمپلنتی که امروزه در بازار وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که کدام ایمپلنت مناسب‌تر است؟ برای

درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1403 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

لمینت ایمکس در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم  به نظر شما ویتامین های ضروری برای دهان و دندان چیست؟ متد ایمکس (eMax) چیست؟ یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا