بررسی جامع و کامل مراحل لمینت دندان

برچسب‌ها:

بررسی جامع و کامل مراحل لمینت دندان

یکی از بهترین روش‌های زیبایی و ترمیمی دندان ها، لمینت دندان می‌باشد. این روش درمانی امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد. مراحل لمینت دندان بهتر است تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام گیرد. در صورتی که در دندان‌های خود نواقصی مشاهده کرده‌اید و تمایل به رفع این نواقص برای داشتن دندان‌های زیبا و لبخند جذاب دارید، این روش درمان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در ادامه قصد داریم به صورت کامل و جامع به بررسی مراحل مختلف لمینت دندان بپردازیم.

مراحل لمینت دندان
مراحل لمینت دندان

مرحله اول از مراحل لمینت دندان، مشاوره

در مرحله اول از مراحل لمینت دندان، بیمار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا وضعیت دندان‌های او مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مناسب بودن این روش درمان برای بیمار، تصاویر اشعه ایکس برای بررسی دقیق گرفته می‌شوند.

در مرحله نخست از مراحل لمینت دندان در صورت وجود پوسیدگی در دندان‌ها، عفونت و یا بیماری لثه ابتدا باید مشکلات موجود درمان و رفع شوند. سپس لمینت دندان نصب خواهد شد. در صورت عدم رفع مشکلات موجود نه تنها لمینت دندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود بلکه باعث افزایش بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد.

مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، آماده‌سازی

در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان که شامل آماده‌سازی می‌باشد، برای چسبیدن لمینت روی دندان‌ها زمینه مناسب فراهم می‌شود. در این مرحله مینای دندان تراشیده خواهد شد و اقدامات زیر در این مرحله از مراحل لمینت دندان انجام خواهند گرفت:

در صورت پوسیده بودن دندان‌ها، ابتدا پوسیدگی‌ها باید رفع شوند. در صورت پر شدن پوسیدگی‌ها از قبل با مواد کامپوزیت و سپری شدن بیش از دو هفته از این روش درمان، دندانپزشک متخصص باید مواد کامپوزیت قبل را برداشته و آن را جایگزین مواد جدید نماید. این کار باعث ایجاد پیوند و چسبندگی مناسب در بین سطوح آماده شده خواهد شد. همچنین در چسبندگی لمینت به دندان‌ها تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

در صورتی که دندان‌های شما لب پر شده باشند در این مرحله، لبه آن‌ها باید صاف شده و شکل مناسب به آن‌ها داده شود. در این مرحله از مراحل لمینت دندان مینای دندان باید به میزان لازم برش داده شود. تراشیدگی باید به میزان ضخامت لمینت دندان باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که میزان تراشیدگی به بد رنگی دندان‌ها نیز وابسته می‌باشد.

در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، رنگ لمینت با توجه به سلیقه بیمار انتخاب خواهد شد. در انتخاب رنگ لمینت دندان رنگ دندان‌های طبیعی که قصد روکش کردن آن‌ها را دارید و نظر دندانپزشک متخصص باید در نظر گرفته شوند. موارد زیر همچنین باید هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر گرفته شوند:

  • رنگ پوست و مو بیمار
  • رنگ دندان‌های مجاور

با در نظر گرفتن این موارد به نتیجه طبیعی‌تر و زیباتر دست خواهید یافت.

قالب‌گیری از دیگر اقدامات مرحله دوم لمینت دندان

قالب‌گیری دندان نیز در مرحله دوم از مراحل لمینت دندان انجام می‌گیرد. قالب‌گیری لمینت باید با استفاده از خمیر مخصوص انجام گیرد. سپس قالب به آزمایشگاه پروتزهای دندانی انتقال داده خواهد شد و بر این اساس لمینت دندان ساخته خواهد شد. به طور معمول آماده‌سازی روکش‌های سرامیکی در آزمایشگاه حدود یک تا دو هفته به طول می‌انجامد. در طول این دوره با توجه به میزان و محل تراشیدگی دندان و ترجیح بیمار، لمینت های موقتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مراحل مختلف لمینت دندان
مراحل مختلف لمینت دندان

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان، اتصال(Bonding)

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان شامل نصب لمینت ها می‌شود. در این مرحله قبل از نصب لمینت ها، باید آن‌ها را روی دندان قرار داد. پس از کسب اطمینان از اندازه، رنگ و شکل نهایی می‌توان اقدام به نصب آن‌ها کرد. رنگ چسب مورد استفاده در لمینت دندان ممکن است رنگ نهایی روکش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نقش دندانپزشک در طول دوره درمان

اگر دندانپزشک مورد نظر تجربه و تبحر بالایی داشته باشد در انتخاب رنگ لمینت دندان می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. مرحله قالب‌گیری از مراحل لمینت دندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در اندازه نهایی لمینت تاثیر قابل‌توجهی دارد. در صورت عدم انجام این مراحل به درستی، روکش سرامیکی به دست آمده در لابراتوار قابل استفاده نخواهد بود. از لحاظ رنگ و اندازه نیز ممکن است رضایت بخش نباشد. لازم به ذکر است که مهارت و ظرافت کافی در نصب لمینت دندان بسیار مهم است.

در صورتی که لمینت ها به درستی نصب نشوند ممکن است بین آن‌ها فاصله ایجاد شود. این امر باعث گیر کردن غذا بین این فضا خواهد شد و در نهایت برای تجمع باکتری‌ها فضای کافی ایجاد خواهد شد. این امر خرابی دندان اصلی شما را به دنبال خواهد داشت. هر یک از این موارد در طولانی شدن جلسات و اصلاح مشکلات ایجاد شده تاثیر قابل‌توجهی دارند. از این رو با انتخاب دندانپزشک متخصص با دقت هیچ یک از این موارد رخ نخواهند داد.

آیا نصب لمینت بدون تراش امکان‌پذیر است؟

برای نصب روکش سرامیکی مقداری از مینای دندان باید تراشیده شود. اما در یک نوع از لمینت دندان به نام لومینیزر به تراشیدن مینای دندان نیاز نخواهید داشت. اما ضخامت کم این روش درمانی باعث شده است تا نتوان آن را به عنوان گزینه مناسب برای سفیدی دندان‌ها در نظر گرفت. دوام و ماندگاری لمینت لومینیزر نیز نسبت به سرامیکی کمتر است.

آیا لمینت دندان روش درمانی دردناکی می‌باشد؟

انجام لمینت دندان به طور کلی بدون درد است. اما تراشیدن دندان که یکی از مراحل مختلف لمینت دندان است ممکن است با درد همراه باشد. بر اساس میزان حساسیت بیمار امکان استفاده از بی‌حسی نیز وجود دارد.

مراحل نصب لمینت دندان
مراحل نصب لمینت دندان

آیا برای تراشیدن دندان به بی‌حسی نیاز داریم؟

تراشیدن مینای دندان که یکی از مراحل لمینت دندان را شکل می‌دهد ممکن است بدون نیاز به بی‌حسی انجام گیرد. اما از آنجا که ممکن است دندان‌های شما نسبت به اسپری آب سرد و دریل حساسیت نشان دهد، برای کاهش احساس درد و ناراحتی دندانپزشک در اکثر موارد از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

آیا تراشیدن دندان بر دوام و ماندگاری لمینت دندان موثر است؟

برای آماده‌سازی دندان‌ها قبل از لمینت دندان به تراشیدن بخشی از مینای دندان نیاز خواهید داشت. این امر باعث ایجاد فضای کافی برای قرارگیری روی لمینت دندان خواهد شد. در این مرحله، مهمترین عامل وارد آمدن حداقل آسیب به مینای دندان می‌باشد. در صورت تراشیدن مینای دندان به نحوی که به عاج دندان آسیب وارد شود، دوام و طول عمر لمینت تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بررسی عوارض ایمپلنت دندان

مقدمه در این مقاله در مورد عوارض ایمپلنت دندان صحبت می‌شود اما قبل از آن در مورد ماهیت کاشت ایمپلنت مطالبی آورده می‌شود. جراحی ایمپلنت دندان روشی است که ریشه‌های دندان را با پایه‌های فلزی و پیچ مانند جایگزین می‌کند و دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته را با دندان‌های مصنوعی جایگزین می‌کند که بسیار شبیه به

بررسی عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟ قرارِ است در مورد عوارض کامپوزیت دندان اشاره‌کنیم؛ اما قبل بررسی موضوع اصلی مقاله بهتر است کمی بیشتر در مورد این روش درمانی بدانیم. امروزه دندان‌پزشکان و بیماران در مورد موادی که برای ترمیم دندان‌های شکسته یا پوسیده استفاده می‌شوند، انتخاب‌های مختلفی دارند. اگر به دنبال پرکننده‌ای با ظاهر طبیعی‌تر هستید، پرکننده

عمر کامپوزیت دندان چقدر است

بررسی عوامل مؤثر بر عمر کامپوزیت دندان

موضوع این مقاله در مورد عمر کامپوزیت دندان است اما قبل از آن در مورد ماهیت کامپوزیت دندان و مراحل انجام کامپوزیت دندان صحبت می‌شود. امروزه دنیای زیبایی به‌قدری گسترده است که نمی‌توان مانند گذشته چارچوب خاصی برای آن تعریف کرد، زیرا سلیقه‌ها و تعریف زیبایی کاملاً متفاوت است، اما همچنان یک نکته برجسته دارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
به بالا بروید