هرآنچه باید قبل از ایمپلنت دندان جلو فک بالا بدانید

برچسب‌ها:

هرآنچه باید قبل از ایمپلنت دندان جلو فک بالا بدانید

دلایل نیاز به ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو و جایگزین کردن آن، دارای اهمیت بیشتری نسبت به ایمپلنت سایر دندان ها می باشد. لبخند زیبا متکی به داشتن دندان های جلویی منظم و سالم بوده، اما متاسفانه از دست دادن دندان جلویی بسیار رایج است. دندان های جلویی نسبت به سایر دندان ها در برابر آسیب هایی که می تواند در حین فعالیت های ورزشی یا در اثر هر گونه آسیب دیگری رخ دهد آسیب پذیر تر هستند. علاوه بر این ممکن است دندان های جلویی به دلیل عفونت یا پوسیدگی قابل توجه یا تحت تأثیر بیماری پیشرفته پریودنتال، نیاز به کشیدن داشته باشند.

گاهی اوقات دندان های جلو به طور مادرزادی وجود ندارند. یعنی با بقیه دندان های طبیعی در استخوان فک رشد نکرده اند. از دست دادن دندان جلویی می تواند بسیار زجر آور باشد زیرا هر زمان که فرد صحبت می کند یا لبخند می زند نمی تواند از دست دادن و فقدان دندان در فک را پنهان کند. در نتیجه، افرادی که دندان جلویی خود را از دست داده اند، اغلب دچار کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس می شوند.

Figure 1 ایمپلنت دندان های جلویی
Figure 1 ایمپلنت دندان های جلویی

جایگزینی دندان های جلویی از دست رفته

در حالی که روش های متفاوتی مانند استفاده از بریج دندان یا پروتز دندان وجود دارد، اما استفاده از این روش ها مورد توجه بیماران و دندانپزشکان نیست. جایگزین کردن دندان جلو با استفاده از پروتز که به آن فلیپر می گویند، یک راه حل موقت برای پر کردن جای خالی دندان به شمار می رود. فلیپر دندان یک دندان مصنوعی تکی است که به صفحه اکریلیک متصل شده و قابل جدا شدن است. این نوع پروتز ها گرچه شکاف موجود در لثه ها را پر می کنند اما برای غذا خوردن و گاز زدن استحکام کافی را ندارند.

بریج دندان راه حل دائمی تری نسبت به این روش  است اما نیاز به تغییر شکل اساسی دندان های مجاور دارد. در این روش دندان‌ ها باید آسیاب شده و شکل داده شوند تا بتوانند با روکش‌های دندانی پوشانده شوند. اگرچه یک بریج از نظر زیبایی شناسی دارای ظاهر خوبی است و قدرت و استحکام کافی برای جویدن و غذا خوردن را دارد، اما به این دلیل باعث از بین رفتن و تغییر شکل دندان های سالم می شود، نامطلوب است. چرا که  برداشتن هر گونه ساختار دندان سالم خطر عفونت و پوسیدگی این دندان ها را در آینده افزایش می دهد.

جایگزینی دندان جلویی با استفاده از ایمپلنت

 ایمپلنت دندان جلو یکی از بهترین و مطلوب ترین روش های جایگزینی دندان های آسیب دیده می باشد. چرا که این روش موجب آسیب و تغییر شکل دندان مجاور نمی شود و موجب محافظت از آنها نیز می گردد. ایمپلنت دندان همچنین از استخوان فک محافظت می کند و از کاهش و از دست دادن استخوانی که هنگام برداشتن ریشه طبیعی دندان ممکن است رخ دهد، جلوگیری می کند. در نهایت، ایمپلنت دندان جلو دقیقاً مانند یک دندان واقعی به نظر می رسد زیرا به نحوی طراحی شده است که مانند یک دندان طبیعی از لثه بیرون بیاید. در نتیجه، تشخیص اینکه این دندان اصلی فرد نیست، بسیار سخت است. حتی در بعضی مواقع  ممکن است کمی بهتر از دندان واقعی به نظر برسد، مخصوصاً در هنگام جایگزینی دندان های پوسیده یا عفونی.

Figure 2 فقدان دندان در قسمت های جلو فک
Figure 2 فقدان دندان در قسمت های جلو فک

چه کسانی برای ایمپلنت دندان جلو مناسب هستند؟

ایمپلنت دندان جلو برای اکثر افراد مناسب است. اما نکته مهم این است که استخوان فک و لثه ها باید در این افراد رشد و تکامل خود را به پایان رسانده باشند. به عنوان مثال کودکانی که دندان های جلویی خود را بر اثر حادثه یا به طور مادرزادی از دست داده اند، باید تا سن 18 سالگی برای کاشت دندان صبر کنند تا رشد استخوان فک و لثه به طور کامل انجام شود.

همچنین در وبلاگ دکتر وحید عارفی بخوانید:

ایمپلنت فوری چیست؛ قبل از انجام ایمپلنت حتما بخوانید

انواع ایمپلنت دندان و اندازه آن‌ها

ایمپلنت دندان، همه چیز درباره ایمپلنت

 

مزایا و معایب ایمپلنت دندان جلو چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان جلو عبارتند از:

ترمیم دندان های جلویی با ظاهر طبیعی و کاملاً کاربردی

مراقبت آسان از ایمپلنت دندان جلو، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آسان و راحت

ایمپلنت دندان جلو موجب محافظت از دندان های مجاور می شود.

راه حل مقرون به صرفه است زیرا مدت زمان طولانی بدون هیچگونه آسیبی در دهان باقی می ماند.

جراحی  دندان های جلویی به دلیل تک ریشه ای بودن راحت و آسانتر است و به طبع کاشت ایمپلنت نیز در این نواحی راحت تر می باشد.

از معایب ایمپلنت دندان جلو می توان به هزینه های آن اشاره کرد چرا که هزینه اولیه که فرد برای کاشت ایمپلنت انجام می دهد بیشتر از سایر روش ها مانند استفاده از بریج و یا پروتز است.

هرآنچه باید قبل از ایمپلنت دندان جلو فک بالا بدانید

علی رغم تمام مزایا و دلایلی که برای استفاده از ایمپلنت دندان جلو گفته شد، توجه به این نکات قبل از انجام ایمپلنت ضروری است. یکی از نگرانی های بالقوه قرار دادن ایمپلنت های دندانی در جلو، میزان استخوانی است که در فک وجود دارد. ایمپلنت‌ها برای قرار گیری و حمایت در لثه، به استخوان فک سالم و قابل توجه نیاز دارند. اما در برخی موارد استخوان فک جلو نسبت به استخوان های عقب فک دارای ارتفاع و تراکم کمتری می باشد.

هنگامی که ارتفاع استخوان فک جلو کم باشد، استفاده از ایمپلنت برای دندان های جلویی با مشکل مواجه می شود. بنابراین برای ارزیابی و تصمیم گیری نیاز است که دندانپزشک قبل از انجام ایمپلنت دندان جلو تصاویر واقعی از دندان و فک را را ببیند تا در حین کاشت ایمپلنت با مشکلی روبرو نشود. با این حال  اگر استخوان کافی برای حمایت از از ایمپلنت وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک پیوند استخوان را برای تقویت فک قبل از کاشت ایمپلنت توصیه کند.

Figure 3 جایگزین کردن دندان های جلویی با استفاده از ایمپلنت
Figure 3 جایگزین کردن دندان های جلویی با استفاده از ایمپلنت

ایمپلنت فوری

معمولاً، عمل کاشت ایمپلنت دندان جلو تقریبا یک ساعت طول می‌کشد و می‌توان آن را با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد. ایمپلنت دندان های جلویی نیز می تواند هم به روش معمولی و به هم روش فوری انجام شود. انتخاب روش مناسب به عهده بیمار و دندانپزشک می باشد. ایمپلنت فوری روشی که در آن، ایمپلنت سریعا بعد از خارج کردن دندان پوسیده درون استخوان فک و حفره ایجاد شده قرار می‌گیرد.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

انواع درمان دندان با لیزر در دندانپزشکی در سال 1402 +جزئیات

اگرچه ممکن است فکر کنید استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک پدیده نو و مدرن است، اما در واقع استفاده از لیزر برای درمان‌ها و تسهیلات دندانپزشکی تاریخچه‌ای نسبتاً طولانی دارد. استفاده از لیزر در دندانپزشکی به شکل مدرن و کنونی حدود ۳۰ سال است. در این مقاله، قصد داریم به شما درباره ۱۸ کاربرد

بررسی ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه، اندازه و روش اتصال + تصاویر

انواع ایمپلنت دندان براساس دسته‌بندی های مختلف ممکن است تفاوت هایی داشته باشند. به طور کلی، در صحبت از انواع ایمپلنت دندان، ابتدا یکی از پراستفاده ترین دسته بندی ها بیان می شود که عبارت است از: انواع ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه آن نسبت به استخوان فک     اندواستیل یا داخل استخوانی در

جراحی لثه با لیزر چگونه است؟ | همه چیز در مورد جراحی لثه با لیزر

جراحی‌های لثه، و جراحی لثه با لیزر که یکی از آن هاست مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌های جراحی هستند که بر روی بافت لثه انجام می‌شوند و به دو هدف اصلی درمانی و زیبایی صورت می‌گیرند. این جراحی‌ها برای درمان بیماری‌هایی مانند تحلیل لثه یا بهبود سلامتی لثه انجام می‌شوند و یا برای بهبود ظاهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
پیمایش به بالا