مشکلات ایمپلنت چیست؟

برچسب‌ها:

اگرچه جراحی ایمپلنت دندان (DIS) موفقیت بالایی دارد، اما برای همه مناسب نیست. همچنین پتانسیل ایجاد عوارض طولانی مدت را دارد. در این مطلب به مشکلات ایمپلنت چیست؟ می پردازیم.

ایمپلنت دندان جایگزینی طولانی مدت برای دندان از دست رفته است. خود ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که جراح دندان‌پزشک آن را به استخوان فک می‌پیچد. در طی چند هفته، ایمپلنت و استخوان فک با هم ترکیب می شوند. پس از جوش خوردن، ایمپلنت می تواند از یک دندان مصنوعی یا تاج پشتیبانی کند. محبوبیت ایمپلنت های دندانی در حال افزایش است. AAID بیان می کند که تعداد افرادی که آنها را دریافت می کنند حدود 500000 نفر در سال افزایش می یابد.

این مقاله عوارض بالقوه و مسائل طولانی مدتی را که می تواند در نتیجه DIS ایجاد شود، تشریح می کند و در اصل به مشکلات ایمپلنت چیست؟ می پردازد. همچنین اطلاعاتی در مورد میزان موفقیت ایمپلنت، مراقبت های بعد و زمان بهبودی ارائه می دهد.

مشکلات ایمپلنت چیست؟
مشکلات ایمپلنت چیست؟

مشکلات ایمپلنت چیست؟ عوارض احتمالی ناشی از جراحی

تعدادی از عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است به دنبال DIS رخ دهد. بخش های زیر برخی از این موارد را تشریح می کند.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ مشکلات معمول

در زیر برخی از مشکلات رایجی که ممکن است به دنبال DIS ایجاد شود، آورده شده است. 

عفونت

افراد باید به خوبی از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنند تا خطر عفونت را کاهش دهند. پیروی از توصیه های جراح دندان در مورد مراقبت های بعد از آن بسیار مهم است.

درمان عفونت به شدت و محل عفونت بستگی دارد. برای مثال، عفونت باکتریایی در لثه ممکن است به آنتی بیوتیک یا پیوند بافت نرم نیاز داشته باشد، در حالی که عفونت باکتریایی در استخوان ممکن است نیاز به برداشتن بافت استخوانی عفونی و احتمالاً ایمپلنت و به دنبال آن پیوند استخوان و بافت نرم داشته باشد.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ رکود لثه

در برخی موارد، فرد ممکن است متوجه شود که بافت لثه اطراف ایمپلنت شروع به عقب نشینی می کند. این می تواند منجر به التهاب و درد شود. برای جلوگیری از برداشتن ایمپلنت، ارزیابی سریع از دندانپزشک ضروری است.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ ایمپلنت شل

در چند هفته اول پس از DIS، ایمپلنت دندان در حال رشد و ترکیب شدن با استخوان فک خواهد بود. این فرآیند osseointegration نامیده می شود و برای موفقیت طولانی مدت ایمپلنت بسیار مهم است. این روند می تواند چندین ماه طول بکشد.

اگر ایمپلنت با استخوان ترکیب نشود، جراح دندان ممکن است آن را خارج کند. ممکن است فرد بتواند پس از بهبودی ناحیه کاشت مجددا تلاش کند.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ آسیب عصبی یا بافتی

گاهی اوقات، جراح دندان ممکن است به طور ناخواسته ایمپلنت دندانی را خیلی نزدیک به عصب قرار دهد. این می تواند باعث بی حسی طولانی مدت، سوزن سوزن شدن یا درد شود.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که آسیب عصبی ناشی از DIS می تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی شود.

یک مشکل عصبی یا بافتی نیاز به توجه فوری دارد. آسیب به عصب آلوئولار تحتانی (IAN) در فک پایین می تواند بسیار جدی باشد. برخی از علائم احتمالی منبع مطمئن آسیب IAN عبارتند از:

بی حسی مداوم در طرف ایمپلنت، از جمله لب پایین و چانه

درد یا ناراحتی مداوم

گزگز، گزگز، یا سوزش در لثه و پوست

مشکلات ایمپلنت چیست؟ مشکلات کمتر رایج

DIS همچنین ممکن است منجر به برخی مشکلات کمتر رایج مانند مشکلات سینوس و آسیب به خود ایمپلنت دندان شود.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ مشکلات سینوسی

ایمپلنت های دندانی فک بالا می توانند به داخل حفره های سینوس بیرون زده و باعث تورم سینوس ها شوند. این به عنوان سینوزیت شناخته می شود.

برخی از علائم بالقوه سینوزیت عبارتند از:

درد، حساسیت، یا تورم در اطراف گونه‌ها، چشم‌ها یا پیشانی

مخاط بینی سبز یا زرد

بینی مسدود شده

کاهش حس بویایی

سردردهای سینوسی

دندان درد

بوی بد دهان

دمای بالا بدن

آسیب ناشی از نیروی بیش از حد

مانند هر دندان دیگری، فشار یا ضربه بیش از حد می تواند باعث ترک خوردن یا لق شدن ایمپلنت دندان شود.

برخی از افراد ممکن است بدون اینکه متوجه باشند نیروی بیش از حد به ایمپلنت دندانی خود وارد کنند. به عنوان مثال، برخی افراد هنگام خواب دندان های خود را به هم می سایند یا دندان قروچه می کنند. افرادی که مستعد این رفتار هستند ممکن است نیاز به پوشیدن محافظ دهان برای جلوگیری از آسیب به ایمپلنت و همچنین دندان های طبیعی خود داشته باشند.

عوارض احتمالی ناشی از جراحی
عوارض احتمالی ناشی از جراحی

مشکلات ایمپلنت چیست؟ مسائل بلند مدت

پری ایمپلنتیت نوعی بیماری لثه است که باعث از بین رفتن استخوان حمایت کننده ایمپلنت می شود. به دلیل التهاب مزمن در محل ایمپلنت ایجاد می شود.

بر اساس یک منبع معتبر در سال 2017، پری ایمپلنتیت ممکن است حدود 5 سال طول بکشد تا پیشرفت کند و علائم ایجاد کند. این علائم معمولاً شامل خونریزی یا تورم در اطراف محل ایمپلنت دندانی است.

همچنین احتمال نادری وجود دارد که بدن ایمپلنت دندان را رد کند. بر اساس یک بررسی در سال 2019، محققان در حال بررسی خطرات استفاده از ایمپلنت های دندانی ساخته شده از تیتانیوم یا فلزات دیگر هستند. برخی از افراد دارای حساسیت فلزی نادری هستند که باعث می شود بدن آنها کاشت فلزی را پس بزند. محققان توصیه می کنند که افراد قبل از دریافت چنین ایمپلنت هایی تحت آزمایش حساسیت فلز قرار گیرند.

چه کسانی باید ایمپلنت دندان داشته باشند؟

به گفته AAID، ایمپلنت های دندانی راه حل خوبی برای افرادی است که جایگزین دندان های آسیب دیده در اثر پوسیدگی شدید یا ضربه می شوند.

با این حال، دو مشکل بالقوه در مورد ایمپلنت های دندانی مناسب بودن و میزان موفقیت است. در بخش های زیر این موارد با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مشکلات ایمپلنت چیست؟ مناسب بودن

یکی از مشکلات کلیدی ایمپلنت های دندانی این است که برای همه مناسب نیستند.

برای دریافت ایمپلنت دندان، فرد باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشد. آنها همچنین باید لثه های سالم و استخوان فک سالمی داشته باشند، زیرا این ساختارها از ایمپلنت دندان در طول زندگی فرد حمایت می کنند.

ایمپلنت های دندانی برای کودکان مناسب نیستند، زیرا استخوان های صورت آنها هنوز در حال رشد است.

میزان موفقیت

گاهی اوقات، ایمپلنت دندان ممکن است شکست بخورد. متخصصان مراقبت های بهداشتی شکست ایمپلنت را به یکی از دو دسته تقسیم می کنند: شکست زودرس (که قبل از قرار دادن ایمپلنت رخ می دهد) یا شکست دیررس (که پس از مدتی قرار گرفتن ایمپلنت روی می دهد).

میزان موفقیت ایمپلنت دندان حدود 95 درصد است. با این حال، آنها ممکن است در میان افرادی که:

دود

دیابت دارند

بیماری لثه دارند

پرتودرمانی در ناحیه فک انجام داده اند

داروهای خاصی مصرف می کنند

جوابدهی کمتری داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت دکتر عارفی مراجعه کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

بررسی عوارض ایمپلنت دندان

مقدمه در این مقاله در مورد عوارض ایمپلنت دندان صحبت می‌شود اما قبل از آن در مورد ماهیت کاشت ایمپلنت مطالبی آورده می‌شود. جراحی ایمپلنت دندان روشی است که ریشه‌های دندان را با پایه‌های فلزی و پیچ مانند جایگزین می‌کند و دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته را با دندان‌های مصنوعی جایگزین می‌کند که بسیار شبیه به

بررسی عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟ قرارِ است در مورد عوارض کامپوزیت دندان اشاره‌کنیم؛ اما قبل بررسی موضوع اصلی مقاله بهتر است کمی بیشتر در مورد این روش درمانی بدانیم. امروزه دندان‌پزشکان و بیماران در مورد موادی که برای ترمیم دندان‌های شکسته یا پوسیده استفاده می‌شوند، انتخاب‌های مختلفی دارند. اگر به دنبال پرکننده‌ای با ظاهر طبیعی‌تر هستید، پرکننده

عمر کامپوزیت دندان چقدر است

بررسی عوامل مؤثر بر عمر کامپوزیت دندان

موضوع این مقاله در مورد عمر کامپوزیت دندان است اما قبل از آن در مورد ماهیت کامپوزیت دندان و مراحل انجام کامپوزیت دندان صحبت می‌شود. امروزه دنیای زیبایی به‌قدری گسترده است که نمی‌توان مانند گذشته چارچوب خاصی برای آن تعریف کرد، زیرا سلیقه‌ها و تعریف زیبایی کاملاً متفاوت است، اما همچنان یک نکته برجسته دارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مجموعه تخصصی دکتر وحید عارفی برای پاسخ به تمامی سوالات شما حاضر است
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم
به بالا بروید